Wykończenie elewacji domu szkieletowego – jak to zrobić?

10 lip 2021 | 2 komentarze
Sposób wykończenia domu szkieletowego zależy od tego, jakie rozwiązania najbardziej nad odpowiadają. Budynek można zaplanować w estetyce domu drewnianego lub murowanego – nic nie stoi temu na przeszkodzie. Sposobów wykończenia elewacji domu szkieletowego jest jednak więcej. Dziś opowiemy o nich w naszym artykule!

3 Wykończenie elewacji domu szkieletowego   jak to zrobić?

Domy szkieletowe są niezwykłe. Możemy je wykańczać w dowolny sposób… i to nie tylko od wewnątrz, ale również z zewnątrz! Pomimo, że podstawą ich budowy jest drewniana konstrukcja, ograniczeń jest niewiele. Wykończenie elewacji od zewnątrz może stanowić tynk kładziony ze styropianu ryflowanego, okładzina z klinkieru czy drewniana elewacja. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz gustu.

Jak wykończyć dom szkieletowy?

Wybór sposobu wykończenia ścian zewnętrznych domu szkieletowego nie jest łatwy. Uzależniony jest przede wszystkim od naszych preferencji oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli okolica pełna jest murowanych domów, możemy chcieć się do nich dopasować lub wręcz przeciwnie – wyróżnić technologią budowy. Decydując się na drugą opcję, dobrą opcją jest wybrać siding, ozdobne bloczki betonowe, okładzinę klinkierową lub połączyć różne rodzaje okładzin.

Dom szkieletowy wyglądający jak murowany

Rodzaj materiału wykończeniowego ma bezpośredni wpływ na estetykę budynku, ale także na inne właściwości np. paraprzepuszczalność. Wybierając materiał elewacyjny należy wziąć pod uwagę jego parametry techniczne. W Polsce domy szkieletowe często tynkujemy, co poprawia akustykę i jest dodatkowym zabezpieczeniem przed pożarem. To rozwiązanie wymaga jednak zachowania przerw technologicznych i sporego nakładu pracy (a więc i kosztów). Można je łączyć z bezspinowym systemem ociepleń.

2 Wykończenie elewacji domu szkieletowego   jak to zrobić?

Jeżeli chcemy osiągnąć efekt domu murowanego, na płytach włóknowo-cementowych powinniśmy ułożyć dwie warstwy tynku z umieszczoną pomiędzy nimi siatką z włókna szklanego, która będzie pełniła funkcję zbrojenia. Ostatnia warstwa to tynk dekoracyjny.

Drewno, deska lub cegła – rozwiązania dla każdego inwestora

Drewno na elewacji jest najbardziej naturalnym wykończeniem domu szkieletowego. Deski przytwierdza się do drewnianego rusztu mocowanego na poszyciu z płyt OSB. Na końcu deski pokrywamy impregnatem. Montaż szalówki jest szybki, ale wymaga fachowego wykonania, dlatego lepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty. Drewniane elewacje nie są odporne na działanie ognia i wymagają regularnej konserwacji.

Obmurówkę ceglaną (lub innego rodzaju, np. klinkierową czy licową) wykonuje się na szerokim fundamencie. Pomiędzy sztywnym poszyciem a ścianą elewacyjną pozostawia się przestrzeń wentylacyjną, a u góry i z dołu – specjalne otwory. Taka wentylacja nie musi być tynkowana, malowana czy konserwowana. Poprawia za to izolacyjność akustyczną ścian, jest odporna na działanie ognia czy różnego rodzaju uszkodzenia. Ponownie musimy pamiętać o pracochłonności z jaką wiąże się ten wybór.

Siding we wnętrzu – płyty z PVC

Pokrywanie domu kanadyjskiego sidingiem (płytami z PVC) wiąże się z możliwością wyboru (mamy do wyboru wiele kolorów, również odcienie imitujące panele drewniane czy okładzinę klinkierową). Siding nie jest trudny w montażu, jest za to odporny na działanie warunków atmosferycznych, ale nie ognioodporny!

11 Wykończenie elewacji domu szkieletowego   jak to zrobić?

Inną opcją jest wykończenie domu ciężkimi kształtkami betonowymi, co (jeżeli wykorzystamy płytki ceramiczne lub cementowe) pozwoli nam uzyskać efekt ścian murowanych.

Dom szkieletowy jest modny i elegancki

Dom szkieletowy stanowi coraz popularniejsze rozwiązanie wśród inwestorów. Przekonuje nie tylko jego trwałość, ale też szybki czas budowy. Biorąc pod uwagę wspomniane przez nas wskazówki, na pewno (choć o jeden krok) zbliżyliśmy się do wyboru tej opcji. Szczerze ją polecamy.

2 Komentarze

  1. Wielu moich znajomych buduje w ostatnim czasie szkieletowe domy i muszę powiedziec, że sami sie do tego zblizamy :)) Szybki czas budowy duża zaleta, a tez koszt budowy nie wydaje się wygórowany (szczególnie w porównaniu do aktualnych cen mieszkań)

    Odpowiedz
  2. Drewno super pomysł :) Budujemy dom i myślimy o tym rozwiązaniu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing