Systemy szkieletowego budownictwa drewnianego

16 maj 2018 | 0 komentarzy




Drewniane domy szkieletowe to jedna z najszybszych technologii budowy domu. Konstrukcje drewniane pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych parametrów izolacyjnych. Domy oparte na szkieletach drewnianych łatwo też rozbudowywać i modyfikować. Nie dziwi więc, że ta technologia zyskuje na popularności wśród prywatnych inwestorów.

shutterstock 191625275 axg Systemy szkieletowego budownictwa drewnianego

Domy szkieletowe na kartach historii

Człowiek wykorzystuje drewno jako materiał budowlany od początku swojego istnienia. Już ludzie pierwotni budowali z niego szałasy i inne prymitywne schronienia. Drewno na przestrzeni lat wykorzystywało się nie tylko w konstrukcjach budynków mieszkalnych, ale także mostów, maszyn wojennych czy łodzi. Drewniane domy szkieletowe również nie są niczym nowym. Pierwsze tego typu konstrukcje stawiano już w V – III wieku p.n.e. Budowano wtedy tzw. długie domy: o szerokości od 5,5 do 7m i długości od 20 do 45 m. Były to budynki bez okien, stawiane na powierzchniach o łagodnym nachyleniu.

W XIII – XV wieku w Europie środkowej i wschodniej budowano natomiast pierwsze domy z bali. Tego typu budynki powstawały na wsiach, które leżały często na bardzo zalesionych terenach. Materiału budowlanego było więc pod dostatkiem. Bale drewniane układano wtedy poziomo: jeden na drugim, zapewniając stabilność ścian poprzez nacinanie bali narożnych.

Obecnie budownictwo drewniane wraca do łask. Coraz więcej inwestorów docenia właściwości drewna, a także możliwość szybkiej budowy. W taki sposób można budować domy oparte na szkielecie drewnianym. Obecnie na świecie stosuje się dwa systemy budowy drewnianych domów szkieletowych: system słupowo-belkowy oraz panelowy (z dwoma podtypami).

System słupowo-belkowy budownictwa szkieletowego

Jest to system, który dominuje przede wszystkim w krajach Ameryki Północnej. Głównym systemem nośnym takiej konstrukcji jest rama z belek i filarów. Filary ciągną się od dołu do dachu, a ich wysokość jest ograniczona – mogą mieć najwyżej 8-10 m. Jest to więc system, który stosuje się przede wszystkim w domach o jednej, maksymalnie dwóch kondygnacjach.

new construction 2226766 960 720 Systemy szkieletowego budownictwa drewnianego

Systemy panelowe w budownictwie szkieletowym

Dom szkieletowy zbudowany w oparciu o system panelowy posiada panele ścienne, które stanowią główny pionowy element nośny. Panele zbudowane są z drewnianej ramy oraz płyt, które ją obudowują. Rolę poziomych elementów nośnych pełnią panele podłogowe skonstruowane z belek obudowanych płytami z dołu i z góry. Wszystkie elementy wykorzystywane do budowy domu w tej technice są przygotowywane wcześniej, czyli prefabrykowane. Gotowe panele montowane są na placu budowy podłoga po podłodze, dzięki czemu stawianie budynku jest bardzo szybkie.

Systemy panelowe dzieli się na mikropanelowe oraz makropanelowe. Rozróżnia się je na podstawie wymiarów ścian budynku.

  • Z systemem mikropanelowym mamy do czynienia, gdy panele służące do budowy ścian składają się z trzech drewnianych słupków. Szerokość ściany w tym systemie wynosi od 100 do 130 cm. Panele podłogowe przygotowane wcześniej w fabryce składają się z trzech drewnianych belek o grubości od 80 do 220 mm. Pokrywa się je u góry płytą drewnopochodną, a od dołu płytą pilśniową. Prefabrykowane elementy ścienne mają zazwyczaj 1250 mm szerokości, a wysokość standardową 2500-2600 mm. Drewnianą ramę obudowuje się w nich poszyciem z materiałów drewnopochodnych albo płytami gipsowymi i tynkiem. Między słupkami stanowiącymi ramę panelu umieszcza się izolację cieplną. Płyty okładzinowe paneli zazwyczaj pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi o grubości 12,5 mm.
  • System makropanelowy to ewolucja systemu mikropanelowego. Na jego potrzeby jeszcze w fabryce tworzy się całe elementy ścienne, łącznie z oknami i drzwiami. Tak skonstruowane prefabrykowane elementy trafiają na plac budowy i stawiane są jak klocki, praktycznie bez poziomych połączeń między elementami ściennymi. To ekspresowy system budowy domu, znacznie szybszy od mikropanelowego.

W systemach panelowych wykorzystuje często się również prefabrykowane elementy dachowe. Dzięki temu budowa jest jeszcze szybsza. Dach można wykończyć również klasycznie, budując jego konstrukcję w oparciu o belki dachowe pokryte płytami drewnopochodnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing