GettyImages 1013466428 512622485ba140e2b624804543f5e8ef Podpory pod pnącza – poznaj popularne rozwiązania do ogrodu

Osłony do ogrodu pełnią różne funkcje. Oczywiście, są ozdobą, która eksponuje piękne rośliny, ale nie można zapomnieć o pozostałych zaletach, jak dzielenie ogrodu na strefy i zasłanianie mniej estetycznych miejsc, np. kompostownika. Jeżeli osłony ustawione są w funkcjonalnym miejscu, ale niezbyt dobrze przemyślanym pod względem estetycznym, warto wybrać kratę porośniętą bujnym pnączem. Ciekawym rozwiązaniem są różnego typu podpory, które dzielą ogród na strefy, a nawet mogą wydzielić miejsce relaksu dla domowników. To także ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Co wybrać, pergolę, trejaż czy kratę?

Pergola jest skomplikowana. Składa się z rzędów słupów połączonych modnym, prześwitującym zadaszeniem. Jest lżejsza niż altana, ponieważ złożona jest wyłącznie z ażurowego dachu na podporach. Jej zadaszenie stanowią rośliny pnące oparte o belkowanie. Pergola może stworzyć zadaszony roślinami tunel, ścieżkę lub rodzaj altanki, a więc miejsca odpoczynku w towarzystwie pozostałych członków rodziny.

Osłony do ogrodu pełnią różne funkcje.

 

Pergola może być wolnostojąca lub przymocowana jedną ścianką do budynku, z dachem prostym lub łukowatym. Zdobi budynek i stanowi mocną konstrukcję. Grunt wewnątrz zazwyczaj obsiewa się trawą, a jeżeli ma stanowić miejsce odpoczynku – lepiej utwardzić nawierzchnię. Uwaga! Lepiej nie budować drewnianej podłogi, może szybko się zniszczyć.

shutterstock 55689250 Podpory pod pnącza – poznaj popularne rozwiązania do ogrodu

Trejaż złożony jest z szeregu słupów połączonym belkami poprzecznymi. Pomiędzy nimi znajdują się krety, na których rozrastają się pnącza.

Krata jest prostą osłoną, składającą się z ramy wypełnionej kratownicą. Można ją umocować do ściany budynku lub ustawić jako osobną konstrukcję, osadzoną na fundamentach.

Obciążenie podpór pod pnącza

Jeżeli planujesz osłony w ogrodzie, weź pod uwagę obciążenie. Osłony utrzymują rośliny pnące, które są narażone na działanie wiatru. Ciężar rośliny zwiększy się po deszczu oraz zimą, gdy obsypie je śnieg. Biorąc pod uwagę obciążenia, trzeba budować osłony z materiałów trwałych, takich jak drewno lub metal, które będą dokładnie przymocowane do podłoża. Słupy pionowe muszą być sztywno osadzone, aby nie były zagrożone wywróceniem!

1280px Flower trellis 2 Podpory pod pnącza – poznaj popularne rozwiązania do ogrodu

Pomyśl o osadzeniu ich w betonowych stopach fundamentowych. Pionowymi podporami mogą być słupy drewniane, z metalowych rury czy murki z cegieł. Stabilna konstrukcja jest priorytetem przy dużych pergolach. Pionowe słupy mocuje się do fundamentu przy pomocy kotw ze stali nierdzewnej, a słupy łączy belkami poprzecznymi, które powinny być mocowane do słupów na wpust (używając materiałów ze stali nierdzewnej). Uwaga! Większe pergole powinny mieć ukośne listwy, które połączą słupy z poziomymi belkami (ukośne listwy inaczej można nazwać odciągami). Usztywnią konstrukcją i będą dobrze się prezentować.

Na koniec pamiętaj o impregnacji materiałów drewnianych, by podpory nie były narażone na zniszczenia. Metalowe elementy ocynkuj.

Krata jest prostą osłoną, składającą się z ramy wypełnionej kratownicą.

Kiedy sprawdzą się trejaże, pergole i kraty?

Trejaże oraz kraty sprawdzają się w przypadku roślin lekkich i niewielkich, np. róż piennych, powojników czy groszku. Pergole są mocne, więc pomogą w uprawie owocujących roślin, np. winorośli, winobluszczu czy wiciokrzewów.

To ciekawe rozwiązanie do każdego ogrodu, które pięknie się prezentuje i pozwala ogrodnikowi na wygodną uprawę kolejnych gatunków roślin!