Plusy i minusy inteligentnego domu

7 wrz 2021 | 0 komentarzy




Lodówka ostrzegająca o braku jedzenia, pralka wysyłająca maila z przypomnieniem o wyjęciu ubrań na skrzynkę e-mail. To tylko niektóre funkcje inteligentnego domu. Jakie są zalety i wady korzystania z tej technologii?

 Plusy i minusy inteligentnego domu

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom, to termin, który staje się coraz bardziej popularny w ostatnich latach. Ma na to wpływ nie tylko postęp technologiczny, umożliwiający korzystanie z coraz to bardziej zaawansowanych i intuicyjnych funkcji, ale także środowisko. Dzięki inteligentnym systemom można oszczędzać energię, minimalizując lub całkowicie likwidując ryzyko niekontrolowanego zużycia poszczególnych surowców, jak na przykład woda.

Jednak nawet tak zaawansowana technologia może mieć swoje minusy. Nie wszyscy od razu przyzwyczają się do tego, że pierwszym, który powita ich w domu, nie będzie członek rodziny albo zwierzaki, ale program, który zapyta o to jak minął dzień i czy domownik czegoś nie potrzebuje. Jak w takim razie ocenić zalety i minusy inteligentnego domu?

Zalety inteligentnego domu – najważniejsze kwestie

Nie można zaprzeczyć, że jeżeli cała instalacja będzie zamontowana prawidłowo, to korzystanie z inteligentnego domu będzie przynosiło więcej korzyści, niż sprawiało problemów. W takim razie, co składa się na system automatyki budynkowej i wchodzi w skład inteligentnego domu i jakie są atuty jego działania?

Porządek w ogrodzie dzięki technologii Smart Home

Jeżeli ktoś mieszka w domu jednorodzinnym, to na pewno zdarzyły już mu się dni, kiedy po prostu nie chce się wstawać i kosić trawnika. Rozwiązaniem jest automatyczna kosiarka. Wystarczy ją uruchomić. Urządzenie samo znajdzie miejsca, gdzie potrzebne jest przycięcie trawy, ominie przeszkody, a nawet rozróżni krótkie i długie źdźbła, dzięki czemu te pierwsze będą mogły rozłożyć się naturalnie.

Oprócz tego można zainwestować w skuteczne systemy nawadniania, które w trakcie pracy będą podlewać wszystkie rośliny, a także trawnik, a po jej zakończeniu schowają się z powrotem, umożliwiając koszenie.

Ogrzewanie w domu – wydajność i oszczędność pieniędzy

Drugą kwestią, jest system ogrzewania. W inteligentnych domach najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Pozwala to zaoszczędzić nawet o 15% więcej energii niż w przypadku standardowych grzejników. Oprócz tego działaniem całej instalacji można sterować z poziomu aplikacji, ustalając poziom temperatury.

Automatyzacja innych obszarów w domu

Ostatnim elementem, jest automatyzacja innych obszarów. Może to być kuchnia, gdzie wolnowar przygotuje jedzenie, a następnie sam się wyłączy, a lodówka poinformuje o swojej zawartości bez konieczności otwierania drzwi. W łazience światło włączy się samo po wejściu, a wentylator włączy się automatycznie, gdy wykryje ruch.

Można do tego zestawu zaliczyć również systemy bezpieczeństwa, takie jak rolety, czy wideodomofony lub bramy, a także oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Inteligentny dom i zastosowane technologie mogą dotyczyć każdego elementu funkcjonowania.

Jakie są wady inteligentnego domu?

Pierwszą z nich może być już samo przestawienie się z ręcznego wykonywania wszystkich zadań na powierzenie ich zaawansowanej technologii. Oprócz tego nawet pomimo oszczędności całego systemu, jego instalacja może generować większe koszty, niż dom bez takiej technologii.

Następną kwestią jest zgodność. Nie wszystkie urządzenia od razu działają ze sobą prawidłowo, dlatego warto najpierw poprosić o pomoc specjalistów, którzy w profesjonalny sposób sparują ze sobą wszystkie urządzenia i nie wystąpi sytuacja, w której właściciel będzie miał zamontowany system, a nie będzie mógł z niego skorzystać. Pomimo tego, inteligentny dom (między innymi na zamel.pl) jest na pewno opcją, którą warto rozważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing