Pergole i trejaże – drewno wokół domu

23 gru 2013 | 0 komentarzy
Jeśli ktoś lubi drewniane budownictwo, to również w otoczeniu domu będzie szukać rozwiązań, które umożliwią zastosowanie ulubionego materiału. Do wyboru jest co najmniej kilka propozycji drewnianych konstrukcji, idealnych do mniejszych i większych ogrodów.

Pergole i trejaże – elementy małej architektury

Drewniane pergole, trejaże i kratownice to elementy małej architektury, których funkcja jest podwójna. Z jednej strony ozdabiają i urozmaicają ogród, z drugiej natomiast ułatwiają wydzielenie poszczególnych stref w otoczeniu budynku oraz zasłonięcie mniej reprezentacyjnej części gospodarczej. Porośnięte pnącą roślinnością tworzą przestrzeń o wyjątkowym charakterze. Nietrudno sobie wyobrazić zielony salon na świeżym powietrzu utworzony pod pergolą z bujną roślinnością. Takie miejsce zapewni gospodarzom komfort wypoczynku w miejscu zacienionym i jednocześnie chronionym przed okiem przechodniów.

shutterstock 121055740 Pergole i trejaże – drewno wokół domu

Shutterstock

Te drewniane konstrukcje ogrodowe powinny być nie tylko estetyczne, ale także wytrzymałe i stabilne. Słupy podtrzymujące całość muszą być w stanie utrzymać nie tylko samą budowlę, ale także rośliny, które w przyszłości ją porosną. Konstrukcja powinna być na tyle wytrzymała, aby przetrwać silniejsze porywy wiatru; pergola podczas pierwszych jesiennych wichur nie może złożyć się jak domek z kart. Najlepiej, jeśli pionowe belki zostaną zamontowane na betonowych słupach fundamentowych. Trzeba jeszcze odpowiednio zadbać o drewniane elementy konstrukcji, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie zrobił tego producent. Jeden z najprostszych sposobów polega na rozprowadzeniu  impregnatu pędzlem, można też skorzystać ze specjalnego spryskiwacza.

Czym różni się pergola, trejaż i kratownica?

A czym różnią się między sobą wcześniej wymienione elementy architektury ogrodowej: pergola, trejaż i kratownica? Pergola składa się ze słupków wspierających ażurowe zadaszenie. Może stanowić element dobudowany do budynku lub tworzyć osobną konstrukcję. Bywa wykorzystywana jako wiata garażowa, podcień wejściowy, altana lub łuk nad ścieżką ogrodową.

W ogrodach równie pięknie prezentują się trejaże. Przypominają niewielkie płotki, a są skonstruowane ze słupków podtrzymujących belkę z krótkimi deskami zamontowanymi w poprzek. To takie ażurowe ścianki, które, zwłaszcza jeśli zostaną porośnięte roślinnością, mogą doskonale rozdzielać przestrzenie o różnym przeznaczeniu.

Jeszcze prostszą drewnianą konstrukcją ogrodową jest krata. Bywa montowana na ścianach budynków, jako wsparcie dla roślin pnących. Może także zostać wykorzystana jako osobna konstrukcja lub jako uzupełnienie innych elementów architektury ogrodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing