Minimalizm dla studentów

12 lut 2014 | 0 komentarzy
Małe jest piękne. A jeżeli do tego jest jeszcze wygodne, to sukces gwarantowany. Szwedzki domek dla studentów jest przykładem właśnie takich minimalistycznych rozwiązań zastosowanych w architekturze.

Studentom do szczęścia niewiele potrzeba – z tego założenia zapewne wyszli architekci ze szwedzkiej pracowni architektonicznej Tengbom. Zaprojektowali drewniany domek, specjalnie dla studentów, którego powierzchnia wynosi zaledwie 10m2.

www.tengbom.seen USprojects207smart student units 3 Minimalizm dla studentów

www.tengbom.se

Na tak ograniczonej przestrzeni zaplanowano wszystko, co niezbędne dla wygodnego, studenckiego życia: kuchnię, łazienkę, kącik do nauki oraz sypialnię. Architektom zależało na tym, aby budyneczek był na studencką kieszeń, a przy tym zmyślnie zaprojektowany, wykonany z ekologicznych materiałów i przyjazny dla środowiska. Podczas projektowania architekci współpracowali ze studentami z Uniwersytetu w Lund, zależało im bowiem, aby domek rzeczywiście podobał się młodym ludziom i odpowiadał na ich potrzeby. Trzeba przyznać, że efekt ich prac przedstawia się interesująco. W malutkim domku można znaleźć wszystko, co konieczne do studenckiego życia; w tym nawet hamak. Na bardzo ograniczonej powierzchni trzeba było bardzo rozsądnie planować każdy metr, a nawet centymetr,  zastosowano więc wiele ciekawych rozwiązań – na uwagę zasługują na przykład stoliki, które po złożeniu służą do zasłaniania okien.

www.tengbom.seen USprojects207smart student units Minimalizm dla studentów

www.tengbom.se

Domek ma być nie tylko wygodny, ale jednocześnie przyjazny dla studenckich kieszeni. Opłaty mają wynieść o 50 procent mniej niż w tradycyjnych akademikach. Studenci nie muszą się przy tym obawiać, że zimą będą w nim marznąć, budynek został bowiem bardzo dobrze ocieplony. Podczas tworzenia domu duże znaczenie miały względy ekologiczne (zastosowanie odpowiedniego materiału oraz wykorzystanie specjalnych metod produkcji), które pozwoliły na zminimalizowanie emisji dwutlenku węgla.

Obecnie prototyp budyneczku można oglądać w Muzeum Sztuki w Virserum, ale już wkrótce domków ma powstać więcej. Na początek, jeszcze w 2014 roku, zostaną zrealizowane 22 obiekty, w których zamieszkają studenci z Uniwersytetu w Lund. To na razie niewiele, ale od czegoś trzeba zacząć i jednocześnie sprawdzić, jak domek sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing