Konserwacja drewna ogrodowego

25 mar 2014 | 0 komentarzy
Drewno jest najlepszym materiałem do wykorzystania w otoczeniu domu i to nie tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z budynkiem drewnianym. Tylko naturalny materiał będzie naprawdę dobrze komponował się z roślinnością otaczającą dom, niezależnie od tego, w jakiej technologii i stylu został zbudowany ten ostatni.

Nie wszyscy są tak samo entuzjastycznie nastawieni wobec zalet drewna. Naturalne deski, owszem, podobają się, ale często zarzuca im się krótką żywotność i niewielką wytrzymałość, zwłaszcza w konfrontacji ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a trudno uniknąć wpływu pogody, gdy drewniane elementy stanowią część architektury ogrodowej. Drewnianą altaną, tarasem czy meblami można jednak cieszyć się przez długie lata, wystarczy jedynie włożyć w to odrobinę wysiłku. W tym celu przynajmniej raz w roku należy dokonać dokładnego przeglądu wszystkich drewnianych elementów – najlepiej wraz z początkiem wiosny, czyli tuż przed sezonem.

W pielęgnacji drewna ogrodowego pierwszą zasadą jest konsekwencja. Jeżeli powierzchnia danego elementu wcześniej została pokryta lakierem, farbą olejną lub lakierobejcą, to podczas odświeżania musi zostać zastosowany taki sam środek, chyba że zamierzamy całą powierzchnię dokładnie oczyścić. Wówczas, wprost na gruntownie oczyszczone, surowe drewno, można zastosować inny produkt.

shutterstock 151740251 Konserwacja drewna ogrodowego

shutterstock

Zaczynamy więc od dokładnego obejrzenia danego elementu. Jeżeli jego powierzchnia została wcześniej pokryta jakimś preparatem, to musimy zorientować się, czy jego warstwa nie zaczęła łuszczyć się lub pękać. Jeżeli tak się stało, to uszkodzone fragmenty należy oczyścić i następnie uzupełnić. Jeśli jednak od drewna odpadają całe płaty starego preparatu, to niestety jego warstwę trzeba całkowicie i dokładnie usunąć. Na koniec, za pośrednictwem odpowiedniego środka, z powierzchni warto usunąć tłuszcz i całość przetrzeć papierem ściernym. Gdy drewno jest już odpowiednio przygotowane można zabrać się za nakładanie impregnatu. Jego zadaniem będzie ochrona materiału przed grzybami oraz podwyższenie jego ognio- i wodoodporności. Drewno powinno być również chronione przez niekorzystnym wpływem promieni słonecznych. Stosowną ochronę gwarantują preparaty nadające kolor. W przypadku pozostałych należy sprawdzić na opakowaniu, czy producent gwarantuje stosowne zabezpieczenie.

Jeżeli zależy nam na optymalnym przedłużeniu żywotności drewna, to zaimpregnowany materiał można następnie pokryć odpowiednim preparatem ochronno-dekoracyjnym. Najczęściej stosuje się dwie warstwy podkładu oraz jedną nawierzchniową. Wszystkie kolejne powłoki powinny być jak najcieńsze. Dzięki temu ich schnięcie będzie krótko trwało i w późniejszym czasie nie będą ulegać łuszczeniu. Przy czym warto pamiętać, że ten sam środek w połączeniu z różnymi materiałami może dawać całkowicie różne rezultaty, najpierw warto więc wykonać test preparatu na mniej widocznym fragmencie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing