Jak zbudować drewniany taras na dachu?

5 cze 2017 | 0 komentarzy
Taras to dodatkowa przestrzeń użytkowa. W lecie jest on miejscem wypoczynku dla domowników, dobrze służy towarzyskim spotkaniom grillowym, a czasami staje się przestrzenią do dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu.

1986683 condominio terrazza a phuket thailand 2017 gratuito foto Jak zbudować drewniany taras na dachu?

Gdy obszar działki na to powala, tarasy buduje się na gruncie. Wówczas są one też najbardziej funkcjonalne. Jednak kiedy miejsca jest mniej, taras może powstać również na dachu (np. garażu, piwnicy, itp.). Poniżej podpowiadamy, jak tego dokonać.

Każdy taras dachowy (niezależnie od technologii jego wykończenia) jest jednocześnie stropodachem. Dlatego też niezbędne jest jego prawidłowe zaizolowanie przeciwwodne. Jeżeli pomieszczenie znajdujące się pod tarasem jest ogrzewane, konieczna jest również warstwa izolacji termicznej (ze styropianu lub wełny mineralnej). Sposób wykończenia nawierzchni tarasowej to kwestia końcowa, ale należy uwzględniać ją już na etapie projektu. W poniższym artykule omawiamy tarasy dachowe z nawierzchnią drewnianą.

 Jak zbudować drewniany taras na dachu?

Drewniany taras na dachu – od czego zacząć?

Płaski dach nad garażem przylegającym do bryły domu sprzyja zorganizowaniu w tym miejscu przydomowego tarasu. Jednak przed rozpoczęciem prac należy skonsultować się z konstruktorem, którego rolą jest ocena stanu stropodachu i możliwości jego dodatkowego obciążenia. W wielu przypadkach konieczne okazują się zmiany w projekcie, które powinny zostać zatwierdzone przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Stosunkowo często problematyczne bywa zagwarantowanie wejścia na taras. Przeważnie trzeba ingerować w konstrukcję ściany nośnej, co także wymusza konieczność zgody konstruktorskiej.

Gdy obszar działki na to powala, tarasy buduje się na gruncie.

 

Inną sprawą jest to, że zarówno wejście, jak i cały taras musi być zabezpieczony przed nadmiernym gromadzeniem się wody i zaleganiem śniegu. Największym problemem są gwałtowne nawałnice deszczowe oraz wyjątkowo śnieżne zimy. W związku z tym, że w polskim klimacie coraz częściej występują takie zjawiska atmosferyczne, w „warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” znalazł się zapis obligujący konstruktorów i wykonawców do budowy w dachach płaskich wylotów awaryjnych i przelewowych. W każdym dachu z attyką powinny znajdować się przynajmniej dwa otwory przelewowe. Zaś na właścicielach spoczywa obowiązek bieżącego usuwania z dachu (tarasu dachowego) zalegającego śniegu.6750687242185356 Jak zbudować drewniany taras na dachu?

Drewniany taras dachowy – budowa

Początkowy etap budowy tarasu, który ma mieć nawierzchnię drewnianą jest podobny do tworzenia pozostałych konstrukcji tarasowych. Podstawą jest tu betonowy strop nad pomieszczeniem nieogrzewanym lub ogrzewanym. W zależności od temperatury utrzymywanej w pomieszczeniu pod tarasem – na betonie układa się warstwę ocieplenia lub pomija ten etap. Należy pamiętać, że każdy taras musi mieć spadek (1,5 – 2%) w kierunku zewnętrznym, by swobodnie mogła odpływać z jego powierzchni woda opadowa. Spadek kształtuje się w konstrukcji tarasu lub powstaje on poprzez wylanie nowej warstwy betonu. Kolejną warstwą jest hydroizolacja oraz drenaż, do wykonania których najczęściej wykorzystuje się papy termozgrzewalne, membrany bitumiczne, membrany EPDM oraz izolacje płynne. W przypadku stosowania materiału ociepleniowego konieczne jest również wykonanie tzw. warstwy dociskowej.

Zaś na właścicielach spoczywa obowiązek bieżącego usuwania z dachu (tarasu dachowego) zalegającego śniegu.

 

Pod tarasy drewniane, na odpowiednio przygotowanym podłożu montuje się legary, do których następnie przymocowane zostaną deski tarasowe. Należy zdawać sobie sprawę, że zadaniem legarów jest podtrzymywanie drewnianej nawierzchni tarasu. Z tego też względu konieczny jest prawidłowy dobór gabarytów tych elementów oraz dopasowanie gatunku drewna na legary do tego, z którego zamierzamy kłaść deski (najlepiej jeżeli są to te same gatunki lub przynajmniej o zbliżonej gęstości).

1c9f7583 0da5 4330 92ad a9f3bbaf7c51 Jak zbudować drewniany taras na dachu?

Drewno na legary i deski tarasowe

Tak na legary, jak i na deski wykorzystuje się gatunki drzew rodzimych oraz egzotycznych (np. akację, modrzew krajowy i syberyjski, bangkirai, cumaru i wiele innych). Pamiętajmy, że to zwłaszcza rodzaj zastosowanego surowca kształtuje koszt wykonania drewnianego tarasu. Najbardziej odporne i wystarczająco trwałe drewno jest niestety drewnem najdroższym. Gatunki egzotyczne nie wymagają przeważnie dodatkowych zabezpieczeń. Krajowy surowiec musi być ciśnieniowo zaimpregnowany oraz wielokrotnie olejowany. Proces olejowania trzeba systematycznie ponawiać.

Deski tarasowe mają różne przekroje (od 19×90 cm do 45×145 cm). Na tarasach stosuje się również tzw. graniaki. Elementy te mają wymiary od 50×50 cm do 90×90 cm. Najbardziej polecaną drewnianą nawierzchnią tarasową jest nawierzchnia ryflowana, czyli wzbogacona w działające antypoślizgowo wgłębienia.

timber 1282349 1920 WAJ Jak zbudować drewniany taras na dachu?

Balustrady i barierki zabezpieczające na drewniany taras

Taras zlokalizowany na wysokości musi mieć zabezpieczenie w postaci balustrady, która będzie chronić użytkowników przed upadkiem i jednocześnie będzie pełnić funkcje dekoracyjną. W przypadku domów drewnianych i takich samych nawierzchni tarasowych najczęściej stosuje się również drewniane zabezpieczenia, wykorzystując ten sam lub zbliżony kolorystycznie do desek czy elewacji, gatunek drewna. Balustrada powinna bowiem spójnie współgrać z ogólną stylistyką całego domu.

Drugim, równie popularnym materiałem jest metal. Obydwa typy balustrad mogą mieć zróżnicowany wygląd zewnętrzny. Poszczególne elementy mogą być ułożone poziomo, pionowo, poprzecznie lub mogą tworzyć gęste ażurowe wzory. Ciekawe efekty daje też połączenie obydwu wymienionych powyżej materiałów.

carpentry albany ny Jak zbudować drewniany taras na dachu?

Dodatkowe zabezpieczenia tarasu na dachu

Gęste barierki są skutecznym sposobem zapobiegania wypadkom z udziałem ludzi (w tym małych dzieci) oraz większych psów (małe mogą przecisnąć się przez szczeliny). Jednak takie zabezpieczenie nie uchroni przed wypadnięciem np. wszędobylskiego kota, który wbrew przypisywanym mu cechom nie zawsze spada na przysłowiowe cztery łapy. W dbałości o życie i zdrowie kotka polecamy zamontować na tarasie specjalną siatkę. Jest prawie niewidoczna i naprawdę można przyzwyczaić się do jej obecności, a zwierzę pozostaje bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing