Jak przygotować drewniany taras do zimy?

1 sty 2021 | 1 komentarz
Jeżeli chcemy, by drewniany taras służył nam przez wiele lat, trzeba o niego odpowiednio zadbać! Szczególnie, gdy nadchodzi zima, ponieważ niska temperatura i wilgoć nie wpływają pozytywnie na drewnianą nawierzchnię. Więcej dowiesz się z naszego artykułu.

rocking chair chair terrace balcony Jak przygotować drewniany taras do zimy?

Zima na tarasie

Zima na tarasie kojarzy się z zalegającym śniegiem, który zamarza i topnieje… na zmianę. Wahania temperatury nie sprzyjają utrzymaniu drewna w dobrym stanie. Do budowy tarasu i innych elementów zewnętrznych, najczęściej wykorzystuje się gatunki drewna, które należą do najbardziej odpornych na różne czynniki atmosferyczne.

Pomóc może ciśnieniowe impregnowanie desek, które sprawia, że pomimo niekorzystnych warunków, zachowują one niezmienioną strukturę. Mimo to, taras drewniany, także ten wykonany z egzotycznych gatunków, warto przed zimą dodatkowo zabezpieczyć. Jeżeli tego nie zrobimy, wiosną może okazać się, że na deskach pojawiły się plamy oraz uszkodzenia. Lepiej więc zawczasu uniknąć tych problemów.

deck wood paint wooden preview Jak przygotować drewniany taras do zimy?

Jak przetestować stan drewna?

Olejowanie drewna tarasowego wykonuje się przede wszystkim wiosną, ale powtórzenie tej czynności jesienią też jest wskazane. Czy olejowanie jest rzeczywiście konieczne, można sprawdzić, przeprowadzając test – opuszczając kilka kropel wody na drewno. Jeśli woda wniknie w jego strukturę, olejowanie będzie niezbędne.

Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić stan wcześniej nałożonej powłoki zabezpieczającej. Jeżeli drewno zostało pokryte olejem, kolejną warstwę można spokojnie nałożyć bez specjalnych przygotowań. Jeśli jednak powłoka uległa uszkodzeniu, pozostałości poprzedniego preparatu będzie trzeba usunąć. Oczyszczenie i osuszenie drewna jest niezbędne, by produkt mógł przez przeszkód wniknąć.

chair garden hoparna snow terrace winter mood winter cold frost Jak przygotować drewniany taras do zimy?

Kiedy najlepiej wykonywać prace w ogrodzie?

Najlepiej wybrać słoneczny dzień. Warto też zapoznać się z prognozą pogody na najbliższe dni. W dobrych warunkach olej schnie nie dłużej niż dobę, a gdy jest wilgotno i temperatura jest niska – ten czas ulega wydłużeniu. Uwaga! Na rynku są dostępne oleje szybkoschnące, które pozwolą usprawnić prace. Mimo to, ulewne deszcze i tak mogą pokrzyżować nasze plany, a spadek temperatury doprowadzi do tego, że preparat się zetnie. Zagrożeniem dla nowej powłoki jest również silny wiatr, który może nanieść na nią zabrudzenia.

Nie należy zapominać również o odśnieżaniu tarasu. Szczególnie wtedy, gdy pojawia się śnieg. Deski tarasowe nie powinny nasiąkać wodą, dlatego należy go regularnie usuwać. Nie wolno przy tym pozbywać się preparatów rozpuszczających śnieg, w tym soli, które mogą uszkodzić drewno!

1 komentarz

  1. Zdecydowałam się na drewniany taras i żałuję. Drewno jest bardzo podatne na szkodniki i pogodę (myślimy o zadaszeniu, bo słońce sprawiło, że taras bardzo szybko stracił swój kolor). Może za kilka lat zdecydujemy się na wymianę, póki co szukam wskazówek, dzięki za artykuł!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing