Eko jest trendy

29 kwi 2015 | 0 komentarzy
Prostota naturalnych materiałów, minimalizm, stonowana kolorystyka. To cechy, które odnajdziemy we wnętrzach zaaranżowanych w stylu ekologicznym. A jeśli mowa o naturalnych materiałach, to oczywiście nie można zapomnieć o jednym z najbardziej wyjątkowym z nich. O drewnie.

gopixpic.com  Eko jest trendy

gopixpic.com

Skąd się wzięła moda na urządzanie mieszkań w stylu eko? Przyszła wraz z zapotrzebowaniem na ekologiczny styl życia. Życie w zgodzie z naturą nie jest odgórnym nakazem. To indywidualny wybór, który sięga daleko dalej niż obowiązkowe segregowanie śmieci czy kupowanie energooszczędnych żarówek. Przede wszystkim wynika z szacunku do środowiska naturalnego, któremu człowiek wyrządził już dosyć szkód, czas więc, żeby zaczął większą uwagę zwracać na otoczenie i szanować je, zamiast na siłę zmieniać swoim bezmyślnym postępowaniem.
Styl ekologiczny w pierwszym momencie może kojarzyć się z rustykalnym. To jednak nie to samo. Pierwsze pojęcie jest znacznie szersze. Wnętrza utrzymane w stylu ekologicznym, w przeciwieństwie do rustykalnych, bywają nowoczesne. Stanowią przejaw tęsknoty za naturalnym pięknem, ale nie nawiązują bezpośrednio do klimatu wiejskiej chałupy. We wnętrzach zaaranżowanych w stylu ekologicznym uwidacznia się dążenie do wyciszenia oraz harmonii, dominują w nich więc kolory ziemi, nie ma miejsca na jaskrawe, różnorodne barwy. Przy czym styl ten nazywany jest ekologicznym nie tylko ze względu na kolorystykę, jaką operuje, ale także z powodu materiałów stosowanych do wykończenia wnętrz i tych, z których zostały wyprodukowane meble. Istotne, aby materiały były jak najbardziej przyjazne dla środowiska, a zatem – w jak najmniejszym stopniu przetworzone. Mile widziane są wszystkie sprzęty pochodzące z recyklingu czy wykonane z palet. Nie ma tutaj miejsca na plastik i produkty syntetyczne. W takich wnętrzach oczywiście króluje drewno; szczególnie to, które pochodzi z rodzimych gatunków drzew. Najlepiej surowe. Pojawia się też kamień, wiklina, rattan, bambus, ceramika, tkaniny naturalne. Idąc tym tropem, możemy sobie wyobrazić ekologiczne mieszkanie: podłoga z desek lub kamienia, meble z litego drewna, lniana pościel, bawełniana narzuta, rattanowe fotele, a do tego dodatki w postaci wiklinowych koszy i glinianych dzbanów. Wzornictwo ekologiczne cechuje się skromnością. Dekoracją może zatem stać się wszystko to, co można znaleźć w środowisku naturalnym. Na przykład pieniek drzewa przyniesiony z lasu. A jako wzory na tkaninach czy ścianach pojawiają się motywy lasów, łąk i kwiatów.

 Eko jest trendy

homeinspirationdesign.com

Ekomieszkanie, będąc przyjazne dla środowiska naturalnego, powinno stanowić jego namiastkę – naturalną, pełną harmonii oazę, w której człowiek czuje się świetnie i do której chętnie wraca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing