Drewno w roli głównej w stylizacjach Hygge

26 sty 2017 | 1 komentarz
Filozofia hygge opanowała ostatnimi czasy cały świat. Jednak już dużo wcześniej towarzyszyła Duńczykom na co dzień. Ten naród wprowadził ją nie tylko w sposób spędzania czasu, ale także do własnych mieszkań. Stylistyka hygge, podobna do typowo skandynawskiej, jednak z pewnymi charakterystycznymi elementami, które sprawiają, że jest jedyna w swoim rodzaju. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń zgodnie z jej zasadami.

shutterstock 496292653 AhW Drewno w roli głównej w stylizacjach Hygge

shutterstock

Hygge, czyli…

… przytulność, szczęście, miła atmosfera, poczucie relaksu. Tłumaczeń słowa jest wiele, jednak jak dotąd nie zaproponowano jednego. Te pojęcia nie wyjaśniają w pełni istoty słowa hygge, ale nakierowują nas w odpowiednią stronę. Hygge bowiem jest uczuciem wręcz niewytłumaczalnym. Autor bestselerowej książki „Hygge. Klucz do szczęścia” Meik Wiking twierdzi, że hygge nie można opisać, ale jedynie odczuć. Kiedy więc mamy do czynienia z tą emocją? Według Duńczyków taki stan osiągamy, gdy po aktywnym dniu spędzamy czas w zaciszu domowym pod ciepłym kocem lub kiedy cieszymy się spotkaniem z rodziną. Hygge czujemy, gdy wspólnie gotujemy, bawimy się, rozmawiamy z przyjaciółmi albo gdy mamy wieczór tylko dla siebie i możemy spędzić go na lenistwie. Słowem – hygge określa wszystkie te chwile, gdy odczuwamy bezpieczeństwo, szczęście i gdy jest nam wygodnie. To pozwalanie sobie na małe przyjemności, na cieszenie się różnymi rzeczami. Co ciekawe, nie ma przepisu na hygge – musimy sami je w sobie odkryć. Jednak są pewne sposoby, dzięki którym stan ten przyjdzie nam osiągnąć łatwiej, jak na przykład konkretne elementy aranżacji wnętrza.

shutterstock 165418901 8Ig Drewno w roli głównej w stylizacjach Hygge

shutterstock

Jak urządzić dom, by był bardziej hyggelige?

Badania Meik’a Wikinga wskazują, że ponad 70% Duńczyków uważa dom jako główne miejsce odczuwania hygge. W związku z tym autor stworzył listę rzeczy, które pomogą w przybliżeniu się do tego uczucia w naszych domach. Przyjrzyjmy się bliżej jego propozycjom.

Hyggekrog, czyli przytulny kącik

Jest to nic innego, jak miejsce, w którym możemy spędzić wieczór, czytając książkę lub drzemiąc. Może to być jedynie fotel czy wykusz okienny z poduszkami. Jeśli mamy więcej miejsca, możemy postawić w kącie salonu osobną sofę. Pamiętajmy jednak o jednej zasadzie – to miejsce ma być intymne, stwarzające poczucie bezpieczeństwa.

 Drewno w roli głównej w stylizacjach Hygge

pexels.com

Żywy ogień i drewno

Żywy ogień, czyli… kominek. Według autora książki jest to jeden z najważniejszych aspektów, który pozwala na osiągnięcie efektu hygge, niezależnie od pozostałych elementów wyposażenia. Dlaczego? Prócz oczywistego powodu, jakim jest ciepło bijące od kominka, to także samo drewno, które w filozofii hygge odgrywa istotną rolę. Jest to bowiem surowiec naturalny, ocieplający każdą przestrzeń, wykorzystywany przez człowieka od wieków. A hygge stara się powracać właśnie do korzeni – do ciepła rodzinnego, prostoty, radości z małych rzeczy. Kominek daje również naturalne, nieprzemęczające wzroku światło. W przypadku, gdy w mieszkaniu nie ma możliwości instalacji kominka, podobny, lecz nie tak intensywny efekt, uzyskamy montując biokominek.

shutterstock 366113870 Aq8 Drewno w roli głównej w stylizacjach Hygge

shutterstock

Zdaniem Meik’a Wikinga warto wykorzystywać naturalne drewno w jak największej ilości elementów wyposażenia. Rzeczy z tego materiału świetnie wpasowują się w koncepcję hygge, ponieważ charakteryzuje je prostota i naturalność. Mogą to być meble wykonane z litego drewna, gdzie widoczne są jego słoje, podobnie podłogi, drzwi i ramy okien, dekoracje czy też drewno pod kominkiem. Wszystko zależy od tego, jak mocny efekt chcemy osiągnąć.

Drewno lekarstwem na duszę

W filozofii hygge drewno nie jest chwilowym trendem ani tendencją. Jest to materiał szczególnie doceniany także ze względu na swoje zdrowotne właściwości. W hygge wszystko, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, przybliża nas do osiągnięcia szczęścia. Nic dziwnego, że statystycznie Skandynawowie żyją dłużej i są społeczeństwami o najlepszym poziomie zdrowia na świecie – od lat mieszkają w drewnianych domach i dbają o to, by ich otoczenie sprzyjało ich organizmowi. Również w ludowych wierzeniach drewno było materiałem niezwykle cennym, ponieważ sądzono, że po ścięciu zachowuje swoje cechy energetyczne oraz uzdrawiające. Dlatego też drewno stawia się w hygge jako najważniejszy aspekt aranżacji.

The Beds Drewno w roli głównej w stylizacjach Hygge

beds.pl

Inspiracja naturą i historią

Jednak hygge to nie tylko drewno. Najważniejsza jest bliskość natury, a tę znajdziemy także w elementach kamiennych czy roślinach i skórach. Duńczycy wprowadzają naturę poprzez detale. Umieszczają gałązki drzew w wazonie, a ich parapety wypełnione są ziołami. Zamiast szklanej dekoracji, wybierają glinianą donicę lub ceramikę. Nie bez znaczenia jest także sama faktura poszczególnych przedmiotów. Przyjemny dotyk materiałów niczym dotyk sierści zwierząt, ciepło ceramicznego kubka, faktura drewna z wyczuwalnymi słojami. Wszystko to sprawia, że czujemy się bardziej hygge.
Prócz powyższych detali hygge zawsze inspiruje się czasem i historią. Stara się niejako zatrzymywać momenty, a w aranżacji wnętrz – pierwotną estetykę, w której ingerencja człowieka jest jak najmniej widoczna. Dlatego też Duńczycy bardzo często sami wykonują meble do swoich mieszkań lub wybierają jedynie te z naturalnych surowców, o jak najbardziej rustykalnym charakterze.
Nie ma jednego przepisu na hygge. Aranżacja wnętrz w stylu, jaki proponują Duńczycy, może jedynie w pewnym stopniu nas do tego przybliżyć. Jak mawia sam autor bestselerowej książki, hygge nie można opisać – każdy z nas musi samodzielnie odkryć, gdzie czuje się najbezpieczniej.

1 komentarz

  1. Drewno wraca do łask co kilka lat, sama na nie stawiam w nowym mieszkaniu :) Super zdjęcia

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing