Drewno pod stopami

18 cze 2015 | 0 komentarzy
Podłogi drewniane mogą być wykonane z dużych desek lub niewielkich elementów. Do wyboru mamy panele drewniane, dyle, parkiet i mozaikę. Który materiał wybrać?

shutterstock 100878862 Tsn Drewno pod stopami

shutterstock

Podłoga może optycznie powiększyć lub pomniejszyć wybrane pomieszczenie. Duże deski sprawią, że pokój będzie wyglądać na mniejszy niż jest w rzeczywistości, drobna mozaika z kolei zapewni odwrotny efekt. Znaczenie ma kierunek ułożenia poszczególnych elementów. Wzdłuż pomieszczenia – wydłuży je, w poprzek – poszerzy. Na ostateczny efekt ma także wpływ sposób wykończenia drewna – podłoga może lśnić lakierem , a po zastosowaniu oleju lub wosku – pozostać matowa. W zależności od tego, jaki rodzaj materiału zostanie wybrany, drewno może doskonale sprawdzić się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i w nowoczesnych przestrzeniach. Drewno to bardzo uniwersalny materiał.
Obecnie do najbardziej popularnych należą panele drewniane. Wyglądem przypominają lite drewno i są bardzo wygodne w montażu (nie przykleja się ich do podłoża). Nie wymagają cyklinowania czy kilkakrotnego lakierowania. Ich powierzchnia zostaje odpowiednio zabezpieczana już na etapie procesu produkcyjnego. Mogą być układane na dowolnego rodzaju starej podłodze.

shutterstock 153504659 Wre Drewno pod stopami

shutterstock

Podłoga z desek (inaczej dyli) jest z kolei układana na pióro i wpust na legarach, stropie drewnianym lub tzw. ślepej podłodze. Taką podłogę trzeba następnie wyszlifować oraz odpowiednio zabezpieczyć.
Dawniej w polskich domach królował parkiet. Nadal bywa montowany, zwłaszcza we wnętrzach o tradycyjnym wystroju. Taką posadzkę układa się z małych deszczułek z litego drewna, tworząc rozmaite wzory – jodełkę, szachownicę itp. Poszczególne elementy są ze sobą łączone na pióro i wpust i przyklejane do podłoża. Gotową podłogę trzeba wycyklinować i trzykrotnie polakierować. Zadanie jest więc dosyć pracochłonne. Parkiet uchodzi jednak za bardzo trwałą nawierzchnię.

shutterstock 155839208 7CH Drewno pod stopami

shutterstock

Na posadzce może także znaleźć się drewniana mozaika. Układa się ją z płyt z litego drewna wykonanych z niewielkich listewek ułożonych na kwadratowych połaciach w gotowe wzory. Poszczególne segmenty nakleja się na siatkę mocującą klepki na swoich miejscach, a kolejne bloki łączy na styk i przykleja do posadzki – podobnie jak w przypadku parkietu – betonowej.  Podłogę trzeba następnie wycyklinować, wyszpachlować oraz polakierować.
Rodzaj materiału podłogowego, na który się zdecydujemy,  ma przede wszystkim wpływ na stopień trudności jego montażu oraz na wygląd wnętrza. Dla wytrzymałości podłogi najważniejszy jest gatunek drewna, z którego powstały jej poszczególne elementy. Najbardziej trwałe i odporne na uszkodzenia są twarde rodzaje drewna W tej kategorii przodują gatunki egzotyczne. Są odporne nie tylko na uszkodzenia, ale także na wilgoć, drewno egzotyczne poleca się więc do wszystkich intensywnie używanych pomieszczeń, a także do łazienek. Zapewnia przy tym ciekawe efekty estetyczne, paleta barw obejmuje bowiem kolory od jasnożółtego po czerń (do pomieszczeń dobrze nasłonecznionych najlepiej wybrać chłodne odcienie). Jedne gatunki mają wyraźnie zaznaczone słoje, u innych prawie ich nie widać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing