Domek na drzewie – nie tylko dla dzieci

27 sty 2014 | 0 komentarzy
Kto w dzieciństwie nie marzył o własnym domku na drzewie? Zapewne wielu. Budując drewnianą chatkę dla dzieci, można przy okazji zrealizować własne, trochę już zakurzone marzenia.

Domek na drzewie to miejsce absolutnie wyjątkowe. Dzieci mogą w nim godzinami bawić się, dorośli natomiast znajdą magiczne zacisze, w którym odpoczną od codziennych wyzwań. Chatka ulokowana na drzewie pozwala na oderwanie się od ziemi w sensie dosłownym i w przenośni. Oczywiście, aby realizacja przedsięwzięcia była możliwa, potrzebne jest przede wszystkim odpowiednie miejsce. Jeśli w naszym ogrodzie brakuje drzew lub rosnące okazy nie zapewniają stabilności konstrukcji, to z realizacji pierwotnego pomysłu niestety trzeba zrezygnować. Wówczas pozostaje możliwość stworzenia uroczego domku dla dzieci bezpośrednio na trawniku. To również może być atrakcyjna opcja.

shutterstock 78447721 Domek na drzewie – nie tylko dla dzieci

Shutterstock

Wróćmy jednak do wyjściowego pomysłu. Realizację domku na drzewie najlepiej oddać w ręce doświadczonych fachowców. Można skorzystać z oferty firm, które specjalizują się w realizacji tego rodzaju projektów. Fachowcy przyjadą i pomogą wybrać najlepszą lokalizację na domek. Konstrukcja nie musi znajdować się bezpośrednio na drzewie, może zostać jedynie częściowo o nie wsparta. Tak się dzieje zwłaszcza, gdy budowane są większe domki.Wówczas drzewo jest odciążane, a konstrukcja obiektu zostaje wsparta na specjalnych podporach (drewnianych, aluminiowych lub metalowych) połączonych z ziemią bezpośrednio fundamentem. Istotne jest bowiem, aby budowa domku nie wpłynęła negatywnie na rozwój rośliny, nie zniszczyła jej. Kształt domku i jego powierzchnia w dużej mierze będą zależeć od możliwości, jakie stwarza wybrana lokalizacja. Materiałem budowlanym oczywiście jest drewno, chociaż do konstrukcji podłogi stosuje się elementy stalowe lub nawet betonowe, ale tylko wówczas, gdy większa część budyneczku jest oparta na gruncie. Do wykonania podłogi fachowcy polecają zwłaszcza zastosowanie starych ciesielskich połączeń, które zapewniają nie tylko solidność, ale także sprawiają, że podłoga pracuje razem z drzewem. Projektanci natomiast stanowczo odradzają stosowanie płyt wiórowych (i tym podobnych), które pochłaniają wilgoć i po jakimś czasie mogą pękać pod wpływem ciężaru dzieci bawiących się w domku. Jeśli chodzi o wybór materiału, z którego są wykonane ściany, to możliwości jest bardzo wiele. Wiele zależy od budżetu, jakim na ten cel dysponujemy, ceny mogą różnić się między sobą nawet o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

Domek na drzewie – nie tylko dla dzieci – jest więc pomysłem jak najbardziej do zrealizowania. Trzeba tylko chcieć. A jeśli realizacja przygotowanego przez projektantów obiektu wydaje się zbyt skomplikowana, to można kupić gotowy domek do samodzielnego złożenia. Takie konstrukcje najczęściej montuje się na drewnianych stojakach lub na dużych pniach martwych drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing