Deski na elewacji

5 gru 2014 | 0 komentarzy
Drewno zastosowane na elewacji sprawia, że budynek nabiera wyjątkowego wyglądu. Ten naturalny materiał równie dobrze może podkreślić klasyczną architekturę tradycyjnego budownictwa, jak i ocieplić surowy minimalizm nowoczesnej bryły.

decoist.com  Deski na elewacji

decoist.com

Moda na drewno nie mija. Dawnej było kojarzone głównie z budownictwem regionalnym, którego pozostałości można oglądać głównie w skansenach, w ostatnich latach jednak wróciło do łask. To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników tego ekologicznego materiału. Drewno posiada wyjątkowe właściwości, kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem. Nie każdy zwolennik jego walorów jednak

shutterstock 101012770 7PJ 200x300 Deski na elewacji

shutterstock

ma możliwość, aby zbudować dom drewniany. Jeśli ta opcja z różnych względów nie wchodzi w rachubę, to warto pomyśleć o wykończeniu murowanego budynku drewnianą oblicówką. Najczęściej w ten sposób zaznacza się wybrane fragmenty – np. wykusz, ganek, poddasze. Rzadziej kładzie się drewnianą okładzinę na całej elewacji. Do wyboru jest przy tym wiele gatunków drewna oraz sposobów montażu desek, które można łączyć także z innymi elementami, takimi jak na przykład kamień, co pozwala na uzyskanie interesujących rezultatów dekoracyjnych.

Efekt estetyczny bywa więc niewątpliwie interesujący, ale to nie koniec korzyści, jakie zyskujemy dzięki zastosowaniu drewna na ścianach zewnętrznych. Poza tym poprawia się izolacja termiczna budynku. Dom zyskuje lepsze ocieplenie, a jego użytkownicy – niższe rachunki za ogrzewanie. Poprawia się także mikroklimat we wnętrzach, drewno słynie bowiem z właściwości umożliwiających kondensowanie pary wodnej. A do tego, wbrew pokutującym gdzieniegdzie stereotypom, elewacje wykończone drewnem mogą w doskonałym stanie przetrwać długie lata. Warunkiem ich trwałości jest jednak właściwa pielęgnacja.

httpyuehuacn.com  Deski na elewacji

yuehuacn.com

Aby deski zachowywały piękny wygląd i nie ulegały szkodliwym wpływom środowiska naturalnego, trzeba o nie odpowiednio dbać i raz na kilka lat zabezpieczać wybranym środkiem impregnującym. Na te zabiegi oczywiście trzeba przeznaczyć dodatkowe środki finansowe, a wspominając o kosztach, należy pamiętać, że położenie szalówki na ścianach zewnętrznych wypada o co najmniej 30% drożej niż wykończenie elewacji tynkiem. Za pewną niedogodność można również uznać skłonność drewna do zmieniania barwy. W miejscach najbardziej nasłonecznionych deski mogą na przykład płowieć. Usuwanie podobnych defektów wymaga specjalnych zabiegów, ale wszak i na ścianach pokrytych tynkiem pojawiają się przebarwienia oraz zabrudzenia, których usunięcie jest związane z poświęceniem pewnego nakładu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing