Altana w ogrodzie

23 kwi 2014 | 1 komentarz
 

W naszym klimacie lato rzadko nas rozpieszcza. Mimo to co roku z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie sezonu działkowego. Nie mamy gwarancji, że lato będzie upalne, tym bardziej warto więc zawczasu pomyśleć o ogrodowej budowli, która zapewni warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu niezależnie od kaprysów aury.

Altana ogrodowa bywa budowana z rozmaitych materiałów – metalu, kamienia, cegieł, ale najwięcej uroku, zwłaszcza dla miłośników drewna, ma konstrukcja wykonana z tego ostatniego surowca. Estetyczna altana to interesujące i bardzo praktyczne uzupełnienie ogrodu. Okaże się nieoceniona zwłaszcza wówczas, gdy bezpośrednio przy domu nie ma zadaszonego tarasu. Jej pełny dach ochroni biesiadników przed deszczem, a w bardziej upalne dni zapewni osłonę przed uciążliwymi promieniami słońca. Altana to zatem namiastka, albo nawet więcej niż namiastka, salonu i jadalni w ogrodzie. Może zapewnić doskonałe warunki dla rodzinnych przyjęć i spotkań w szerszym gronie.

shutterstock 113811298 Altana w ogrodzie

shutterstock

Co zatem warto wiedzieć na temat altany, zanim przystąpi się do jej budowy? Jej lokalizację dobrze jest zaplanować na możliwie najwcześniejszym etapie – podczas projektowania i urządzania ogrodu. Pozwoli to na jej optymalne usytuowanie względem innym elementów architektury ogrodowej oraz połączenie z siecią ścieżek ogrodowych. Podczas planowania budowy altany pojawia się jeszcze jedno niezwykle istotne pytanie. Czy postawienie altany wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Odpowiedź zapewne ucieszy wielu inwestorów-działkowiczów: nie wymaga. Ale uwaga – dotyczy to altan o powierzchni zabudowy do 25 m2 – w tym przypadku wystarczy zgłoszenie w odpowiednim starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Procedura wygląda w ten sposób, że inwestor dokonuje zgłoszenia i jeżeli w ciągu 30 dni nie zostanie zgłoszony sprzeciw w drodze decyzji, to można przystąpić do budowy. Budowa większej altany wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że i od tej reguły są wyjątki: altany o powierzchni zabudowy do 25 m2 na terenach rodzinnych ogródków działkowych w miastach oraz do 35 m2 poza ich granicami oraz o wysokości do 4 m przy dachach płaskich i do 5 m przy dachach stromych nie wymagają nawet zgłoszenia.

Najbardziej popularnym surowcem wykorzystywanym do budowy altan jest drewno, zwłaszcza sosnowe oraz świerkowe. Warunkiem trwałości konstrukcji drewnianej jest oczywiście odpowiednie przygotowanie (a później pielęgnowanie i konserwowanie) materiału. Drewno powinno zostać zabezpieczone m.in. przed grzybami oraz owadami. Jeśli odpowiednie zabiegi nie zostały wykonane przez producenta, to należy o nie zadbać we własnym zakresie, impregnując drewno wybranym preparatem.

Postawienie altany wymaga wcześniejszego przygotowania podstawy. Lżejszą konstrukcję można osadzić na betonowych słupkach fundamentowych, umieszczonych w ziemi na głębokości co najmniej 50 cm. Ciężka altana powinna zostać posadowiona na betonowej płycie fundamentowej. Ewentualnie można zdecydować się na postawienie pawilonu ogrodowego, którego konstrukcja składa się tylko z kratownic wspierających zadaszenie. Taki pawilon nie zapewni ochrony przed ulewnym deszczem, ale w upalne dni stworzy zacienione schronienie.

Na rynku są dostępne gotowe altany do samodzielnego montażu. Najczęściej są to konstrukcje zaplanowane na rzucie w kształcie wielokąta, koła bądź kwadratu, z dachem krytym gontem bitumicznym lub papą (najprostszą do zastosowania). Pokrycie dachowe można jednak zmienić na takie, które będzie bardziej pasowało gustom właścicieli – na przykład na dachówki lub gont drewniany. Zastosowanie cięższego pokrycia wymaga jednak wzmocnienia więźby.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing