Żuławskie domy podcieniowe

16 sty 2015 | 0 komentarzy




Na Żuławach po dziś dzień można podziwiać piękne domy podcieniowe. To wyjątkowe zabytki, które w większości powstały w XVIII i XIX wieku, ale spotkać można i takie, które zbudowano na początku XVII wieku.

100 4233 Żuławskie domy podcieniowe

Archiwum prywatne

Domy podcieniowe mają drewnianą konstrukcję szkieletową z cegłami wypełniającymi przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi. Charakterystycznymi elementami tych budynków są obszerne, podparte na co najmniej kilku słupach, podcienie frontowe. Tego rodzaju zabudowania powstawały w obejściach zamożnych chłopów i to właśnie liczba słupów była jednym z wyznaczników tejże zamożności. Podcienie są więc imponujące, podpierane przez cztery do dziewięciu słupów, powierzchnia tylko tej części budynku w niektórych przypadkach wynosi nawet 70 m2. To tyle, ile liczy sobie niejedno mieszkanie. Tymczasem podcienie w dawnych czasach nie służyły jako powierzchnia mieszkalna, ale zazwyczaj były używane – podobnie jak i pozostała część poddasza – jako powierzchnia magazynowa (spichlerze). Z czasem ich funkcja uległa zmianie i zaczęły być wykorzystywane również jako pomieszczenia mieszkalne, korzystnie usytuowane zwłaszcza w razie pojawiających się na tych terenach podtopień.

100 4235 Żuławskie domy podcieniowe

Archiwum prywatne

Podobnie jak przeznaczenie pomieszczeń, tak samo z czasem zmieniała się także sama konstrukcja budynków. Na początku powstawały na rzucie w kształcie prostokąta z frontowym wysunięciem podpartym na filarach. Z czasem ich bryła zyskała dodatkowe skrzydło boczne. Ale i ta forma w końcu uległa przekształceniu, bowiem naprzeciwko pierwszego skrzydła powstało drugie, likwidacji natomiast ulegała tylna część budynku. Podcień w efekcie znalazł się pośrodku budynku usytuowanego równolegle do drogi.

100 4226 Żuławskie domy podcieniowe

Archiwum prywatne

Domy podcieniowe były pięknie zdobione. Ich szczyty składały się z szachownicy rygli, słupów i zastrzałów. Nie mniej efektowne i starannie dopracowane były także inne ich elementy zewnętrzne i wewnętrzne: stolarka okienna i drzwiowa, balustrady, schody. Za wyjątkowe dzieła sztuki użytkowej uznaje się zwłaszcza wbudowane w ściany drewniane szafy, wspaniale połączone i tworzące jedną całość z drzwiami wejściowymi do izby bądź z oknem.
Domy podcieniowe są najlepszym przykładem na to, jak solidne jest budownictwo drewniane. Wszak przetrwały setki lat. Aby je obejrzeć dokładniej, warto wybrać się na Żuławy. Na turystów, pieszych i rowerowych, czeka Szlak Domów Podcieniowych.

100 4239 Żuławskie domy podcieniowe

Archiwum prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing