Zakup działki pod budowę domu – objaśniamy formalności!

1 wrz 2020 | 0 komentarzy
Od warunków panujących na naszej działce zależy koszt budowy domu, jego usytuowanie czy kształt. Zanim wybierzemy działkę, należy sprawdzić kilka parametrów technicznych oraz formalnych. Tylko tak będziemy mieć pewność, że właśnie w tym miejscu uda się zbudować wymarzony dom.

terrace 2736665 960 720 Zakup działki pod budowę domu   objaśniamy formalności!

Działka po budowę domu: jak duża powinna być?

Idealna działka pod budowę domu powinna mieć nie mniej niż 450 m2. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zadbać o to, by miała nawet 700 m2. Wówczas unikniemy ograniczeń w aranżacji ogrodu. Zaleca się też, aby powierzchnia zabudowy nie stanowiła większości powierzchni całkowitej działki (idealną proporcją jest zabudowanie działki w stosunku 50:50).

Plan Miejscowy i Warunki Zabudowy – co musisz sprawdzić?

W każdym z wymienionych dokumentów, możemy sprawdzić, jakie parametry musi spełniać dom znajdujący się na wybranej działce. Dopiero na ich podstawie możemy wybrać odpowiedni projekt domu. Warto wiedzieć, że zarówno MPZP, jak i WZ to dokumenty dostępne dla każdego.  Nie musimy być właścicielem nieruchomości, aby sprawdzić ich treść. Dowiemy się z nich np. w jakiej odległości od ulicy musimy wybudować budynek lub jaki jest maksymalny procent powierzchni zabudowy.

Wjazd na działkę – z której strony?

Uznaje się, że najbardziej korzystny jest wjazd na działkę od strony północy. Dlaczego? Front domu jest wtedy mniej nasłoneczniony, co sprzyja lepszej aranżacji wnętrza. Od strony frontowej projektuje się w takiej sytuacji kuchnię, łazienkę, garaż i pomieszczenia gospodarcze. Taki plan domu to wygoda i komfort, który zapewnia większość projektantów, przygotowując ofertę projektu domu.

Wiele możliwości daje również zaplanowanie wjazdu od wschodu. Przy takim usytuowaniu można zaplanować pomieszczenia wymagające mniejszego nasłonecznienia po stronie frontowej budynku. Wjazd od tej strony umożliwia realizację domu z wejściem z boku budynku – czyli od północy.

Nie poleca się sytuować działki z wjazdem od zachodu lub południa. W przypadku wjazdu od zachodu musimy zaplanować salon i jadalnię od strony wejścia. Można również odwrócić dom względem linii drogi dojazdowej. Wjazd od południa ciągnie za sobą… największe wymagania. W takim przypadku warto wybrać projekt, który jest już dostosowany do takiego rozwiązania.

Prąd, gaz, kanalizacja – czy działka jest uzbrojona w media?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na działkę uzbrojoną w media, nie mamy czym się martwić. Jeśli jednak nie, musimy sprawdzić warunki formalne i koszty związane z ich przyłączeniem. Możemy sięgnąć do dokumentu o nazwie „mapa zasadnicza” (można ją uzyskać tam, gdzie wypis i wyrys z rejestru gruntów), który określa m.in. odległość mediów od działki – a to właśnie taka informacja pozwoli nam oszacować koszty przyłączenia.

writing 1149962 960 720 Zakup działki pod budowę domu   objaśniamy formalności!

W przypadku doprowadzenia prądu, należy udać się do miejscowego zakładu energetycznego, gdzie uzyskamy konkretne informacje, czy do danej działki można wykonać przyłącze. Podłączenie prądu zgłasza się w zakładzie energetycznym wraz ze złożeniem wniosku o ustalenie warunków przyłączenia do sieci. Podobnie jest w przypadku podłączenia do sieci wodociągowej.

UWAGA! Warto również pamiętać o tym, że działka uzbrojona w media nie musi być największym z naszych zmartwień. Zdarza się, że posiadany grunt nie jest odpowiedni pod budowę domu. Można go wymienić, jednak to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przed zakupem upewnij się, czy teren nie jest bagienny. Sprawdź także wysokość wód gruntowych. Takie informacje uzyskasz zlecając badania geologowi, który wykona odwierty. Nie na każdej ziemi opłaca się wybudować nasz wymarzony dom!

Stan prawny działki – co musimy sprawdzić?

Chcąc ustalić stan prawny nieruchomości, będziesz potrzebować wyrys z rejestru gruntów, a także mapę określającą powierzchnię działki, klasę gruntu oraz numer księgi wieczystej. Księgi wieczyste są ogólnodostępne i można je sprawdzić nawet przez internet. Z danych w nich zawartych dowiemy się, kto jest prawnym właścicielem działki, jakie jest jej przeznaczenie oraz to, czy na nieruchomości ciąży hipoteka lub służebność drogi.

Zdarza się, że w ofertach nieruchomości właściciele podają informację, że działka jest budowlana, a po analizie dokumentacji okazuje się, że to grunt rolny, siedliskowy lub z przeznaczeniem pod budownictwo usługowe. Przeznaczenie działki zweryfikujesz analizując MPZP dostępny w urzędzie gminy. Jeżeli teren nie jest objęty planem miejscowym, informacje te sprawdzimy w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jeśli działka nie jest objęta MPZP, możemy także wystąpić o warunki zabudowy. Niestety bez posiadania informacji zawartych w powyższych dokumentach, nie możemy przystąpić do wyboru idealnego projektu domu, ponieważ jest on determinowany przepisami lokalnymi.

Formalności oraz koszty notarialne – jakich dokumentów potrzebujemy?

W przypadku zakupu nieruchomości będziemy musieli ponieść koszty notarialne (taksę notarialną), które wynoszą od 0,4 do 2% wartości nieruchomości. Trzeba też odprowadzić podatek od usług cywilnoprawnych (23% od wspomnianej taksy notarialnej) oraz opłatę sądową za wpis w księdze wieczystej – 200 zł (lub za założenie księgi – 60 zł).

Na spotkanie z notariuszem, będziemy potrzebować: wypis i wyrys z ewidencji gruntów, zaświadczenie z gminy — przeznaczenie w planie miejscowym, zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego, że działka nie jest lasem, aktualny odpis z księgi wieczystej, zaświadczenia o zapłaceniu podatku od nieruchomości, dokumenty potwierdzające przejęcie spadku i zaświadczenie o zapłaceniu podatku od spadków, jeżeli taka sytuacja miała miejsce, dowody osobiste kupujących i sprzedającego oraz dokument z banku o spłacie lub przeniesieniu zadłużenia z nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing