Wyjątkowe domy przysłupowe

4 lip 2014 | 2 komentarze
Kraina Domów Przysłupowych to region znajdujący się w pobliżu granicy trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Kultury współistniejące tutaj przez setki lat stworzyły niepowtarzalny charakter tego miejsca. Świadectwa tej wyjątkowej współegzystencji odnajdziemy m.in. w unikalnym typie budownictwa drewnianego występującego na tym obszarze.e37f2f9e2f24ece487414a003c1018a5 Wyjątkowe domy przysłupowe

Domy przysłupowe – wyjątkowa architektura

Domy przysłupowo-zrębowe, zwane też łużyckimi, stanowią przykład niepowtarzalnej architektury, łączącej w sobie dwa style – słowiański styl belkowy oraz frankoński mur pruski. To budownictwo, które poza granicami Polski można spotkać od Szwajcarii Saksońskiej przez Górne Łużyce i północne Czechy po Dolny Śląsk. Domy przysłupowe swym wyglądem przypominają obiekty szachulcowe. Ich konstrukcja jest jednak inna.

maxresdefault Wyjątkowe domy przysłupowe

Youtube

Domy przysłupowe zazwyczaj mają dwie kondygnacje

Pierwsze budynki przysłupowe zaczęły powstawać prawdopodobnie już na przełomie XV i XVI wieku, gdy słowiańską konstrukcję zrębową poczęto łączyć z pochodzącą z terenu Niemiec techniką szachulcową. W efekcie powstała izba zrębowa otoczona słupami, które służyły do podparcia górnej kondygnacji lub więźby dachowej. W ciągu kolejnych kilkuset lat ta konstrukcja była nieustannie ulepszana i dostosowywana do zmieniających się wymagań. Największy rozwój tego rodzaju budownictwa nastąpił w XIX wieku i z tego okresu pochodzi większość budynków zachowanych po dziś dzień (w Polsce ich liczbę szacuje się na 400, wszystkich w Europie ma być natomiast około 17 tysięcy). Domy przysłupowe zazwyczaj posiadają dwie kondygnacje, a ich wnętrza dzielą się na część mieszkalną oraz gospodarczą. Ta pierwsza jest wykonana z bali, gospodarcza – w większości z kamienia. Druga kondygnacja jest z kolei wzniesiona na słupach. Dwustronne rusztowania podporowe co prawda przylegają do ścian, ale stanowią niezależną od dolnej kondygnacji konstrukcję budynku, podpierającą piętro i dach. Parter jest otoczony ścianami murowanymi lub drewnianymi, na piętrze  przestrzenie między elementami konstrukcyjnymi  wypełniano natomiast patykami i ciętą słomą wymieszaną z gliną.

httpdomprzyslupowy.blogspot.com  Wyjątkowe domy przysłupowe

domprzyslupowy.blogspot.com

Wyjątkowa, charakterystyczna architektura

Budynki, które zachowały się do naszych czasów i które można podziwiać w Krainie Domów Przysłupowych, różnią się między sobą m.in. wielkością, szczegółami konstrukcji i sposobem wykończenia. Spotkać wśród nich można zarówno starsze domy o konstrukcji wielopiętrowej, jak i późniejsze – ryglowe –  oraz obiekty, w których połączono obydwa style. We wspomnianym regionie domy przysłupowe były budowane powszechnie, niemal przez wszystkich – od chłopów, po dużo bardziej zamożnych inwestorów, którzy swoje okazałe posiadłości dodatkowo zdobili. Stąd też różnorodność tej architektury, niejednokrotnie zdobionej rzeźbionymi portalami z piaskowca czy ornamentami umieszczanymi na szczytach budynków.

2 Komentarze

  1. Tego szukałem:)

    Odpowiedz
  2. Mega stylowe! :) Super, że dalej pisze się o dawnej architekturze. Nowoczesne budynki są piękne, ale stare mają w sobie „to coś”

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing