Wełna mineralna do ocieplania – szklana czy skalna?

15 lis 2017 | 0 komentarzy




Najpopularniejszymi materiałami izolacyjnymi są obecnie wełny mineralne. Wśród nich wyróżnić można wełnę szklaną oraz skalną. Dziś wyjaśniamy, jakie są między nimi różnice oraz podpowiadamy, którą wybrać w zależności od oczekiwań i potrzeb inwestora.

Niewątpliwie wszystkie wełny mineralne służą zapewnieniu izolacji termicznej, ale również akustycznej oraz przeciwogniowej. Mimo tego, że spełniają podobne funkcje wełna skalna i szklana różnią się, a różnice te przejawiają się zarówno w procesie produkcji, jak i zastosowaniu każdego z tych materiałów.

Podstawową różnicą jest surowiec, z którego wykonane są wełny. W związku z tym, że wytwarza się je z różnego typu surowców, również proces produkcji jest odmienny. Te cechy wpływają na właściwości materiału izolacyjnego, a co za tym idzie na możliwości ich stosowania.

Wełna szklana

Mineralną wełnę szklaną produkuje się z mieszanki stłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego i sody. Taką mieszankę roztapia się w wannie szklarskiej, która jest szczególnym typem pieca. Wewnątrz wanny temperatura osiąga nawet 1200 do 1500°C, co umożliwia roztopienie się surowców.

Roztopiona mieszanka zamienia się w rodzaj tworzywa, które poddawane jest rozwłóknianiu. Proces ten odbywa się przy wykorzystaniu strumienia ciekłego szkła (gorącej mieszanki). Po trafieniu na dysk rozwłókniający powstaje z niego włókno szklane.

Włókno szklane to dopiero półprodukt. Musi przejść ono jeszcze procesy formowania w bębnach, obracających się w taki sposób, by ukształtować kobierzec wełny. Kobierzec może teraz zostać poddany utwardzeniu w komorze polimeryzacyjnej. Jego obrzeża wyrównuje się, ścinając piłą wodną. Powstałe w ten sposób ścinki wykorzystuje się ponownie do wytworzenia włókna szklanego.

428411 1 Wełna mineralna do ocieplania   szklana czy skalna?

Obi

 

Do jakiej zabudowy nadaje się wełna szklana?

Gdy wełna szklana opuszcza komorę polimeryzacyjną, ma temperaturę 200°C. W związku z tym należy ją schłodzić na linii produkcyjnej. W ten sposób powstaje utwardzony i odpowiednio uformowany kobierzec. Na końcowym etapie jego wytworzenia poddaje się go kontroli – do tego celu wykorzystywane są izotopowe mierniki gramatury. Gdy produkt przejdzie weryfikację, można pokryć go papierem, włókniną lub folią aluminiową. Tak przygotowaną wełną szklaną tnie się na mniejsze elementy i pakuje – w formie rolek lub płyt.

Wełna szklana ma mniejszą gęstość niż inne rodzaje wełn mineralnych. Z tego względu zaleca się jej stosowanie m.in. do izolacji dachów skośnych. Doskonale sprawdza się również w zabudowie lekkiej – przez mniejszą gęstość jest również lżejsza, więc nie obciąża konstrukcji. Można ją wykorzystywać jako wypełnienie izolacyjne w ścianach, a także konstrukcjach szkieletowych. Dzięki mniejszej gęstości jest również łatwiejsza w transporcie – można ją skompresować do mniejszej objętości. Po rozcięciu paczki wełna się rozpręży i wróci do swojej grubości.

Fotolia 102516974 Subscription Monthly M Wełna mineralna do ocieplania   szklana czy skalna?

Wełna skalna

Sam proces produkcji wełny skalnej jest podobny do tego, jaki stosuje się w wytwarzaniu wełny szklanej. Tu jednak jako surowiec wykorzystywane są takie skały i minerały jak gabro, bazalt, dolomit czy kruszywa wapienne, a także produkt recyklingowy, czyli brykiet mineralny. Umieszcza się je w silosach dobowych i to z nich, pod kontrolą systemu komputerowego trafiają do kolejnego etapu – czyli do pieca szybowego. W piecu tłuczeń skalny ulega roztopieniu i przyjmuje formę lawy. Podobnie jak w przypadku strumienia ciekłego szkła w procesie produkcji wełny szklanej, i tutaj lawa trafia do maszyn rozwłókniających. Włókna formowane są przez maszyny w kobierzec, który następnie poddawany jest procesowi zmiany kierunku włókien. Dzięki temu udoskonala się właściwości mechaniczne wełny skalnej. Tak przygotowana wełna trafia do komory polimeryzacyjnej, gdzie nadaje się jej odpowiednią grubość. Ten proces wpływa na uzyskanie wysokich parametrów wytrzymałościowych wełny. Następnie jest ona cięta na mniejsze elementy. Z wełny skalnej przygotowuje się produkty takie jak maty, płyty i otuliny, a także luźne strzępki wełniane w formie granulatu.

welna skalna isoroc isolight Wełna mineralna do ocieplania   szklana czy skalna?

Platforma Izolacji

Gdzie można użyć wełny skalnej?

Wełna skalna wykorzystywana jest na dachach płaskich. Można z niej wytworzyć płyty o dużej gęstości, więc z powodzeniem może być stosowana w miejscach, które wymagają dużej odporności na ściskanie. Wełna skalna dzięki większej gęstości może wytrzymać również poddawanie większym obciążeniom.

Bez wątpienia wełny mineralne są materiałami o wszechstronnych zastosowaniach i doskonałych parametrach izolacyjnych. Warto używać ich podczas budowy czy remontu, pamiętając o właściwościach poszczególnych rodzajów wełny i wykorzystywać je zgodnie z przystosowaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing