Technologie budowy domów drewnianych

29 mar 2017 | 0 komentarzy
W Polsce budowanie domów drewnianych ciągle nie jest tak popularne jak budowa murowana. Jednak wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej oraz innych potrzeb, drewniane budowle zyskują na popularności. Istnieje kilka podstawowych technologii, w których można zbudować dom drewniany. Różnią się one od siebie czasem, kosztem i jakością wykonania. Poniżej przegląd najważniejszych z nich.

shutterstock 76118893 rFb Technologie budowy domów drewnianych

Technologia kanadyjska (skandynawska)

Budowa domów szkieletowych w Polsce ma długą tradycję. Pierwsze budowle tego typu zaczęły pojawiać się u nas już w latach 90tych. Niestety, początkowo wiele domów stawiano w sposób niezgodny ze sztuką i z materiałów zbyt niskiej jakości. Z tego powodu temat domów kanadyjskich obrósł wieloma mitami, dotyczącymi niskiej jakości tego typu budynków, ich hałaśliwości i szybkiemu wychładzaniu się.

Na szczęście, na rynku pojawiło się w ostatnich latach więcej profesjonalnych firm zajmujących się budową domów skandynawskich. Dzięki temu domy szkieletowe zyskują na popularności, szczególnie wśród przedstawicieli młodszego pokolenia. Domy drewniane są szybsze w budowie niż domy murowane, jednak ich okres eksploatacji jest krótszy (około 50 lat, później należy wykonać generalny remont). Z tego powodu na tego typu budynek decydują się zazwyczaj osoby, którym zależy na szybkiej przeprowadzce i które liczą się z możliwością sprzedania domu z powodu większych potrzeb rodzinnych lub konieczności przeprowadzenia się w inne miejsce.

Budowanie domu szkieletowego polega na postawieniu konstrukcji szkieletowej, wykonanej z drewna. Najczęściej stosowanym drewnem jest świerk i sosna, które są odpowiednio wytrzymałe i sztywne. W fundamentach zakotwicza się poziomą belkę, na której następnie opiera się drewniane słupki. Gdy szkielet budynku jest gotowy, przestrzenie pomiędzy słupkami wypełnia się materiałem izolacyjnym: wełną drzewną, styropianem lub wełną mineralną albo innym materiałem. Z zewnątrz ściany dodatkowo wykańcza się folią wiatroizolacyjną, a od wewnątrz – paroizolacyjną.

Wewnętrzne ściany wykańcza się płytami kartonowo-gipsowymi. Dodatkowo można zamontować także dodatkową warstwę płyt ogniochronnych, które zabezpieczą drewnianą konstrukcję na wypadek pożaru.

Z zewnątrz i wewnątrz dom szkieletowy może wyglądać dokładnie tak, jak dom murowany. Dom szkieletowy jest podobny do murowanego zresztą nie tylko pod względem wyglądu, ale również zachowania. Wbrew obiegowym opiniom, domy drewniane wcale nie są gorzej wyciszone od murowanych, mogą być tak samo energooszczędne i pasywne. Jedyną różnicą jest fakt, że domy o drewnianej konstrukcji szybciej się wychładzają. Z drugiej strony, w domach drewnianych nie trzeba osuszać i ogrzewać ścian, dzięki czemu każde wychłodzone pomieszczenie można ogrzać nawet w 30 minut.

norway 1166246 1920 hAB Technologie budowy domów drewnianych

Domy z bali (technologia zrębowa)

Domy szkieletowe to technologia młoda, ale domy drewniane budowano już w czasach bardzo odległych. Jedną z najstarszych technologii budownictwa drewnianego jest technologia zrębowa. W Polsce tradycyjnie stosuje się tą technologię na Podhalu i na Kurpiach, choć te tradycyjne domy o rustykalnym klimacie można spotkać również w innych częściach kraju.

Dom buduje się przez układanie na siebie wieńców z belek drewnianych, łączonych w narożnikach. Najczęściej domy zrębowe mają ostatki, czyli fragmenty bali wystających poza obręb budynku. Dom w technologii zrębowej można wybudować również bez ostatków. Belki dodatkowo łączy się ze sobą klinami (zazwyczaj dębowymi), które chronią bale przed przesuwaniem się. Powierzchnie między wieńcami uszczelnia się, np. słomą, sznurem lub pakułami.

Zazwyczaj zarówno ścian wewnętrznych i zewnętrznych nie wykańcza się żadnym dodatkowym materiałem, pozostawiając drewno widoczne. W ten sposób podkreśla się tradycyjny i rustykalny charakter wnętrz. Niemniej jednak, wnętrze domu z bali można wyłożyć płytami gipsowo-kartonowymi i urządzić w zupełnie dowolnym stylu. Decydując się jednak na płyty, trzeba mieć na uwadze, że drewno pracuje. W tej sytuacji należy odczekać trzy miesiące, aż drewno doschnie i dopiero wtedy rozpocząć prace we wnętrzu.

log building 340492 1920 NTl Technologie budowy domów drewnianych

Domy gotowe (prefabrykowane)

Budowanie domów drewnianych jest szybkie i często można postawić duży, całoroczny dom jednorodzinny w ciągu jednego sezonu. Ale można ten okres skrócić do nawet 2 – 3 dni. Jest to możliwe w przypadku kupienia domu prefabrykowanego, czyli takiego, którego całe ściany, podłogi, stopy (lub ich duże elementy) zostały przygotowane w fabryce i gotowe przewiezione na teren budowy.

Taki typ budownictwa rozwinął się w Europie po II Wojnie Światowej ze względu na ogromne potrzeby mieszkaniowe. Przez lata był udoskonalany, dzięki czemu dziś istnieje system certyfikatów i norm, dzięki którym jakość domów prefabrykowanych jest bardzo wysoka. W Polsce tego typu domy stanowią tylko niewielki odsetek, a większość rodzimych producentów eksportuje swoje wyroby do Europy Zachodniej.

Wymieniamy przede wszystkim dwa typy prefabrykacji. Prefabrykacja otwarta to sam szkielet budynku z zewnętrzną płytą poszycia. Jest to najprostszy sposób, niewymagający wykorzystania skomplikowanej linii produkcyjnej. Prefabrykacja pełna zawiera poza szkieletem także ocieplenie, a dodatkowo również instalacje, niekiedy okładziny, stolarkę okienną i drzwiową.

Wśród niewątpliwych zalet domów prefabrykowanych należy wymienić krótki czas budowy, wysoką jakość materiałów (potwierdzoną certyfikatami), możliwość natychmiastowego wprowadzenia się do domu (drewno jest suche). Z minusów można wymienić wyższą cenę takie domu (w porównaniu do domów budowanych metodą gospodarczą), a także konieczność zapewnienia odpowiedniego dojazdu do działki oraz miejsca postojowego dla dużych ciężarówek, a często również dźwigu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing