Szkielet bez błędów

5 cze 2014 | 0 komentarzy
Budując dom, często szuka się najbardziej optymalnych rozwiązań. Jeśli ich głównym celem jest obniżenie kosztów, to nietrudno wpaść w pułapkę. Oszczędności mogą bowiem okazać się pozorne i zamiast przynieść korzyści sprawić, że budynek zbyt szybko będzie wymagać kosztownego remontu.

Podczas planowania budowy domu zleceniodawcom przychodzą do głowy pomysły na różne zmiany. Na etapie adaptacji modyfikują gotowy projekt, dostosowując go do własnych potrzeb, w czym nie ma niczego niewłaściwego. Gorzej, jeśli pomysły na zmiany przychodzą do głowy później – bezpośrednio na placu budowy. W budownictwie szkieletowym istotne jest dokładne trzymanie się wytycznych i norm; minimalne, wydawałoby się, odstępstwa mogą mieć niebagatelny wpływ na jakość budynku.

shutterstock 82844497 Szkielet bez błędów

shutterstock

Najczęściej spotykanym zarazem i najpoważniejszym błędem podczas budowy domów szkieletowych jest stosowanie mokrego drewna. Jeśli drewno zostanie nieodpowiednio przygotowane (powinno być czterostronnie strugane i suszone komorowo), będzie mieć negatywny wpływ na trwałość i wytrzymałość konstrukcyjną budynku, obniży jego ognioodporność, a także przyczyni się do pogorszenia właściwości cieplnych ścian zewnętrznych.

Bywa, że inwestorom wydaje się, iż zamiana droższej, służącej do zewnętrznego zabezpieczenia ścian, firmowej folii wiatroizolacyjnej na papę izolacyjną lub jeszcze gorszą folię ogrodową to korzystny zabieg, który nie wpływa na trwałość budynku. A tymczasem jest to kolejny błąd. Jakość folii ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapewnia „oddychanie ścian”; chroni wnętrza przed napływem wilgoci i jednocześnie przepuszcza parę wodną na zewnątrz. Jeśli odpowiedni odpływ wilgoci nie zostanie zapewniony, para wodna będzie skraplać się na ścianach wewnętrznych, doprowadzając m.in. do niszczenia konstrukcji budynku. Przyczyną problemów może okazać się także rezygnacja z wykonania paroizolacji. Zadaniem folii układanej po wewnętrznej stronie ścian jest ochrona konstrukcji przed nadmiernym skraplaniem pary wodnej. Konsekwencją jej braku może okazać się m.in. pojawienie się grzyba na elementach konstrukcyjnych.

W domach szkieletowych na poszycie ścian stosuje się sklejki lub tańsze, wodoodporne płyty wiórowe. Zadanie poszycia polega na usztywnieniu, polepszeniu izolacyjności akustycznej oraz na ochronie konstrukcji przed wilgocią. Poszycie nie powinno więc być wykonywane z desek lub nieodpowiednich płyt, które z czasem spęcznieją i okażą się nietrwałe.

Innym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wykonanie izolacji termicznej. Pomiędzy nią a ścianą powinna zostać pozostawiona wąska szczelina wentylacyjna, izolacja nie może przylegać bezpośrednio do ściany. Aby zachować odpowiedni odstęp, trzeba przykleić elementy dystansowe i dopiero na nich mocować izolację. Jeżeli odstęp nie zostanie zachowany, zgromadzona pod ociepleniem woda nie będzie mogła odparować, co z kolei spowoduje obniżenie termoizolacyjności budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing