Styl loftowy od lat staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Ceniony przez artystyczne dusze, singli, ale również oryginalne rodziny z dziećmi – buduje swoją pozycje na rynku, bezustannie zyskując nowych fanów. Czy jest to styl pozbawiony wad? Jakie są jego zalety? Omawiamy w artykule!
Czym charakteryzuje się styl loftowy?
W stylu loftowym ważną częścią są nie tylko elementy dekoracyjne, ale przede wszystkim surowość wykończeń. Klimat takiego miejsca ma kluczowe znaczenie – musi być praktycznie, ale koniecznie z wyczuciem. Choć oczywiście można nieco zaszaleć, nie można zgubić magii minimalizmu – a więc brak przepychu, zbędnych przedmiotów i ozdób. Mieszkania w stylu loftowym na fali trendów, zaczęły być budowane przez deweloperów, jednak wielu inwestorów korzysta też ze starych budynków w tym stylu – wierząc, że to właśnie one w pełni oddają jego klimat.
Najważniejsza w mieszkaniu jest przestrzeń… DUŻA przestrzeń i wysoko umieszczony sufit to punkt wyjścia. W stylu loftowym planuje się również zmniejszenie ilości ścian, tak by pokoje łączyły się w jeden. Dodatkowo, ogromną wartością jest światło – duże okna, pozwalające na obecność słońca w domu, to naturalne oświetlenie, które uszczęśliwi również rachunki domowników. Poza tym mieszkanie w tym stylu samo w sobie jest ozdobą. Takie rzeczy jak kable, pręty, drabiny czy wiszące żarówki są naturalnymi elementami, które trzeba docenić i traktować jak obrazy, wazony i inne elementy mieszkania z klasyczną aranżacją. Poza tym, co łączy się z wymienioną zasadą, mieszkanie powinno być minimalistyczne – również pod względem kolorystyki, która zazwyczaj łączy: szarość, chłodne beże, biel oraz zawsze stylową czerń.
Styl loftowy – wady i zalety
Nie można odmówić stylowi tego, że jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Przede wszystkim to dlatego zyskuje popularność. Nie jest to jednak styl dla każdego: jego surowość zdecydowanie nie przemówi do tych osób, które cenią sobie klasyczne rozwiązania lub chcą stworzyć dom w rodzinnym klimacie. Otwarte i duże przestrzenie stylu loftowego sprawiają, że jest to opcja mało przytulna, raczej dla tych osób, które szukają oryginalności i surowości, wręcz zimnej atmosfery – połączonej z minimalizmem. Poleca się to rozwiązanie już wcześniej wspominanym artystycznym duszom czy singlom.
Dzięki korzystnemu wyglądowi zdaje się, że metraż jest większy – na co dodatkowo wpływa duża ilość naturalnego światła. Niestety, koszty eksploatacji, które trzeba ponieść np. ogrzewając takie mieszkanie mogą być zdecydowanie zbyt duże dla kieszeni niektórych inwestorów. Dzieci w takim mieszkaniu mogą czuć się dobrze, ale betonowe podłogi i odsłonięte kable – będące nierozłączną częścią loftu, są zagrożeniem dla najmłodszych, którzy uwielbiają biegać i wchodzić w każdy zakamarek domu.
Cegła, beton, metal czy naturalne drewno są bardzo popularne w tego typu mieszkaniach – co sprawia, że sam proces aranżacji wnętrza, nawet minimalistycznego może pochłonąć duże ilości pieniędzy. Również biorąc pod uwagę materiały, które często są używane (m.in. len i skóra) można zapłacić bardzo dużo. Oczywiście wiele materiałów posiada tańsze zamienniki, jednak w takim przypadku trzeba mieć świadomość prawdopodobnej gorszej jakości posiadanych przedmiotów.
Mieszkanie w stylu loftowym to przede wszystkim aktualny trend, który szybko nie odda swojego miejsca w czołówce. Przy aranżacji warto skorzystać również z usług zawodowców lub pomóc sobie programami online. Nie jest to łatwe, by mieszkanie w tym stylu stało się surowe i jednocześnie oryginalne – choć zdecydowanie jest to wykonalne. Dla tych, którzy zdecydują się skorzystać z tego rozwiązania na końcu drogi będzie czekać niesamowicie stylowe i funkcjonalne miejsce dla codziennych przyjemności, odpoczynku i czasu z najbliższymi. Warto spróbować!