Stropy drewniane – co warto o nich wiedzieć?

10 lip 2014 | 0 komentarzy
W domach drewnianych, w przeciwieństwie do murowanych, montuje się wyłącznie stropy wykonane z tego samego materiału. To bardzo lekkie konstrukcje, które w trakcie budowy nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu, ale później, podczas codziennego użytkowania, bywają podatne na drgania. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Strop to bardzo istotny element konstrukcyjny, który dzieli dom na kondygnacje. Przenosi ciężar na ściany nośne oraz słupy i belki, a ponadto usztywnia budynek. Od jego wytrzymałości zależy stabilność budowli oraz bezpieczeństwo jej mieszkańców. Stropy są konstruowane i wykonywane z rozmaitych materiałów. Ale o ile w domu murowanym może zostać zastosowany strop drewniany, to sytuacja odwrotna nie może mieć miejsca. W budynkach drewnianych stosuje się tylko i wyłącznie stropy wykonane z tego samego materiału. Dawniej obawiano się łatwopalności drewnianych elementów konstrukcyjnych. Obecnie stropy drewniane, dzięki m.in. zastosowaniu odpowiednich środków impregnujących, zapewniają bezpieczeństwo.

shutterstock 93405139 Stropy drewniane – co warto o nich wiedzieć?

shutterstock

W domach drewnianych stosuje się wyłącznie stropy drewniane, ale podciągi (belki główne) bywają wykonywane również z kształtowników stalowych. Każdy strop drewniany składa się z belek nośnych i poszycia, poszczególne rodzaje różnią się jednak między sobą szczegółami konstrukcji oraz materiałami, z których są wykonane. Strop belkowy bywa stosowany zwłaszcza w tradycyjnych domach murowanych i drewnianych. Belki w tym przypadku są wykonane z drewna litego, klejonego lub z płyt OSB. Rozstaw poszczególnych belek jest dość duży – do 150 cm. Strop żebrowy z kolei jest montowany głównie w budynkach szkieletowych. Elementami nośnymi są gęsto rozstawione żebra z drewna litego, klejonego lub drewniano-stalowe. Pomiędzy nimi montuje się przewiązki z desek, skrzyżowanych taśm stalowych lub drewnianych. Połączeniem dwóch pierwszych rodzajów jest strop belkowo-żebrowy. W tym przypadku żebra opierają się na belkach, ale mogą być do nich doczepiane także za pośrednictwem specjalnych wsporników metalowych.

shutterstock 113997247 1 Stropy drewniane – co warto o nich wiedzieć?

shutterstock

Mówiąc o stropach drewnianych, wymienia się co najmniej kilka ich zalet: nadają się niemal do wszystkich rodzajów budynków, są lekkie, łatwe do zbudowania (nie wymagają użycia dźwigu), a także nietrudne do późniejszego przebudowania. Nie  wprowadzają do wnętrz wilgoci technologicznej i mogą być obciążane niemal natychmiast po wykonaniu. Jeśli ich konstrukcja jest starannie wykonana i ładnie wykończona, może stać się interesującym elementem dekoracyjnym. Rozpatrując ich wady, trzeba natomiast pamiętać, że są mniej wytrzymałe od betonowych, wymagają dodatkowego zabezpieczenia podwyższającego ich ognioodporność oraz posiadają gorsze właściwości akustyczne. A poza tym pracują, czyli zmieniają swoje właściwości pod wpływem temperatury oraz wilgoci. Ponieważ stropy drewniane nie gwarantują dobrej ochrony akustycznej, to warto w ich przypadku stosować podwójną izolację. Dobrym pomysłem jest także przyklejenie płyt poszycia do belek lub użycie pomiędzy podkładek z filcu, które powinny zabezpieczyć przed skrzypieniem podłogi. Bardzo lekki, a co za tym idzie – również głośny strop warto dociążyć. Najprostsza metoda polega na ułożeniu podłogi pływającej.  Masa stropu wzrośnie wówczas czterokrotnie i znacznie poprawią się jego właściwości akustyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing