Shabby chic – urok postarzanego drewna

13 maj 2014 | 0 komentarzy
 

Jeśli dosyć macie zimnych, surowych pomieszczeń i tęsknicie za wnętrzami z duszą, to styl shabby chic powinien przypaść Wam do gustu. Tutaj dominują romantyczne, pastelowe kolory, często pojawiają się motywy kwiatowe, a stare, drewniane meble przykuwają wzrok wyblakłą, przetartą farbą.

Shabby chic, czyli zniszczony luksus, szyk, to nazwa trendu obecnego w modzie, w tym także w wystroju wnętrz. Uważa się, że jest inspirowany stylem francuskich i angielskich posiadłości wiejskich. Pomieszczenia w stylu shabby chic swą jasną tonacją kolorystyczną przypominają wnętrza skandynawskie, ale wyróżniają się obecnością elementów retro, w tym celowo postarzanych mebli. Pokoje uwodzą dawnym urokiem i nawet jeśli nie znajdują się w domu drewnianym, to pozwalają tak właśnie się poczuć – jak w klimatycznym domu z bali, na dodatek otoczonym pięknym ogrodem.

httpartsymphony.blogspot.com  Shabby chic   urok postarzanego drewna

www.artsymphony.blogspot.com

Do urządzania tego rodzaju wnętrz wykorzystuje się stare lub specjalnie postarzane meble, które mogą sąsiadować ze współczesnymi sprzętami. Celowe postarzanie mebli polega na ich pokrywaniu kilkoma warstwami farby w taki sposób, aby przez każdą kolejną powłokę prześwitywała poprzednia. Postarzanie drewna pozwala na ponowne wykorzystanie nieużywanych już sprzętów i nadanie im nowego, niebanalnego wyglądu. Dzięki temu dawno zapomniane przedmioty mogą stać się cennym elementem dekoracji wnętrz, sprawiającym wrażenie bardziej nadszarpniętych przez czas, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Postarzanie mebli nie jest przy tym bardzo trudnym zadaniem, można się go podjąć w domowych warunkach, ale umiejętność warto wcześniej przećwiczyć na mniejszych przedmiotach i dopiero później przejść do mebli. Jeśli nie posiadamy starych sprzętów, które chcielibyśmy w ten sposób wykorzystać, to równie dobrze możemy zamówić nowe, z surowego drewna, i następnie własnoręcznie je postarzyć.

httpwww.interiordesignipedia.com  Shabby chic   urok postarzanego drewna

www.interiordesignipedia.com

W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu shabby chic naszego wzroku nie zmęczą intensywne, kontrastujące ze sobą kolory. Przeciwnie – shabby chic to romantyczne, melancholijne pokoje, utrzymane w jasnych, pastelowych barwach. Na podobne kolory maluje się nie tylko ściany, ale także podłogi, które na dodatek również bywają celowo postarzane.

W oknach takiego pastelowego królestwa można zawiesić firanki lub rolety z motywem kwiatowym. Ten ostatni wzór jest tutaj wszechobecny – pojawia się na tekstyliach, poduszkach i wszelkich możliwych dodatkach. W shabby chic nie może bowiem zabraknąć bibelotów – świeczników, obrazów, wiklinowych koszy, porcelanowych figurek oraz pudełek i tabliczek z napisami w stylu retro. Pojawiają się koronki, falbany, hafty na obrusach i pościeli, a na meblach oraz ramach obrazów i luster – sztukateria. Często też łączy się ze sobą wzory pozornie do siebie niepasujące; na przykład różyczki z kratką.

httphomesdir.net  Shabby chic   urok postarzanego drewna

www.homesdir.net

Shabby chic wydaje się stylem, który idealnie pasuje do wystroju domu drewnianego. Sprawdzi się zwłaszcza wówczas, jeśli zależy nam na uzyskaniu uroczych, nieco melancholijnych i czerpiących z przeszłości wnętrz, doskonałych do wyciszenia i relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing