Schody w roli głównej

25 wrz 2014 | 0 komentarzy
Piękne, drewniane schody mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza i to nie tylko w domu zbudowanym z tego samego materiału. Drewniana może być cała ich konstrukcja lub tylko wykończenie.

Schody przede wszystkim muszą być wygodne i bezpieczne. Ale spełniając te dwie podstawowe funkcje, jednocześnie mogą być piękne i stanowić unikalną dekorację. Wiele zależy od ich kształtu, sposobu wykończenia, a także materiału. Drewno posiada tę przewagę, że jest lekkie. Planując więc zmianę schodów w projekcie (z wersji cięższej na drewnianą) nie trzeba wykonywać dodatkowych obliczeń konstrukcyjnych. O ich kształcie można zdecydować już po zakończeniu pozostałych prac, gdy znacznie łatwiej dostosować je do wnętrza. Schody mogą być w całości zbudowane z drewna lub tylko zostać nim wykończone. Można przy tym kupić gotową konstrukcję do samodzielnego złożenia, zamówić model z katalogu lub zdecydować się na indywidualnie przygotowany projekt.

iStock 000003282089XSmall Fw8 Schody w roli głównej

iStockphoto

Drewno wykorzystywane do budowy lub jedynie do wykończenia schodów przede wszystkim powinno być dobrej jakości. Optymalna wilgotność materiału wynosi 8-12 %, drewno nie powinno przy tym mieć żadnych wad. Dobrymi parametrami wyróżniają się rodzime gatunki liściaste, ale dobrze sprawdzają się i nie mniej okazale prezentują gatunki egzotyczne (te ostatnie są jednak zazwyczaj o około 30 procent droższe). Jeśli podłoga w holu lub salonie również jest drewniana, do wykończenia schodów najlepiej jest wybrać dokładnie ten sam rodzaj materiału. W przypadku wykańczania drewnem schodów żelbetowych ciekawe rozwiązanie polega na zastosowaniu drewna jedynie na stopniach – w efekcie ich konstrukcja sprawia wrażenie znacznie lżejszej i delikatnej. Jeszcze subtelniej prezentują się drewniane schody wsparte na metalowej konstrukcji. To jedna z najbardziej popularnych propozycji wśród gotowych zestawów do samodzielnego montażu.

schody25 4eh 768x1024 Schody w roli głównej

A.P. RUD Schody

Bezpieczne schody powinny mieć balustradę. Jej konstrukcja składa się z pionowych słupków nośnych oraz poręczy. Pomiędzy tymi elementami można umieścić wypełnienie. Optymalna odległość pomiędzy słupkami wynosi około 1m. Jako wypełnienie najczęściej są stosowane drewniane – pionowe lub poziome – listwy, a także wstęgi z giętego drewna, które można dostosować nawet do schodów o najbardziej skomplikowanym kształcie. Wykorzystywane bywają także inne materiały – na przykład szkło.

iStock 000015832699XSmall x4g Schody w roli głównej

iStockphoto

Sposoby wykończenia schodów drewnianych nie różnią się od metod stosowanych w przypadku innych elementów drewnianych. W grę wchodzi olejowanie i lakierowanie. Najczęściej stosuje się tę drugą metodę, przy czym poleca się zwłaszcza matowe lakiery poliuretanowe, które są elastyczne i nie pękają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing