Rustykalnie, czyli jak?

12 cze 2014 | 0 komentarzy
Styl rustykalny kojarzy się z wystrojem wiejskiej chaty. I słusznie, bo właśnie taki klimat ma tworzyć. Nie oznacza to jednak, że rustykalne mogą być tylko wnętrza w domu położonym z dala od cywilizacji. To modne rozwiązanie powraca nie tylko we wnętrzach, ale również weselnych rozwiązaniach – będąc jednym z czołowych trendów na 2020 rok!

vintage interior home old Rustykalnie, czyli jak?

Styl rustykalny – ekologicznie i z wdziękiem

Przytulne pomieszczenia o prostym wystroju, w których nie brakuje drewna i staroci to koncepcja, która stale zyskuje zwolenników. To, co dawniej kojarzyło się z zapadłą wsią, obecnie wykorzystywane jest także w budownictwie o zgoła nowoczesnym charakterze. Na dodatek wpisuje się w bardzo aktualny, by nie powiedzieć – modny trend, jakim jest ekologia. Rustykalnie oznacza bowiem naturalnie. Tutaj nie ma miejsca na plastik i inne tworzywa sztuczne. W rustykalnych wnętrzach wykorzystuje się stare meble, które w ten sposób zyskują drugie życie, a wnętrza dzięki nim stają się bardziej autentyczne.

log cabin rustic home Rustykalnie, czyli jak?

Styl rustykalny: popularne materiały, charakterystyczne elementy i rola drewna

W rustykalnych aranżacjach króluje prostota, a także naturalne materiały, ciepłe kolory, stare lub postarzane, solidne meble o wiejskim rodowodzie. Ale bez efektu zagracenia czy nadmiaru wzorów i faktur. Styl rustykalny nie oznacza, że we wnętrzach nie można zamontować nowoczesnego sprzętu. Oczywiście może się w nich znaleźć, tym bardziej, że nowoczesny sprzęt AGD można kupić również w wersji stylizowanej na starsze modele.

W stylu rustykalnym ważne jest oczywiście drewno – jako materiał, z którego są wykonane podłogi, meble czy belki stropowe. Najlepiej, aby pochodziło z gatunków krajowych, zachowało naturalną barwę, i nie było… idealne. Wszelkie wady drewna (nierówności, sęki itp.) sprawią, że wnętrze zyska oczekiwany charakter. Często w tym celu wykorzystywane są materiały z odzysku. Ale także współcześnie wytworzone meble z grubo ciosanego drewna doskonale nadają się do wnętrza w stylu rustykalnym.

tuscany 3533979 960 720 Rustykalnie, czyli jak?

Barwy popularne w rustykalnych wnętrzach

Kolejnym materiałem jest kamień – chętnie stosowany na podłogach, ścianach czy na obudowie kominka. Jest trwały i naturalny. Kamień z sukcesem mogą zastąpić płytki o cieniowanych kolorach i nierównych brzegach. Do wnętrz, które mają zachowywać wiejski charakter, pasują także elementy wykonane z kutego żelaza, żeliwa, miedzi oraz ceramiki. Nie może także zabraknąć przyjemnych tkanin – bawełnianych, lnianych, wełnianych; haftowanych lub szydełkowanych, rękodzieło jest tutaj bowiem w cenie.

Jakie kolory odnajdziemy w takim wnętrzu? Dominują ciepłe barwy – brązy, beże, a także biel. Żywszy kolory pojawiają się tylko jako akcenty. Chcąc bardziej podkreślić charakter pomieszczenia, można także zadbać o efektowne dodatki – w kącie postawić stare wiadro, wiklinowy kosz, na półce emaliowany dzbanek, naftową lampę, a jako stolik kawowy wykorzystać drewnianą skrzynię. Byle nie wszystko naraz, bo zamiast rustykalnego wnętrza stworzymy magazyn staroci.

Rustykalne wnętrza – imprezy okolicznościowe

Rustykalny styl jest już również bardzo popularny wśród ludzi, którzy organizują przyjęcia m.in. imprezy weselne czy świętowanie zbliżającego się nowego roku! Połączenie zabawy z klimatem wsi, z naturą, dużą ilością drewnianych elementów i barwami ziemi – robi duże wrażenie zarówno na tych, którzy szukają rozwiązań jak i gości konkretnej imprezy.

11304722753 109fd9ec13 b Rustykalnie, czyli jak?

Jest to opcja, która podoba się zarówno wewnątrz domów i mieszkań, jak i podczas wydarzeń, gdzie możemy spotkać się z najbliższymi. Wiele firm dekoratorskich pomaga również zorganizować przyjęcie w takich stylu. To zdecydowany trend, który warto docenić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing