Rozpoczęcie budowy domu z bali – formalności

19 lut 2018 | 1 komentarz
Dom z bali ma wiele zalet, dlatego wielu inwestorów wybiera właśnie tę technologię. Zanim przystąpimy do budowy własnego domu z drewnianych bali, trzeba spełnić szereg formalności, które umożliwią jego postawienie.

shutterstock 261271253 EqV Rozpoczęcie budowy domu z bali – formalności

Domy z bali budowane są z gotowych elementów. Dzięki temu dom można wybudować bardzo szybko, nawet w kilka tygodni, oraz niezależnie od pory roku. Prace mokre ograniczają się jedynie do przygotowania fundamentów, konstrukcję budynku wykonuje się w tzw. suchej technologii. Do najważniejszych cech domów z bali jest dobra ochrona cieplna. Drewno to doskonały termoizolator, który zatrzymuje ciepło wewnątrz w miesiącach zimowych, a latem pozwala utrzymać w domu przyjemny chłód. Tego typu budownictwo sprawdza się w chłodniejszym klimacie, m.in. takim, z jakim mamy do czynienia w naszym kraju.

2 Rozpoczęcie budowy domu z bali – formalności

Formalności przed budową domu z bali

Bez względu na to, jaką technologię budowy domu wybierzemy, czeka nas jako inwestorów kilka spraw formalnych do załatwienia. Choć sama budowa domu z bali trwa krótko i może zamknąć się nawet w kilku tygodniach, wiele formalności może zająć nawet kilka miesięcy. Warto więc się do nich odpowiednio przygotować i rozpocząć najszybciej jak to możliwe.

Choć wydaje się, że pierwszym krokiem do budowy własnego domu jest zakup działki, warto jeszcze przed dokonaniem takiej inwestycji zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać i jakie funkcje posiadać nasz wymarzony dom. Projekt domu musi być możliwy do wykonania na danym terenie. Domy z bali to budynki o lekkiej konstrukcji, dzięki czemu można je budować bez problemów na większości działek.

Przed zakupem koniecznie trzeba odwiedzić wydział architektury miasta lub gminy, by zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Jeśli wydział takiego nie posiada, musimy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy dla działki, którą zamierzamy kupić. Zakup działki powinien być poprzedzony również weryfikacją jej statusu prawnego – można tego dokonać w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.

1 Rozpoczęcie budowy domu z bali – formalności

Po zakupie działki budowlanej

Po zakupie działki na każdego inwestora czekają formalności urzędowe. Niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, o które wnioskuje się w urzędzie starostwa. Do wniosku należy dołączyć projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany domu oraz przydział mocy, który wydaje zakład energetyczny. Jeśli decydujemy się na doprowadzenie do działki gazu, konieczna będzie również promesa przydziału gazu.

Na decyzję urzędników czeka się maksymalnie do 2 miesięcy – standardowo zgoda na budowę powinna być wydana w ciągu miesiąca, jednak w przypadku tzw. spraw trudnych procedura ulega przedłużeniu. Pozwolenie na budowę ma ważność bezterminową, jednak wymaga rozpoczęcia budowy w ciągu 2 lat od jego wydania. Co bardzo istotne, również przerwa w budowie nie może być dłuższa niż 2 lata. Decydując się na budowę domu z bali nie musimy jednak denerwować się, czy ekipie budowlanej uda się dochować terminów. Domy drewniane z bali budowane są w znacznie krótszym czasie niż te tradycyjne.

shutterstock 226118041 pqI Rozpoczęcie budowy domu z bali – formalności

Zatrudnienie kierownika budowy i złożenie zawiadomienia

Do obowiązków inwestora należy zatrudnienie kierownika budowy. Ważne jest, by wybrać osobę z wieloletnim doświadczeniem w danej technologii budowy. Warto pamiętać, że budowa domu z bali opiera się na gotowych elementach, przygotowanych wcześniej przez specjalistów. Kierownik budowy, który posiada wiedzę o tej technologii poprowadzi prace szybko i bez większych problemów.

Na 7 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych należy złożyć zawiadomienie do inspektoratu nadzoru budowlanego o planowanym rozpoczęciu budowy, a do tego zawiadomienia koniecznie dołączyć oświadczenie kierownika, w którym deklaruje on przejęcie obowiązków na budowie. Od tego momentu przejmuje on obowiązek dbania o prawidłowość inwestycji, co potwierdza każdorazowo dokonując wpisów do dziennika budowy. Dziennik budowy jest dokumentem urzędowym – kolejną formalnością, która musi być dopełniona podczas stawiania domu.

Dokonanie ostatniego wpisu w dzienniku budowy oznacza jej zakończenie. Taki dokument składa się do referatu budownictwa, by urzędnik mógł dokonać odbioru obiektu. A stąd już tylko kilka chwil do wprowadzenia się do wymarzonego domu z bali.

1 komentarz

  1. uwielbiamy z mężem domy z bali i na taki się zdecydujemy :) Dzięki za artykuł, dobrze wyjaśnia podstawowe kwestie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing