Renowacja drzwi drewnianych

6 lip 2016 | 0 komentarzy
Drewno ma niepowtarzalny urok. Nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, nie ma dwóch identycznych drzwi drewnianych. Gdy takie drzwi lata świetności mają już za sobą, szkoda je wyrzucać. I wcale nie trzeba tego robić. Można je poddać renowacji, która przywróci im dawny lub nada zupełnie nowy blask.

reed 65857 1920 Renowacja drzwi drewnianych

Pixabay

Aby stare drzwi drewniane wyglądały jak nowe, przede wszystkim potrzebny jest dobry pomysł i staranne wykonanie. Podczas renowacji drzwi drewnianych główną część prac pochłania odpowiednie przygotowanie podłoża. Samo malowanie zajmuje nie więcej niż 10 procent czasu. Przed przystąpieniem do prac należy odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej zdemontować, wszystkie klamki i okucia. Jeśli drzwi nie są bardzo zniszczone, może wystarczyć porządne umycie i odtłuszczenie ich powierzchni. Jeśli jednak powłoka jest już bardzo zniszczona, należy ją usunąć. Zazwyczaj jest to farba olejna. Do jej usunięcia przydaje się szpachelka, ale prace znacznie łatwiej przeprowadzić przy użyciu opalarki. Farba wystawiona na działanie strumieni ciepłego powietrza znacznie szybciej odchodzi od podłoża. Jeśli nie dysponujemy opalarką, możemy skorzystać ze środków chemicznych. Ich wybór jest niemały, a stosowanie zazwyczaj sprowadza się do rozprowadzenia środka chemicznego na powierzchni drzwi. Po kilkunastu minutach można przystąpić do usuwania łuszczącej się powłoki.

door 1342628 1920 Renowacja drzwi drewnianych

Pixabay

Gdy zniszczona powłoka malarska jest już w całości usunięta, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się odsłoniętej powierzchni. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy w drewnie nie ma ubytków. Wszelkie dziury, szczeliny i tym podobne braki trzeba uzupełnić przy pomocy specjalnej masy. Tak oczyszczona i uzupełniona powierzchnia, po utwardzeniu się wypełniacza, wymaga wyszlifowania. Najprostszym narzędziem wykorzystywanym w tym celu jest drobnoziarnisty papier ścierny, można też skorzystać ze szlifierki, która usprawni i przyspieszy wykonanie zadania. Po oszlifowaniu drzwi warto dokładnie umyć ciepłą wodą, a następnie pozostawić na około 24 godziny, aby dokładnie wyschły.

door 1495193 1920 200x300 Renowacja drzwi drewnianych

Pixabay

Podczas malowania drzwi drewnianych – lakierobejcą lub specjalną emulsją do drewna – najlepiej zastosować dwie warstwy; podkładową oraz wierzchnią. Przed nałożeniem farby warto położyć specjalny podkład w postaci gruntu do drewna. Pracę najlepiej rozpocząć od skrzydła, a skończyć przy ościeżnicy. W przypadku drzwi z szybą – malowanie dobrze rozpocząć od krawędzi przy szybie. Kierunek nakładania farby powinien być pionowy. Malowanie, podobnie jak wszystkie wcześniejsze prace, najwygodniej wykonywać po uprzednim ułożeniu drzwi w pozycji poziomej. Odnawiając stare drzwi, nie można zapomnieć o futrynie, która również powinna zostać odświeżona, aby w efekcie wraz ze skrzydłami drzwiowymi stanowiła spójną całość.

Jeśli renowacja drzwi drewnianych wydaje się zbyt skomplikowanym, czaso- lub pracochłonnym zadaniem, to jego wykonanie możemy powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Warto jednak wcześniej ustalić, jaka będzie jej cena, taka usługa może bowiem okazać się kosztowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing