Renowacja drewnianych elewacji

6 maj 2014 | 0 komentarzy
Aby drewno w dobrym stanie służyło przez wiele lat i przyciągało wzrok swym pięknym wyglądem, musi być odpowiednio zabezpieczone. Dotyczy to zwłaszcza tych elementów, które są narażone na codzienny kontakt z promieniami słońca, wiatrem czy deszczem. Czyli elewacji.

Drewno jest materiałem, który pod wpływem kapryśnych warunków atmosferycznych może zmieniać swoją objętość oraz kolor. Dlatego też drewniane elewacje należy odpowiednio zabezpieczyć. Drewno elewacyjne najpierw powinno zostać zaimpregnowane preparatem, który ochroni je przed grzybami, pleśnią oraz szkodnikami. Impregnat może stworzyć także zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale w tym celu musi zawierać odpowiednie barwniki pochłaniające promieniowanie. Tak przygotowane drewno następnie należy pokryć preparatem tworzącym elastyczną powłokę, która nie pozwoli na wnikanie wody. Do wyboru są lazury, zabarwiające drewno i pozostawiające jego powierzchnię matową, większą popularnością cieszą się jednak lakierobejce nadające elewacji kolor oraz połysk.

shutterstock 127837445 Renowacja drewnianych elewacji

shutterstock

Nawet najstaranniej wykonane zabezpieczenie po pewnym czasie wymaga powtórzenia. Odnawianie drewnianej elewacji niekoniecznie musi oznaczać, że trzeba zdzierać dotychczasową powłokę. Jeśli jej stan jest dobry, nie łuszczy się i nie pęka, to wystarczy ją oczyścić i wygładzić papierem ściernym. Zazwyczaj następnie wystarczy naniesienie jednej warstwy preparatu. Pamiętajmy przy tym, że nadgorliwość w odnawianiu drewnianej elewacji nie jest wskazana, ponieważ zbyt gruba warstwa preparatu zamiast stworzyć lepszą ochronę, ograniczy właściwości drewna związane z jego paroprzepuszczalnością. Jeśli zatem elewacje są w dobrym stanie, nie należy spieszyć się z ich renowacją.

Co innego, gdy powłoka ochronna łuszczy się. Wówczas trzeba ją usunąć. Przy czym warto wziąć pod uwagę usunięcie jej w całości, w tym również tych jej fragmentów, które nadal trzymają się mocno. Łuszczenie się preparatu może świadczyć o tym, że poprzednio zastosowany produkt utrudniał oddychanie drewna. Lepiej więc całkowicie usunąć jego warstwę i zastosować inny o lepszej paroprzepuszczalności. Do usuwania najlepiej jest użyć szlifierki elektrycznej, można też zastosować specjalny preparat rozpuszczający powłokę ochronną, w ten sposób jednak nie przywróci się drewnu jego naturalnego koloru. Po oszlifowaniu elewacji zaleca się nałożenie co najmniej dwóch warstw środków dekoracyjnych. Druga powłoka może zostać naniesiona dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy.

O czym jeszcze warto pamiętać, odświeżając lub przeprowadzając renowację drewnianej elewacji? Podobne prace najlepiej jest zaplanować w suche, słoneczne dni. Nie można odwrócić ich kolejności i najpierw nałożyć preparat dekoracyjny, a dopiero później impregnat. Nie ma to sensu, ponieważ impregnat nie wniknie w drewno zabezpieczone wcześniej lakierem. Dążąc do uzyskania jednolitego koloru elewacji, warto w tym celu zdecydować się na zastosowanie preparatu barwiącego. Korzystając ze wzorników preparatów koloryzujących, trzeba pamiętać, że ostateczny efekt, na który wpływ ma m.in. gatunek drewna oraz grubość warstw dekoracyjnych, może mniej lub bardziej odbiegać od zaprezentowanego wzoru. Z kolei jeśli uzyskany po odnowieniu kolor sprawia wrażenie zbyt ciemnego, jego barwę można rozjaśnić, stosując w tym celu warstwę lakieru bezbarwnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing