Powietrzna pompa ciepła – czy nadaje się do naszego klimatu?

25 sie 2017 | 0 komentarzy
Tak jak wciąż żywy jest niechlubny mit na temat domów drewnianych w Polsce, jakoby nie były odpowiednie do naszego klimatu, tak samo jest w przypadku powietrznych pomp ciepła. Podobnie jak w budownictwie drewnianym, technologia na przestrzeni lat znacznie się zmieniła, pozwalając na stosowanie tych urządzeń nawet w bardzo chłodnym klimacie.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła jako źródło dolne wykorzystuje powietrzne atmosferyczne, do którego każdy budynek ma nieograniczony dostęp. Oznacza to oszczędność już na etapie instalacji, ponieważ nie wymaga układania kolektora do odbioru ciepła z ziemi lub wody. Co więcej, im mniej elementów składowych urządzenia, tym mniej części do serwisowania. Jednak pojawia się pytanie, czy przy ujemnych temperaturach, gdy ogrzewanie jest najbardziej potrzebne, powietrzna pompa ciepła może dobrze funkcjonować? I czy może być jedynym źródłem ciepła w domu?

Powietrzna pompa ciepła w zimie

Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu powietrzne pompy mogły funkcjonować jedynie do temperatury -5°C. Dziś jednak, dzięki sprężarkom nowej generacji – które stosowane są m.in. w pompach ciepła szwedzkiej firmy NIBE, dolna granica temperatury przesunęła się do -20°, a nawet -25°C, w zależności od urządzenia i jego parametrów. Na przykład w jednym z najnowszych modeli wspomnianej firmy (NIBE F2120) praca urządzenia jest wysokoefektywna, nawet gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25°C.

W Polsce temperatura rzadko spada tak nisko, nawet w czasie zimy – o czym świadczą choćby dane statystyczne Atlasu Klimatu Polski (wyd. IMiGW). Według nich, w ciągu ostatnich 30 lat, średnia temperatura w styczniu w Polsce wynosiła ok. -1°C, a łączna liczba dni uznawanych za bardzo mroźne (poniżej -10°C) to zaledwie 1 dzień w całym roku.

nibe Powietrzna pompa ciepła – czy nadaje się do naszego klimatu?

Czy eksploatacja urządzenia w zimie jest droższa?

Warto nadmienić, że pompy ciepła to urządzenia stosowane powszechnie w Skandynawii (udział pomp ciepła w ogrzewaniu domów wynosi ponad 70%), gdzie klimat jest znacznie ostrzejszy. Trzeba jednak przyznać, że im niższa jest temperatura powietrza, tym mniejsza jest zwykle efektywność pompy ciepła. Przy temperaturach dodatnich pompa ciepła produkuje ok. 5 razy więcej energii niż jej pobiera. Im niższa temperatura, tym kosztowniejsze jest wyprodukowanie energii cieplnej ponieważ pobór prądu przez sprężarkę rośnie. Jednak w najnowszych modelach szwedzkich pomp ciepła, próg temperatury ujemnej, przy której urządzenie pracuje mniej efektywnie, jest wystarczający, by skutecznie ogrzewać dom w zimie, bez obawy wysokiego kosztu wyprodukowania energii cieplnej (dzięki sprawności SCOP powyżej 5.0).

W przypadku starszych modeli, spadek temperatury poniżej minimalnej wartości nie sprawia na szczęście, że budynek traci jakiekolwiek źródło ogrzewania. Wtedy pompa zaczyna ogrzewać dom wyłącznie przy użyciu wbudowanej grzałki elektrycznej lub innego istniejącego w budynku źródła ciepła. Koszty ogrzewania będą w tym przypadku wyższe o około 10-20% w zależności od osiąganego przez daną pompę ciepła współczynnika sprawności SCOP.

Czy instalacja powietrznej pompy ciepła się opłaca?

Tak, szczególnie jeżeli ogrzewany nią dom jednorodzinny nie może być podłączony do sieci przesyłowej gazu ziemnego. Instalacja powietrznej pompy ciepła jest tania. Dla przykładu: koszt pompy tego typu dla budynku o powierzchni 150 m2, zamieszkanego przez 4-osobową rodzinę, wyniesie 25-30 tys. zł. Wykonanie kotłowni gazowej dla tego samego budynku pochłonęłoby ok. 25 tys. złotych, zaś kotłowni olejowej 35 tys. Średni czas zwrotu kosztów instalacji pompy ciepła w oszczędnościach na ogrzewaniu domu, to zaledwie kilka lat. Warto dodać też, że na zakup pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie, ponieważ jest to odnawialne źródło energii.

Z drugiej strony, jeżeli budżet inwestora i warunki działki pozwalają na zastosowanie pompy ciepła korzystającej z wód gruntowych lub ziemi, to rozwiązanie wydaje się korzystniejsze. Mimo wyższych kosztów instalacji, jest to pewniejsze źródło taniego ogrzewania domu niż powietrze – szczególnie w zimniejszych regionach kraju lub zmiennym klimacie, ponieważ temperatury gruntu i wody są stałe i niezależne od warunków klimatycznych.

shutterstock 262273448 hCR Powietrzna pompa ciepła – czy nadaje się do naszego klimatu?

Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła?

Instalacja powietrznej pompy ciepła jest opłacalna wyłącznie wtedy, gdy zostanie dobrana odpowiednio do potrzeb domu. Jak to zrobić? Z pewnością nie warto kierować się jedynie projektem budynku. Doświadczenie uczy, że podane tam zapotrzebowanie na moc grzewczą, jest mocno zawyżone, wyliczone zazwyczaj przy założeniu że dom będzie ogrzewany kotłem o znacznie niższej efektywności niż pompa ciepła. Może to wynikać z braku dostatecznej wiedzy na temat pomp ciepła u architekta, a także z drobnych zmian wprowadzonych przez inwestora (np. lepsza izolacja cieplna, bardziej szczelne okna).

Wybierając markę pompy ciepła należy również sprawdzić, do jakiego rodzaju systemu grzewczego urządzenie jest przystosowane – niektóre pompy ciepła typu powietrze/woda mogą pracować jedynie z instalacją niskotemperaturową. Istotna jest również możliwość podłączenia jednostki wewnętrznej do innych źródeł ciepła, jeżeli zachodzi potrzeba montażu dodatkowej instalacji.

Nie bez uwagi powinno pozostać także miejsce, w którym miałaby być zainstalowana pompa ciepła. Urządzenia działające na zasadzie powietrze/woda mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku (co jest zdecydowanie częściej spotykane). Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, musimy jeszcze przed zakupem pompy ciepła zlecić dokładny projekt instalacji, dostosowany do konkretnych parametrów.

shutterstock 41250172 SDK Powietrzna pompa ciepła – czy nadaje się do naszego klimatu?

Czy warto zdecydować się na powietrzną pompę ciepła?

Powietrzna pompa ciepła korzysta z darmowego źródła (powietrze), zajmuje niewiele miejsca, a jej instalacja jest znacznie tańsza niż w przypadku innych pomp ciepła czy tradycyjnych kotłowni. Po stronie minusów należałoby jednak wymienić mniejszą efektywność pracy, w stosunku do pomp gruntowych (czyli wyższe koszty ogrzewania) w czasie największych spadków temperatur – których jednak jest niewiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing