Ponadczasowy styl kolonialny

18 wrz 2014 | 0 komentarzy
Tym, co w pierwszej kolejności wyróżnia wnętrza utrzymane w klimacie kolonialnym, jest drewno. Ale nie rodzime. W tym przypadku w głównej roli pojawia się bowiem drewno egzotyczne – akacja azjatycka, mahoń, tek, palisander.

shutterstock 60780262 Caj Ponadczasowy styl kolonialny

shutterstock

Kwintesencją stylu kolonialnego jest naturalna elegancja masywnych, drewnianych mebli w połączeniu z dodającymi lekkości dekoracjami. Figurki z kości słoniowej i inne pamiątki z podróży, tkaniny z orientalnymi motywami, mapa świata czy globus, a także rośliny doniczkowe pochodzące z Afryki lub Azji – te dodatki najczęściej pojawiają we wnętrzach utrzymanych w stylu kolonialnym. Meble są ciężkie, wykonane z ciemnego drewna egzotycznego, często wykorzystywany jest także bambus i rattan (na przykład rolety bambusowe w oknach).

shutterstock 5551729 mJS Ponadczasowy styl kolonialny

shutterstock

W kolonialnym salonie nie może także zabraknąć eleganckiej kanapy i foteli, najlepiej w skórzanych bądź aksamitnych obiciach. Wszystko po to, aby jak najpełniej oddać unikalny szyk minionej epoki. Styl kolonialny jest bowiem jedną z pamiątek po zamorskich posiadłościach należących do europejskich imperiów (głównie Wielkiej Brytanii). Pojawił się w XIX wieku w wyniku połączenia klasycznego wystroju europejskich salonów z orientalną i afrykańską egzotyką. Europejczycy osiedlający się w koloniach próbowali urządzać swoje nowe mieszkania w stylu, jaki znali z ojczyzny, do dyspozycji mieli jednak lokalne materiały. W efekcie powstał jedyny w swoim rodzaju, oryginalny styl, który, choć kolonializm należy już tylko do historii, nadal nie traci na popularności.

shutterstock 120746185 BbR Ponadczasowy styl kolonialny

shutterstock

Urządzając wnętrza w stylu kolonialnym, wcale nie trzeba wydawać majątku na sprowadzenie z odległych krajów oryginalnych mebli. Zainteresowanie tym stylem nie słabnie, w sklepach nie brakuje więc odpowiednio stylizowanych szaf, komód, szklanych stolików, biurek z licznymi szufladkami czy przeszklonych biblioteczek. Doskonałym uzupełnieniem tak urządzonego wnętrza jest solidna, naturalna, drewniana podłoga. Ewentualnie – podłoga wykonana z płytek ceramicznych.

Wnętrzom stylizowanym na kolonialne obca jest pstrokacizna różnobarwnych dekoracji. Nie ma dla nich miejsca w wiktoriańskim wnętrzu. Tutaj dominują kolory ziemi – brązy, beże, zieleń – podkreślające naturalny charakter aranżacji. Pomieszczenia utrzymane w stylu kolonialnym w efekcie są nie tylko eleganckie, ale także przytulne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing