Pływające jajo

21 lis 2014 | 0 komentarzy
Pisaliśmy już o szwedzkim domku dla studentów, którego powierzchnia wynosi zaledwie 10 m2. Tym razem kolej na równie minimalistyczny, nie mniej oryginalny i ekologiczny domek. Żeby było ciekawiej – jest to dom pływający.


Mowa o Exbury Egg. Drewnianym budynku w kształcie jaja. Chociaż słowo budynek jest w tym przypadku nieco na wyrost. Bardziej przypomina łódź, w dodatku podwodną, nie ma bowiem pokładu zewnętrznego. Łodzią podwodną jednak nie jest. W ogóle nie ma zdolności do żeglowania, może jedynie unosić się na wodzie. Został zaprojektowany jako miejsce życia i pracy dla brytyjskiego artysty – Stephena Turnera, który przez rok cumował w nim na rzece Beaulieu.

article 2478313 1909E59800000578 767 964x642 Pływające jajo

dailymail.co.uk

Wnętrze Exbury Egg nie jest przestronne, niemniej jednak udało się w nim zmieścić wszystko, co niezbędne do życia. Jest więc miejsce do spania, kącik do pracy, łazienka z kabiną prysznicową oraz aneks kuchenny. Nietypowo, ale inspirująco. A do tego – naturalne otoczenie i bliskość wody.

httpswallowstail.blogspot.com  Pływające jajo

swallowstail.blogspot.com

Pomysł na mieszkanie w drewnianym, pływającym jaju został zrealizowany we współpracy ze studiem PAD oraz pracownią SPUD. Założeniem było stworzenie ekologicznego miejsca do życia, które znalazłoby się jak najbliżej natury. Brytyjski artysta chciał zamieszkać w sposób, który pozwoliłby współuczestniczyć w cyklach związanych ze zmianami pór roku, zbliżyć się do natury i dostosować swoje życie do jej rytmu. Podjął to wyzwanie, kierując się obawami związanymi ze zmianami klimatu. Jego zdaniem tylko etyczne podejście do otaczającego nas środowiska, bez odciskania własnego piętna (o ile to w ogóle możliwe), jest jedynym sposobem, który może zatrzymać niepokojące zmiany klimatyczne. Dlatego też artysta swoją obecnością w pływającym domu starał się nie obarczać środowiska naturalnego. Energię elektryczną na przykład czerpał dzięki źródłom odnawialnym (ogniwom fotowoltaicznym). Projektu nie można więc nazwać romantycznym powrotem do źródeł; do życia bez nowoczesnych wynalazków. Prędzej można go określić jako umiejętne i efektywne połączenie najnowszych technologii z tym co sprawdzone i latami przetestowane.

egg4 Pływające jajo

desilife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing