Płyta OSB na podłodze – jaką wybrać i zamontować?

1 cze 2020 | 0 komentarzy
Wykańczanie podłogi to nie jedynie wylewka betonowa, ocieplanie i ułożenie parkietu oraz płytek. Rozwiązaniem również godnym poświęcenia chwili uwagi jest płyta OSB, doskonale sprawdzająca się nie tylko jako materiał na ściany oraz meble, ale również podłogi. Jak dobrać odpowiednią płytę i jak zamontować ją na podłodze? Odpowiadamy!

800px OSB production Płyta OSB na podłodze – jaką wybrać i zamontować?

Wybór płyty OSB na podłogę

Najpopularniejszym rozwiązaniem z jakiego się korzysta wybierając odpowiednią płytę jest OSB 3. Jej wióry są sklejone przy pomocy kleju poliuretanowego i żywicy melaminowo-uretanowej. Dzięki temu płyta jest odporna na wilgoć i wytrzymała na obciążenia. Wybierając ją na podłogę, trzeba zwrócić uwagę na wymiary oraz grubość, będącą głównym elementem różnicującym płyty OSB. Jeżeli zamierzamy układać płytki ceramiczne, lepiej wybrać grubszą płytę np. 25 mm. Gdy zamierzamy układać płyty jednowarstwowo, tu również grubość nie powinna być mniejsza niż 22 mm. Długość oraz szerokość mają większe znaczenie, gdy krawędzie płyty są frezowane na pióro i wpust. Jeżeli kupujemy płytę o prostych krawędziach, możemy ją przycinać w dowolny sposób –  co raczej nie należy do trudnych czynności.

Wskazówki – jak montować płytę OSB?

Choć wykonanie podłogi z płyt OSB nie jest skomplikowane, warto wziąć pod uwagę cenne wskazówki. Najważniejsze to z nich to:

-dylatacje – jeżeli dysponujemy płytą o prostych krawędziach, zachowujemy odstępy ok. 3 mm pomiędzy płytami. Przy ścianie szczelina dylatacyjna powinna mieć ok. 12 mm.

-paroizolacja – aby płyty nie uległy zawilgoceniu, należy zastosować folię paroizolacyjną oraz izolację przeciwwilgociową.

-układać płyty należy prostopadle do ułożenia legarów

-warto zastosować podpory, jeżeli płyta wystaje poza legary

-rozstawienie legarów – im cieńsza jest płyta, tym gęściej ułożone legary

-długość wkrętów lub gwoździ powinna być co najmniej 2-2,5 x większa niż grubość płyty

-odległość pomiędzy wkrętami powinna wynosić 20 -30 cm.

pexels 1435579 Płyta OSB na podłodze – jaką wybrać i zamontować?

Układanie podłogi z płyt OSB – jak to zrobić?

Przed przystąpieniem do układania, należy odpowiednio przygotować podłoże oraz upewnić się, że jest równe (warto skorzystać z pomocy poziomicy). Następnie należy ułożyć folię paroizolacyjną, która powinna mieć nieco większe wymiary niż sama posadzka – tak by zachodziła delikatnie na ściany. Na folii należy ułożyć legary – na początek warto ułożyć wszystkie na próbę, bez przytwierdzania i sprawdzić, czy zostały zachowane prawidłowe odległości. Dopiero następnie należy przymocować je do podłoża. Aby zwiększyć stabilność legarów, można podłożyć pod nie drewniane kliny i dodatkowo użyć pianki poliuretanowej. Pomiędzy legarami można również umieścić materiał izolacyjny np. wełnę mineralną. W ten sposób nie tylko dochodzi do wzmocnienia i ocieplenia podłogi, ale również zwiększenia jej izolacji akustycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing