Płazy nie tylko na Podhalu

31 mar 2015 | 0 komentarzy
Budynki z płazów drewnianych są charakterystyczne dla krajobrazu Podhala. W tym rejonie powstają od wielu lat, tutaj też najłatwiej o firmy wykonawcze wyspecjalizowanie w ich realizacji. Ale sława domów z płazów dawno dotarła już poza granice regionu i nie tylko.

shutterstock 112937398 JBP Płazy nie tylko na Podhalu

shutterstock

Jeśli więc macie wątpliwości, co do trwałości i solidności budownictwa drewnianego, wybierzcie się na Podhale. Bez problemu znajdziecie tam stuletnie i starsze domy, które znajdują się w doskonałym stanie technicznym. Ich dobra kondycja zasługuje na uwagę tym bardziej, że ich konserwacja od lat polega przede wszystkim na corocznym porządnym czyszczeniu elewacji.

Bukowina dw 6r big Płazy nie tylko na Podhalu

tooba.pl

Płazy powstają na skutek rozcięcia na pół całych pni drzew. Każdy element w efekcie posiada jedną płaską stronę oraz drugą – bardziej zaokrągloną. Dawniej były to po prostu całe połówki drzew, dzisiaj ponownie się do nich wraca, doceniając ich niepowtarzalny urok. Bardziej popularne są jednak elementy z częściowo ściętym oflisem, które posiadają jednakową grubość (najczęściej 16 lub 18 cm) pozwalającą na dokładniejszą obróbkę. Płazy to masywne elementy, których wzajemne dopasowanie stanowi nie lada wyzwanie. Każdy z nich ma starszy i młodszy koniec. Trudność więc polega m.in. na tym, aby kolejne elementy układać naprzemiennie, uzyskując równy poziom.

Chmielniki ds19 qf big Płazy nie tylko na Podhalu

tooba.pl

Drewnianych płazów nie można zaliczyć do elementów prefabrykowanych. Każdy z nich jest inny, nie ma dwóch identycznych. Wyróżniają się cechami drewna, z którego zostały wycięte. Posiadają m.in. rozmaitą szerokość czy liczbę sęków. Indywidualne cechy każdego z elementów determinują sposób i miejsce jego wykorzystania. Wybierając materiał, trzeba więc zwrócić uwagę m.in. na rodzaj drzewa, z jakiego powstał (za najłatwiejszy w obróbce uchodzi świerk) i gdzie rosło drzewo (najlepiej na północnym stoku górskiego lasu). Dobrze wyselekcjonowany materiał następnie powinien być co najmniej dwa lata sezonowany.

Dziekanowice 7dw v2 big Płazy nie tylko na Podhalu

tooba.pl

Płazy są przede wszystkim pięknym i zdrowym surowcem. Ściany z nich wykonane posiadają czytelną konstrukcję, są przyjemne w dotyku i tworzą wyjątkowy klimat. Sława podhalańskich domów drewnianych dotarła już nie tylko poza region, ale także poza granice kraju. Inwestorzy zainteresowani obiektami wznoszonymi w ten sposób mieszkają m.in. w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jeden z atutów domów z płazów, który wzbudza zainteresowanie klientów, polega na łatwości rozbiórki budynków drewnianych. W efekcie bywa więc tak, że gotowa konstrukcja domu z bali wędruje aż za ocean.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing