Osiadanie domu z bali

3 mar 2014 | 0 komentarzy
Budując dom z tzw. mokrych bali, trzeba liczyć się z późniejszym osiadaniem budynku. W jaki sposób należy zabezpieczyć dom przed skutkami tego zjawiska?

Domy z bali buduje się z drewna jodłowego, sosnowego lub świerkowego, przy czym możliwy do wykorzystania jest zarówno materiał suchy, jak i mokry. Bale pierwszego rodzaju są suszone komorowo lub sezonowane. W efekcie tych zabiegów ich wilgotność nie przekracza 19 procent. Zwłaszcza suszenie komorowe jest korzystnym procesem, pozwala bowiem na skuteczną eliminację wszelkich szkodników. Dom wykonany z suchych bali nie osiada, a drewno wykorzystane do jego konstrukcji nie pęka.

iStock 000011801210XSmall Osiadanie domu z bali

iStockphoto

Więcej problemów przysparza budowa domu z bali mokrych, zwanych inaczej zielonymi. Poziom ich wilgotności wynosi ponad 19 procent. Zbyt długo schnące drewno może pękać wzdłuż włókien. Jeśli takich pęknięć pojawi się zbyt wiele, to mogą mieć negatywny wpływ na konstrukcję budynku oraz jego izolację termiczną. Aby przeciwdziałać powstawaniu pęknięć, należy wykonywać wzdłuż bali, w ich dolnej części, nacięcia kontrolowane, które eliminują wewnętrzne naprężenia.

Użycie do budowy domu bali zielonych wiąże się także z innymi skutkami ich późniejszego wysychania. Drewno schnąc, zmniejsza swoją objętość, a to z kolei powoduje osiadanie domu. Proces ten może trwać dwa lata, a jego wartość może wynieść nawet 6 procent co oznacza, że budynek może stać się o kilkanaście centymetrów niższy. W trakcie tego procesu elementy konstrukcyjne, które nie będą osiadać, mogą ulec zniszczeniu. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę podczas montowania m.in. okien i drzwi, poszczególnych instalacji, a także przy budowaniu kominów.

Aby zaradzić negatywnym skutkom osiadania, okna i drzwi powinny zostać zamontowane w specjalnych ramach ościeżnicowych, które nie są mocowane do ścian na stałe i dzięki temu pozwalają na swobodne osiadanie budynku. Nad oknami pozostawia się miejsca wypełnione sprężystą uszczelką, która zgniata się podczas osiadania domu. Komin w domu z bali mokrych powinien z kolei zostać zbudowany na osobnym fundamencie i nie być trwale połączony z żadnym spośród elementów dachu. W takiej sytuacji trzeba dodatkowo zadbać o szczelność dachu wokół komina; w tym celu montuje się wokół niego dwie obróbki. Pierwsza, połączona z dachem, otacza komin, druga natomiast jest mocowana jedynie do komina i ochrania tę pierwszą.

Poszczególne pomieszczenia w domu z bali wydziela się za pomocą lekkich ścian działowych. Ich ruszt powinien zostać wyposażony w długie otwory, dzięki którym ścianki nie ulegną zniszczeniu podczas osiadania. Wielkość otworów powinna więc być związana z przewidywanym osiadaniem budynku i pozwolić na przesuwanie się śrub w balach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing