Oryginalne pomysły na drewnianą komodę do każdej aranżacji

23 lis 2016 | 0 komentarzy
Nazwa tego mebla wzięła się z francuskiego „commode”, czyli „wygodny”. Nie dziwne jest więc, że komodę uznaje się za mebel niezwykle funkcjonalny i pasujący praktycznie do każdego pomieszczenia – od salonu po sypialnię. Poza tym, że komody są bardzo praktyczne, wnoszą też do wnętrza elegancki charakter. Bez nich trudno sobie wyobrazić piękną aranżację.

1 Oryginalne pomysły na drewnianą komodę do każdej aranżacji

homebook.pl

Jak wyniesiono komodę na salony, czyli krótka jej historia

Nie każdy mebel ma tak szlachetną historię, jak komoda. W 1690 roku sam Ludwik XIV zlecił jej zaprojektowanie i wykonanie do swojej sypialni w Wersalu. Autorem tego nowatorskiego wówczas projektu był słynny barokowy artysta André-Charles Boulle. Mebel, który stanął na dworze króla był stosunkowo niewielki i posadowiony na długich, wysokich nóżkach. Dodatkowo ozdobiony został charakterystycznymi dla tego okresu intarsjami i elementami kutymi z brązu. Można powiedzieć, że projekt ten zapoczątkował historię komody w Europie. Początkowo, na wzór Ludwika XIV, umieszczano ją w sypialniach, jednak szybko przeniesiono ten mebel również do salonów, gabinetów i jadalni.

Jak dzisiaj aranżujemy wnętrza z wykorzystaniem komody?

Komoda sprawdza się w wielu aranżacjach – począwszy od klasycznych, po te najbardziej awangardowe. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek w dopasowaniu jej formy do stylu wnętrza.
Styl rustykalny – w tym wnętrzu komoda powinna mieć jak najprostsze kształty. Świetnie będzie się prezentować komoda drewniana, gdzie wyraźnie widać piękne słoje. Można też ją pomalować na biało. Dla kreatywnych – warto ozdobić ją ludowymi wzorami – taki mebel z pewnością będzie oryginalny.
Styl vintage – miłośnicy tego stylu powinni wybrać komody o charakterze art déco. Najlepiej, jeśli będą one wykonane z drewna bukowego, dębowego lub orzechowego.
- Styl glamour – tu powinniśmy inspirować się wzornictwem barokowym. Za przykład możemy wziąć komodę z czasów Ludwika XIV. Najważniejsza jest bogata forma, kształty i kolorystyka. Dobrym sposobem na wprowadzenie stylu glamour w tym meblu jest także odnowienie starej komody lustrami! Takie rozwiązanie umieściła na swojej stronie projektantka Katty Schiebeck.

2 2 Oryginalne pomysły na drewnianą komodę do każdej aranżacji

ewaiwnetrze.pl

Jak dopasować komodę do wnętrza minimalistycznego?

Mimo, że wciąż przybywa miłośników vintage czy glamour, rynek podbija jednak minimalizm. Jak wyglądają komody, które będą pasować do takiego stylu? Zwykle w formie przypominają kostkę. Nie znajdziemy na nich przesadnych rzeźbień, a coraz częściej także i uchwytów. To, co je wyróżnia, to przede wszystkim materiał, czyli tradycyjne drewno. Niekiedy stosuje się zamienniki, na przykład płyty wiórowe pokryte laminatem, jednak naturalny surowiec prezentuje się o wiele lepiej – i jest bardziej wytrzymały.
Coraz częściej produkuje się komody, których powierzchnia jest połyskliwa – dzięki temu zyskują futurystyczny charakter. Kolorystyka natomiast w nowoczesnych wersjach komód z jednej strony bazuje jedynie na czystej bieli czy szarości, a z drugiej na naturalnych barwach drewna. Na ostatnich targach designu w Łodzi widzieliśmy, że projektanci coraz bardziej skłaniają się ku drugiej opcji, tworząc projekty jak najbardziej zbliżone do natury.

3 Oryginalne pomysły na drewnianą komodę do każdej aranżacji

beds.pl

Kolejnymi elementami komód wzornictwa nowoczesnego są z pewnością odważne połączenia, zarówno materiałów, jak i mieszanki designu. Będzie to na przykład połączenie metalu i drewna albo w drugim przypadku bogatej formy klasycznej z maksimum minimalizmu.

Czy komoda może być nowatorska?

Oczywiście! A to za sprawą nowoczesnych technologii wykorzystywanych do ich produkcji. Mimo, że mebel ten może wyglądać tradycyjnie, coraz częściej kryje w sobie nowatorskie elementy. Sztandarowym przykładem będzie tutaj rezygnacja z jakichkolwiek gałek, uchwytów, czy wgłębień pozwalających na otwieranie szuflad. W nowoczesnych komodach znajdziemy natomiast system push-open, który umożliwia dostęp do szafki poprzez jeden ruch dociśnięcia. Podobny mechanizm działa w przypadku zamykania – tutaj natomiast coraz częściej wbudowuje się systemy tzw. cichego domykania, dzięki czemu bezgłośnie zamkniemy drzwiczki.
Niekiedy nowoczesne projekty posiadają także wewnętrzne lub zewnętrzne oświetlenie. Taki zabieg pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej modernistycznego wyglądu. Element ten może też zostać wykorzystany wielofunkcyjnie – zamiast lampki nocnej.

4 Oryginalne pomysły na drewnianą komodę do każdej aranżacji

beds.pl

Jak wielofunkcyjnie wykorzystać komodę?

Jeżeli chcemy, by nasze mieszkanie było wyjątkowo urządzone, komoda jest idealnym meblem do kreatywnego wykorzystania. Już sam blat będzie miejscem, gdzie możemy umieścić dekoracje. Jednak pamiętajmy, by zaaranżować ten mebel zgodnie z funkcją pomieszczenia, w którym się znajduje.
W salonie najlepiej umieścić nad komodą duże lustro. To po pierwsze optycznie powiększy pomieszczenie, a po drugie wzrok będzie skupiał się na pięknym meblu.

5 Oryginalne pomysły na drewnianą komodę do każdej aranżacji

beds.pl

W sypialni natomiast wykorzystajmy ją jako kolejne miejsce do przechowywania. W szufladach umieśćmy bieliznę lub pościel. Sam blat może nam posłużyć jako toaletka, gdzie znajdzie się przestrzeń na kosmetyki, szkatułkę czy perfumy.
A co z kuchnią? Coraz częściej powracamy do tego trendu. Komoda może tutaj pełnić rolę kolejnej szafki kuchennej lub miejsca na doniczki z ziołami. Jeśli między kuchnią a salonem jest otwarta przestrzeń, możesz ją wykorzystać jako zgrabny łącznik obu pomieszczeń.
Kreatywnych pomysłów jest wiele. Komoda to o tyle wdzięczny mebel, że pasuje właściwie wszędzie, a szczególnie, gdy jest wykonana z drewna. Dlatego wykorzystajmy kreatywność i spróbujmy sami ozdobić ten mebel zgodnie ze stylem, w jakim urządziliśmy pomieszczenie lub zmienić jego tradycyjną funkcję na nowatorskie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing