Ogrodzenie, czyli wizytówka domu

13 lut 2015 | 0 komentarzy
Ogrodzenie zaznacza granice posesji i chroni prywatność jej mieszkańców. Ale nie tylko. Jednocześnie jest istotnym elementem uzupełniającym zabudowę całej posiadłości. Jako najbardziej wysunięte na widok, stanowi  najbardziej widoczną jej wizytówkę.

wood fence styles designs Ogrodzenie, czyli wizytówka domu

homedesignidea.info

Drewno jest doskonałym materiałem na ogrodzenie. Z racji swojej naturalności znakomicie komponuje się z ogrodowym otoczeniem. Daje przy tym wiele możliwości; wybierając odpowiedni model, można je dopasować zarówno do tradycyjnych domostw, jak i do nowoczesnych, awangardowych brył. Drewniany parkan z łatwością wpisze się w wiejskie i miejskie krajobrazy. Jest jednak jeden warunek, który w każdym przypadku bezwzględnie powinien zostać spełniony – drewno musi być dobrej jakości – odpowiednio długo sezonowane, zdrowe oraz właściwie zaimpregnowane. W Polsce ogrodzenia drewniane najczęściej są wykonywane ze świerku i sosny, głównie z racji ich dostępności. Za nieco bardziej trwałe uchodzi drewno modrzewiowe, wiązowe i dębowe.

httphomedesignidea.info  Ogrodzenie, czyli wizytówka domu

homedesignidea.info

Zaletą większości drewnianych ogrodzeń jest łatwość ich montażu. Poszczególne elementy mogą być po prostu wkopane w ziemię. Większą pewność daje jednak ich umieszczenie na podmurówce. Drewniany parkan, zależnie m.in. od sposobu montażu, może przybierać różne formy: od najprostszego płotu z nielicznymi deskami, w miarę luźno ze sobą połączonymi, przez parkan z ciasno umieszczonymi sztachetami, po kamienne, murowane lub metalowe palisady, w których drewniane są jedynie wypełnienia. Ażurowy układ listew sprawia, że cała konstrukcja nabiera lekkości, ale jednocześnie nietrudno dostrzec, co znajduje się za jej granicą. Gęsto zamocowane deski z kolei tworzą nieco mniej dekoracyjną, ale za to bardziej szczelną, przynajmniej jeśli chodzi o ciekawskie oko, barierę. Poszczególne elementy ogrodzenia mogą zostać wykonane na specjalne zamówienie, ale tańszą opcją jest zakup gotowych paneli w sklepie ogrodniczym.

thesdip.com  Ogrodzenie, czyli wizytówka domu

thesdip.com

Budując drewniane ogrodzenie, trzeba pamiętać o jego właściwej pielęgnacji. Drewno należy chronić nie tylko przed wilgocią, ale także przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, grzybami, pleśnią itp. Do wyboru mamy wiele różnych preparatów, które skutecznie chronią naturalny materiał i znacznie przedłużają jego trwałość. Jeśli drewno ma zachować swój koloryt, wystarczy je pokryć bezbarwnym lakierem. Do barwienia służą bejce, lakierobejce i lazury. Te pierwsze nadają kolor, ale jednocześnie nie zasłaniają rysunku słojów. Zabejcowany materiał warto dodatkowo pokryć warstwą lakieru. Nie będzie to konieczne w przypadku zastosowania lakierobejc lub lazur. Przed czynnikami atmosferycznymi i żywymi organizmami dobrze chronią impregnaty rozpuszczalnikowe i olejowe. Pokrytą nimi powierzchnię można następnie pomalować farbą lub lakierem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing