Ogród brukowany drewnem

23 mar 2016 | 0 komentarzy




Drewno jest naturalnym, wyjątkowym i wszechstronnym materiałem. Znakomicie pasuje do ogrodu; nie tylko jako budulec rozmaitych ogrodowych dekoracji i elementów małej architektury, ale także jako materiał na ogrodowe nawierzchnie.

shutterstock 215166229 Aee Ogród brukowany drewnem

Shutterstock

Ogrodowe ścieżki wokół domu można wykonać z różnych materiałów. Interesujące efekty zapewnia drewno. Po pierwsze jest to naturalny produkt, a takie materiały najlepiej pasują do ogrodowej zieleni. Drewniane nawierzchnie są nietrudne do wykonania, pozwalają na dużą swobodę aranżacyjną (można je dowolnie formować). Jednocześnie nie blokują odpływu wody opadowej. I tłumią odgłos kroków.

I tak na przykład bruk drewniany powstaje z okorowanych pieńków i konarów o grubości 8-20 cm, poprzecinanych na dziesięciocentymetrowe kawałki, które układa się ściśle obok siebie na warstwie drenującej. Przerwy między poszczególnymi elementami wypełnia się drobnym żwirem lub piaskiem. Twardy bruk nadaje się do wykonywania różnego rodzaju nawierzchni; nie tylko ogrodowych alejek, ale także podjazdów dla samochodów. Jego montaż jest na tyle prosty, że można go wykonać samodzielnie. Efektownie prezentują się nawierzchnie wykonane z grubych pni drzew. Je również można wykonać we własnym zakresie. Plastry o grubości około 20 centymetrów wbija się w utwardzoną ziemię za pomocą gumowego młotka, a odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami wypełnia żwirem. W podobny sposób można wykorzystać bale drewniane. Można je układać w poprzek lub wzdłuż ścieżek ogrodowych.

shutterstock 150940679 8HG Ogród brukowany drewnem

Shutterstock

Do wykonania ścieżek znakomicie nadają się także panele. Są one tworzone z ażurowych płyt zbijanych z desek. Najlepsze efekty zapewniają, gdy są montowane do legarów umieszczanych na warstwie grysu. Można je układać także bezpośrednio na specjalnie przygotowanej warstwie nawierzchni. Z drewnianych desek tworzy się też podkłady, które są stosowane do tworzenia podestów oraz podpór podtrzymujących skarpy.

Aby drewniana nawierzchnia pod wpływem wody nie stała się niebezpiecznie śliska, warto pamiętać o tym, aby poszczególne elementy były ryflowane. Materiał, który nie został zaimpregnowany fabrycznie, trzeba odpowiednio zabezpieczyć we własnym zakresie – pokryć specjalnym impregnatem. Drewno, które zaimpregnowano ciśnieniowo, nie wymaga dodatkowych zabiegów impregnujących. Trwałość tak przygotowanego materiału wynosi do 10 lat. Jeśli drewno zostanie ułożone w zacienionym miejscu, może zacząć porastać mchem. Warto temu przeciwdziałać, bo pod wpływem mchu nawierzchnia znacznie szybciej niszczeje. W sklepach są dostępne specjalne preparaty przeciwko mchom. Trzeba też pamiętać, że pod wpływem wody drewno pęcznieje, a tracąc ją, zmniejsza swoją objętość. Dlatego też materiały drewniane nie powinny być układane na powierzchniach ograniczonych stałymi elementami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing