Najczęstsze pytania na temat domu drewnianego

5 lut 2018 | 2 komentarze




Wokół technologii szkieletowej narosło wiele mitów. Część z nich wynika z ignorancji, część z przeświadczenia, że popularność domów murowany wynika z ułomności domów drewnianych. Jakie są najpopularniejsze mity na temat domu w technologii szkieletowej?

shutterstock 169219190 fWk Najczęstsze pytania na temat domu drewnianego

1. Czy dom szkieletowy jest wytrzymały?

Dom w technologii szkieletowej ma podobną trwałość do domu murowanego. Znane są budynki drewniane, których konstrukcja pochodzi sprzed kilkuset lat i wciąż zachowują one swoje parametry. Dobrze wykonany dom szkieletowy, zbudowany z wysokiej jakości materiałów, wytrzyma bez remontów kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Co więcej, ewentualne naprawy są zazwyczaj łatwiejsze, niż w przypadku domu murowanego, którego uszkodzenie zazwyczaj kwalifikuje go do rozbiórki.

2. Czy dom drewniany trudniej ogrzać?

Jest wręcz przeciwnie. Domy szkieletowe nagrzewa się znacznie łatwiej. Wynika to z małej bezwładności cieplnej ścian, w porównaniu do domów murowanych, gdzie w pierwszej kolejności musimy nagrzać cegły. W domu drewnianym nagrzewamy jedynie powietrze oraz meble, więc trwa to bardzo szybko. Różnica jest ogromna, bowiem nagrzanie murów po dłuższej weekendowej nieobecności może trwać nawet kilka dni. W tym czasie będziemy odczuwać duży dyskomfort termiczny, gdyż mimo intensywnego grzania, ściany będą cały czas oddawać chłód oraz pochłaniać energię cieplną.

3. Jak wygląda kwestia akustyki? Czy będzie gorsza?

Każdy budynek szkieletowy posiada izolację z wełny. Oprócz bardzo dobrej izolacyjności termicznej, gwarantuje ona doskonałą izolację akustyczną. Jest ona porównywalna do akustyki, którą osiągniemy w domu z cegły oraz znacznie lepsza, niż w przypadku mieszkań z wielkiej płyty. Jedyne miejsce, gdzie akustyka może być odrobinę gorsza niż w domu murowanym, to pomiędzy piętrami. Strop drewniany będzie wychwytywał nieco mniej dźwięków niż strop betonowy.

4. Czy dom szkieletowy sprawdzi się w Polsce, gdzie zimy potrafią być naprawdę srogie?

Domy w technologii szkieletowej popularne są zwłaszcza w krajach, gdzie często spotkamy się z wyjątkowo niskimi temperaturami. Wystarczy wspomnieć, że chętnie buduje się je chociażby w Skandynawii oraz Kanadzie, gdzie zimy są dłuższe oraz surowsze niż w Polsce. Nie ma żadnych przeszkód, by budować je i u nas. Dobrej jakości izolacja termiczna sprawi, że ogrzanie domu będzie tanie i łatwe.

5. Czy dom wykonany z drewna jest łatwopalny?

To bardzo popularny, lecz zupełnie bezzasadny mit. W domach szkieletowych ryzyko pożaru jest niewielkie, gdyż konstrukcja drewniana pokryta jest niepalną wełną szklaną lub kamienną. Szczelnie wypełnione ściany są pozbawione tlenu, który jest niezbędny do tego, by doszło do spalenia drewna. Dodatkowo belki konstrukcyjne są czterostronnie strugane i nie posiadają postrzępionych krawędzi ani włókien, co znacznie utrudnia ich ewentualne zapalenie.

6. Czy w domu szkieletowym pękają ściany?

Pękanie ścian nie ma żadnego związku z technologią szkieletową. Może wystąpić jedynie na skutek niewłaściwej konstrukcji budynku i to zarówno w domu szkieletowym, jak i murowanym. Należy jednak pamiętać, by do budowy domu używać wyłącznie sezonowanego, suchego drewna. Wówczas nie będzie ono się kurczyć i pracować już po skonstruowaniu ścian, a więc nie powstaną żadne szczeliny. Dużą wagę należy przyłożyć do wykończenia ścian płytami kartonowo-gipsowymi. Są one nie tylko elementem wykończenia, ale i konstrukcyjnym, dlatego warto zadbać o odpowiednie zamocowanie ich do belek oraz równe przycięcie rogów i krawędzi.

7. Jaki rodzaj ogrzewania można zamontować w domu drewnianym?

W tym aspekcie nie ma żadnych różnic pomiędzy domem szkieletowym a murowanym. Możemy zdecydować się na każdy rodzaj ogrzewania: kocioł węglowy, kominek, gaz ziemny, LPG, olej opałowy, pellet, prąd lub pompę ciepła. Najlepiej sprawdzi się system z automatycznym rozpalaniem (np. gaz ziemny lub kocioł na pellet z zapalarką), dzięki czemu piec włączy się tylko wtedy, gdy będzie to konieczne, jak spadnie temperatura we wnętrzu lub gdy trzeba będzie podgrzać wodę w zasobniku c.w.u. To rozwiązanie dużo wygodniejsze niż ciągłe wizyty w kotłowni.

8. Czy dom szkieletowy musi być obłożony sidingiem?

Siding PCV to tanie, ale niezbyt ładne wykończenie ścian, dlatego wielu inwestorów decyduje się na inny rodzaj elewacji. Najpopularniejszy jest zwykły tynk, który sprawia, że dom szkieletowy wygląda identycznie jak murowany. Nic nie stoi na przeszkodzie, by go zastosować, a obawy przed pękaniem powierzchni są bezzasadne.

9. Czy w Polsce można kupić odpowiednie drewno konstrukcyjne? Dlaczego większość firm sprawdza je z zagranicy?

Do budowy domu szkieletowego używa się drewna sezonowanego, struganego, które posiada certyfikaty potwierdzające jego jakość i parametry. Nie zmienia to faktu, że bezproblemowo dostaniemy je w większości tartaków. Tego rodzaju drewno produkowane jest również w Polsce i zupełnie nie odbiega jakością od drewna importowanego ze Skandynawii. Popularność drewna skandynawskiego lub rosyjskiego wynika wyłącznie z rachunku ekonomicznego – jest po prostu tańsze.

10. Jak wybrać ekipę do budowy domu?

Coraz więcej firm w Polsce specjalizuje się w budowie domów szkieletowych. Dzięki sporym oszczędnościom na materiałach, możemy zdecydować się na profesjonalną ekipę budowlaną, która wyręczy nas z wszelkich prac budowlanych. W Polsce wciąż pokutuje wizerunek inwestora wykonującego w pocie czoła szereg żmudnych prac budowlanych, które pozwolą zaoszczędzić na specjalistach. W przypadku domu szkieletowego nie ma tego problemu. Budowa domu jest szybka, a koszty niewielkie, więc nie musimy sobie zaprzątać tym głowy.

11. Ile trwa budowa domu szkieletowego?

Budowa domu kojarzy się z wieloletnim, żmudnym procesem. Z pewnością nie raz słyszeliśmy o sytuacji, w których trwa to dwa, trzy, a nawet cztery lata. Długi proces wynika z wielu czynników. Po pierwsze, wielu inwestorów decyduje się na system gospodarczy, co znacznie wydłuża budowę. Po drugie, szybkość budowy domu murowanego ograniczona jest czasem schnięcia. W przypadku domu szkieletowego nie ma tych ograniczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do domu o powierzchni 100 m2 wprowadzić się po… 3 miesiącach prac! To wcale nie rekordowe tempo – to norma.

2 Komentarze

  1. Super, że piszecie o wyborze ekipy, szkoda, że nie o czasie oczekiwania. Niektóre firmy oferują terminy budowy 2 lata do przodu ;) Ostatnio mocno zderzyliśmy się z rzeczywistością

    Odpowiedz
  2. Dom szkieletowy stawialiśmy około 5 miesięcy ( nie śpiesząc się ), więc bardzo polecam :)) Jak komuś zależy na czasie to będzie zachwycony !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing