Moda na drewno

24 paź 2014 | 0 komentarzy
Współczesna architektura lubi prostotę i funkcjonalność. Docenia także energooszczędność i naturalność. A całość podkreśla stonowanymi kolorami. Projektanci, poszukując materiałów, które w odpowiedni sposób podkreślą nowoczesny charakter budynków, coraz częściej sięgają po drewno.

Moda na naturalne materiały sprawia, że popularność drewna rośnie. Jest wykorzystywane niemal wszędzie – od elementów konstrukcyjnych, przez stolarkę okienną, po materiały wykończeniowe. Tę powszechność zastosowania drewno zawdzięcza oczywiście nie tylko swej naturalności, ale także pozostałym, nie mniej atrakcyjnym, walorom utrwalonym dzięki nowoczesnym technologiom obróbki. Jako materiał konstrukcyjny jest lekkie, ale jednocześnie – bardzo wytrzymałe. Stanowi doskonały izolator, także akustyczny, a przy tym łatwo można je modyfikować i obrabiać mechanicznie, w efekcie czego powstają wysoko przetworzone produkty drewniane.

shutterstock 101005663 H1T Moda na drewno

shutterstock

Ale drewno coraz częściej jest wykorzystywane również jako materiał wykończeniowy ścian zewnętrznych. Odpowiednio dobrane może podkreślić zarówno tradycyjną bryłę budynku, jak i uzupełnić nowoczesną elewację. Atrakcyjnie wypadają zwłaszcza wszelkiego rodzaju kompozycje – połączenia drewna z innymi materiałami – kamieniem, stalą czy szkłem. Duże okna są nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury. Stolarka drewniana uchodzi za bardziej stabilną od stolarki wykonanej z materiałów sztucznych i w związku z tym lepiej sprawdza się w przypadku imponującej wielkości przeszkleń.

iStock 000008802155XSmall UKz Moda na drewno

iStockphoto

Drewno we wnętrzach to temat na osobny rozdział. Jest materiałem tak doskonale uniwersalnym, że może zostać wykorzystane do aranżacji pomieszczeń w najrozmaitszych stylach. Bez drewna nie wyobrazimy sobie prawdziwie rustykalnej chałupy. Z kolei nowoczesne wnętrza dzięki elementom drewnianym zyskują na przytulności. W minimalistycznie urządzonym mieszkaniu drewno przełamuje chłód i surowość otoczenia. Drewniana podłoga, panele ścienne (boazeria – kiedyś bardzo modna, potem wyśmiewana, obecnie ponownie wraca do łask), odsłonięte elementy konstrukcji stropu – każdy z tych elementów sprawia, że wnętrze nie tylko staje się bardziej przytulne, ale także naturalne i eleganckie. A obecnie stosowane metody impregnacji gwarantują, że drewno z powodzeniem może być stosowane również w kuchni oraz łazience.

shutterstock 141790750 aCq Moda na drewno

shutterstock

Drewno doskonale sprawdza się nie tylko w domu, ale króluje także w jego otoczeniu. Która altana będzie mieć więcej uroku i lepiej wkomponuje się w zieleń ogrodu niż konstrukcja wykonana z drewna? To oczywiście pytanie retoryczne. Z drewna wykonuje się przy tym nie tylko altany, ale także inne elementy architektury ogrodowej – trejaże, pergole, ławy oraz ogrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing