Meble, kwietniki i dekoracje ze ściętego drzewa

23 maj 2014 | 0 komentarzy




Co zrobić z powalonym przez wiatr drzewem lub takim, które wymaga ścięcia? Oczywiście można przeznaczyć je na opał, ale warto rozważyć także realizację innych, mniej typowych pomysłów.

Dla posiadaczy kominków drewno jest przede wszystkim wartościowym opałem. Ale nawet w tym przypadku – gdy drzewo zostanie po prostu ścięte i spalone – może następnie znaleźć dodatkowe zastosowanie, popiół ze spalonych gałęzi to bowiem bardzo dobry nawóz odkwaszający glebę. Pnie drzew i gałęzie można jednak wykorzystać także w zupełnie inny sposób. Wystarczy odrobina chęci, dobry pomysł i czas na jego realizację, a powstaną fantazyjne kwietniki lub nie mniej stylowe meble. Dekoracje wykonane z surowego, nieobrobionego drewna będą nie tylko oryginalne, ale jednocześnie świetnie wkomponują się w naturalne otoczenie ogrodu i pozwolą stworzyć w nim wyjątkową atmosferę.

shutterstock 301007609 M8S 1024x682 Meble, kwietniki i dekoracje ze ściętego drzewa

shutterstock

Jak zatem zabrać się do tego dzieła? Świeżo ścięte drzewo najpierw należy oczyścić z gałęzi (które również mogą się przydać) i pociąć na kawałki. To ostatnie zadanie najłatwiej wykonać przy pomocy pilarki elektrycznej lub spalinowej. Najgrubsze fragmenty pnia doskonale sprawdzą się w roli ogrodowych siedzisk i stolików. Pieńkami o mniejszej średnicy, pochodzącymi z gatunków o twardym drewnie, można uzupełnić ścieżki ogrodowe, tworząc w ten sposób nietypową i zarazem bardzo naturalną nawierzchnię. A jeśli ścięte drzewo jest w środku spróchniałe, to można spróbować wykorzystać je w jeszcze inny sposób. Po wydrążeniu zniszczonego środka pieniek można przerobić na donicę, kwietnik lub pojemnik o jeszcze innym zastosowaniu.

Pień lub karpa (czyli pniak wraz z korzeniem) równie dobrze może stać elementem o czysto dekoracyjnym zastosowaniu. Będzie to naturalna rzeźba ogrodowa, tym ciekawsza, im bardziej nietypowy posiada kształt. Aby zapewnić jej trwałość, warto ją oczyścić z kory i zaimpregnować. A jeśli jej widok opatrzy się i znudzi, to można ją dodatkowo urozmaicić, ustawiając na niej pojemniki z roślinami. Stanie się wówczas niezwykle oryginalnym kwietnikiem.

W ogrodzie w praktyczny sposób można także zastosować inne fragmenty ściętego drzewa. Długie i cienkie kawałki (o średnicy do 8 cm) to doskonały materiał na ogrodzenia, pergole i tym podobne elementy architektury ogrodowej. Mogą z nich powstać także obrzeża ścieżek i rabat. Najdrobniejsze gałęzie nadają się z kolei na ściółkę lub kompost. W tym przypadku przyda się elektryczny lub spalinowy rozdrabniacz gałęzi. Ten pierwszy potnie na drobne kawałeczki mniejsze gałęzie, drugi poradzi sobie z grubszymi kawałkami o średnicy do 5 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing