Masz kominek? Pomyśl o drewutni

20 cze 2014 | 0 komentarzy
Jeśli kominek ma pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale rzeczywiście ma być użytkowany, to trzeba znaleźć miejsce na przechowywanie opału. Budowa drewutni okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Planując lokalizację drewutni, pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników. Jej usytuowanie powinno zagwarantować nie tylko odpowiednie warunki do wysychania drewna, ale także do jego transportowania. Dobrze więc,

iStock 000014430777XSmall Masz kominek? Pomyśl o drewutni

iStockphoto

jeśli do naszego składu będzie można podjechać samochodem. Tak, aby nowe dostawy drewna można było wygodnie dostarczać jak najbliżej miejsca składowania, bez konieczności ich noszenia przez całą działkę. Drewutnia powinna także znaleźć się w miarę blisko drzwi wejściowych do domu – aby uzupełnianie zapasów drewna w salonie nie nastręczało trudności. Wydaje się więc, że dobrym rozwiązaniem jest połączenie drewutni z wiatą samochodową lub garażem. Ażurowa drewutnia może przy tym nie tylko pełnić funkcję niezbędnego składu opału, ale także stanowić element dekoracyjny. Jej atrakcyjną formę można wykorzystać, stawiając ją przy granicy działki i tym samym traktując jako osłonę przed wzrokiem przechodniów lub za jej pomocą oddzielając gospodarczą część ogrodu od rekreacyjnej.

Skład opału powinien zostać umieszczony w zadaszonym, ale słonecznym i przewiewnym miejscu, przechowywane drewno musi bowiem mieć zagwarantowane odpowiednie warunki do wysychania. Jego wilgotność powinna spaść do około 18 procent, wówczas drewno będzie posiadać wyższą wartość opałową i jednocześnie ograniczeniu ulegnie ilość sadzy gromadzącej się w przewodzie kominowym podczas spalania. Aby drewno nadawało się do palenia w kominku, powinno schnąć co najmniej pół roku, ale aby osiągnęło naprawdę odpowiednie właściwości opałowe, to zaleca się, aby jego składowanie trwało dwa lata. Dążąc do zapewnienia odpowiednich warunków ku temu, trzeba pomyśleć o właściwej konstrukcji drewutni, która powinna być ażurowa, przewiewna i przekryta porządnym dachem (wykonanym na przykład z desek oraz papy). Opał należy ponadto odizolować od podłoża, aby nie wnikała weń wilgoć z ziemi. W tym celu szczapy drewna można ułożyć na skrzynce lub innym podeście. Najwygodniej, jeśli polana zostaną umieszczone w dwóch rzędach, dostępnych z dwóch stron. Wówczas, gdy skończy się drewno z pierwszego rzędu, będzie można uzupełnić je nową dostawą, a na bieżąco korzystać z opału zgromadzonego w drugim rzędzie. Drewutnia o wielkości 5m3 pozwoli na składowanie opału, którym w celach rekreacyjnych będzie można palić w kominku przez dwa lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing