Łączenie naturalnych materiałów we wnętrzach: drewno, kamień, szkło

11 sie 2018 | 0 komentarzy
Ostatnie sezony to wielki powrót naturalnych materiałów: przede wszystkim drewna, szkła i kamienia. Czy i jak powinno łączyć się te materiały w jednej aranżacji? Podpowiadamy, jak robią to architekci wnętrz.

shutterstock 496292653 AhW Łączenie naturalnych materiałów we wnętrzach: drewno, kamień, szkło

Naturalne wnętrza – zalety materiałów

Kamień i drewno to najstarsze i najbardziej podstawowe materiały budowlane znane człowiekowi. Towarzyszą mu od tysięcy lat, a dziś są modniejsze niż kiedykolwiek. Zdaje się, że w szybkim tempie życia zabiegany człowiek marzy o kontakcie z naturą, a ponieważ nie zawsze znajduje czas na spacer po lesie, chce przynajmniej wypoczywać w towarzystwie naturalnych elementów. Dlatego w tym sezonie królują materiały „uszkodzone”, z widocznymi naturalnymi niedoskonałościami. Wyraźne sęki drewna, kamień z nieregularnymi żyłkami  – to właśnie powinno zostać wyeksponowane. Do tego dodatek szkła, które jeszcze bardziej podkreśli wyjątkową elegancję drewnianych i kamiennych elementów i mieszkanie może wyglądać jak z magazynu wnętrzarskiego.

Doświadczenie uczy (a potwierdzają to też niektóre badania), że zastosowanie naturalnych materiałów we wnętrzach poprawia samopoczucie mieszkańców, sprawia, że w domu chce się więcej przebywać oraz koi zszargane nerwy. Aby jednak było to możliwe, trzeba przestrzegać jednej niezwykle istotnej zasady: umiaru. Z tymi materiałami łatwo można popaść w przesadę, przyda się więc znajomość podstawowych sposobów łączenia drewna, kamienia i szkła.

Kamień we wnętrzu można zastosować w roli podłogi, kuchennego blatu czy wyłożenia ścian. Jednak zbyt duża ilość kamienia może spowodować, że pokoje wydadzą się ciężkie, zimne i mało przytulne. Dlatego warto sparować go z drewnem, które zawsze nadaje pomieszczeniom ciepła i przytulności. Kolorystyka może być różna: ciemne drewno będzie świetnie komponować się z eleganckim kamieniem, jasne będzie pasować do piaskowca, którym ozdobiona jest ściana. Jaka jest w tym wszystkim rola szkła? Najlepiej, żeby tafle szkła nie dominowały w przestrzeni, a jedynie pomagały drewnu i kamieniowi wyjść na pierwszy plan.

shutterstock 102801167 x8p Łączenie naturalnych materiałów we wnętrzach: drewno, kamień, szkło

Naturalne materiały w różnych stylach

Drewno, szkło i kamień mają różne zastosowanie w różnych stylach. W zależności od wymarzonego efektu końcowego należy dobrać odpowiedni kolor oraz fakturę, a także… ilość mebli i dodatków.

Dla stylu rustykalnego charakterystyczne jest stare lub postarzane drewno, bejcowane na jasne albo ciemne kolory lub olejowane (olejowanie nie zmienia koloru drewna, ale podkreśla jego rysunek). W kuchni drewniane podłogi i szafki warto skontrastować z ciężkim, kamiennym blatem. Taki blat waży więcej niż drewniany, szafki muszą być więc w stanie wytrzymać dodatkowy ciężar. Jest on jednak bardziej niezawodny w kuchni – odporny na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę czy wilgoć, dodatkowo jest też sprzymierzeńcem wałkowania i zagniatania ciast: ponieważ zachowuje zimną temperaturę, ciasto się do niego nie przykleja. Czy w takim pomieszczeniu jest jeszcze miejsce na szkło? Oczywiście. Przeszklone fronty szafek kuchennych, kredensy i witryny: to standard w pomieszczeniach w stylu rustykalnym.

Styl nowoczesny lubi proste, geometryczne formy i wyraziste kolory, ale nie rezygnuje z drewna czy kamienia. Tutaj jednak w cenie są bardziej jednolite powierzchnie, jak np. modyfikowany fornir (o powtarzalnym rysunku drewna i bez niedoskonałości naturalnego drewna) czy duże kamienne powierzchnie. W nowoczesnych pomieszczeniach króluje minimalizm, nie znajdzie się tu wiele miejsca na dodatki. Warto raczej postawić na designerskie lampy i geometryczne meble w zdecydowanych kolorach niż na liczne rupiecie. W tych wnętrzach duże, przeszklone powierzchnie podkreślają nowoczesność wnętrza.

A jak zastosować drewno, szkło i kamień w stylu skandynawskim? Cóż, ten styl po prostu nie istniałby bez bielonego drewna lub sklejki, kamień i szkło pełnią tutaj mniejszą, jedynie dopełniającą rolę. Pomieszczenia skandynawskie są utrzymane w bardzo spokojnej, jasnej kolorystyce i lubią naturalne dodatki: len, wełnę, świeże rośliny, ozdoby nawiązujące do królestwa zwierząt i roślin. Kamień swoje miejsca znajdzie przede wszystkim na ścianach, w postaci białych lub jasnych cegieł. A szkło? To przede wszystkim duże odsłonięte okna oraz dodatki, takie jak wazony i naczynia.

Czy styl glamour również kocha naturalne materiały? Oczywiście, że tak! Po pierwsze: szkło. Bez licznych zdobnych luster i szklanych blatów styl glamour zwyczajnie by nie istniał. Drewno również jest tutaj niezbędne: podłogi, sztukaterie na ścianie, zdobione drewnem meble – to tylko najprostsze przykłady. A kamień? To chociażby kominek, marmurowe blaty i posadzki.

interior hotel rendering visualization architecture visualization 3d architectural visualization landscape 1059689 Łączenie naturalnych materiałów we wnętrzach: drewno, kamień, szkło

Drewno, kamień i szkło – do jakich wnętrz nie pasują?

Nie ma chyba stylu, w którym drewno, kamień czy szkło nie odgrywałoby ważnej, czy wręcz kluczowej roli. Powyższy przegląd tylko 3 przykładowych stylów w aranżacji wnętrz pokazuje, jak wiele zastosowań mogą mieć te naturalne materiały. Przy dzisiejszych możliwościach obróbki właściwie każdy materiał można zabarwić na dowolny kolor i nadać mu każdy kształt. Dlatego zastosowanie ich we wnętrzach jest ograniczone tylko wyobraźnią architekta wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing