Kanadyjczyk w Polsce

19 sty 2014 | 1 komentarz
Domy budowane w technologii szkieletowej, bardzo popularne m.in. w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, u nas uznanie zyskują powoli. Wokół konstrukcji tego rodzaju pojawiło się wiele mitów, które zniekształcają prawdę na temat tzw. kanadyjczyków.

unnamed Kanadyjczyk w Polsce

Dom szkieletowy jest szybki w budowie

Dom szkieletowy powstaje nawet pięć razy szybciej niż budynek murowany. W tym przypadku dużo łatwiej można także skorygować ewentualne pomyłki, ponieważ poszczególne elementy są dostosowane do systemu modularnego. Dlaczego więc inwestorzy wciąż nie mają przekonania do technologii szkieletowej? Jednego z powodów należy szukać w początkach lat dziewięćdziesiątych, gdy w Polsce pojawiły się pierwsze obiekty realizowane w tej technologii. Wówczas brakowało doświadczonych fachowców, a i jakość materiałów, z których powstawały domy, pozostawiała wiele do życzenia. W efekcie realizowane wówczas budynki były obarczone wieloma błędami i technologia szkieletowa zyskiwała złą sławę. Dzisiaj sytuacja przedstawia się już zupełnie inaczej. Nie brakuje fachowców, którzy wyspecjalizowali się w realizacji tego rodzaju budynków. Aby mieć pewność, co do ich umiejętności i doświadczenia zawsze dobrze jest zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami wybranej ekipy oraz poznać opinie jej wcześniejszych klientów. Jak w każdej innej branży, tak i tutaj, nie brakuje bowiem pseudofachowców, którzy o technologii szkieletowej mają zaledwie mgliste pojęcie.

eu1pzfpsegiyfc1iprbjnptewuyjustjtl8iljfxod5adplspzx7kbvudoc1k20e  Kanadyjczyk w Polsce

Nieprawdą jest także to, że nie można znaleźć drewna, którego jakość okaże się odpowiednio wysoka. Obecnie wysokiej klasy produkty oferuje prawie każdy tartak. Kłopot jednak polega na tym, że inwestorzy, dążąc do optymalizacji kosztów inwestycji, świadomie wybierają tańszy materiał. A tymczasem każda belka powinna posiadać stempel potwierdzający klasę jej wytrzymałości (drewno musi być wysuszone komorowo i zostać czterostronnie ostrugane).

1 Kanadyjczyk w Polsce

Mity dotyczące kanadyjczyków

Kolejne mity dotyczą samego użytkowania kanadyjczyków. Powtarza się na przykład, że w domach szkieletowych na ścianach pękają płytki i tynki. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy podczas budowy popełniono błędy. Jeśli budynek został poprawnie zrealizowany, a okładziny właściwie zamontowane – podobna sytuacja nie będzie mieć miejsca. O domach szkieletowych mówi się również, że bardzo szybko tracą ciepło, co ma być dowodem na to, że nie są energooszczędne. To prawda, że stosunkowo szybko ulegają wychłodzeniu, ale po uruchomieniu ogrzewania w ich wnętrzach równie szybko zaczyna panować przyjemna temperatura. Właściwie zbudowany i dobrze ocieplony budynek szkieletowy nawet podczas największych mrozów zapewni więc mieszkańcom nie tylko komfort dobrze ogrzanych wnętrz, ale także niskie rachunki za ogrzewanie.

2 Kanadyjczyk w Polsce

Jakie są minusy domów szkieletowych?

Przeciwnicy domów szkieletowych zwracają uwagę na kiepską akustykę, jaka rzekomo w nich panuje. Ściany i podłogi mają uginać się, trzeszczeć i drgać. Tak może się zdarzyć, ale jedynie w sytuacji, gdy dom został wykonany źle, z marnej jakości materiałów. Sporo zależy również od samego projektu, który powinien uwzględniać wytyczne dotyczące akustyki ścian oraz stropów.

I jeszcze jeden mit do obalenia: domy kanadyjskie wymagają ciągłych napraw. Jeśli podczas budowy popełniono błędy, to oczywiście dom będzie potrzebował reperacji, ale tak przecież dzieje się zawsze, gdy obiekt, również murowany, zostanie źle wykonany. Dobrze zrealizowana robota zaowocuje odpowiednią jakością konstrukcji, a konieczność napraw będzie pojawiać się jedynie sporadycznie.

1 komentarz

  1. Mieszkałem w domu typu kanadyjskiego wybudowanym przez fachowców w tej dziedziny z USA , dla nich to była bułka z masłem wybudować taki dom …. teraz buduje drugi …. MUROWANY . Prawda jest ,ze pęka na laczeniach , słychać jak dom pracuje , trzeszczy . Jest wybitnie mało dźwiękochłonny , w ścianach działowych wata niewiele pomogła . Podloga drewniana to juz kompletny dramat . Myszy w ścianach zimą to norma . Nigdy wiecej drewnianego domu !!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing