Jak zbudować ciepłą budę dla psa pilnującego domu?

1 sie 2020 | 0 komentarzy
Jeżeli nasz pies dużo czasu spędza na zewnątrz, warto zapewnić mu odpowiednią przestrzeń. Może stać się nią dobrze zaprojektowana buda. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować ją samemu. Jak to zrobić? Odpowiadamy!

dog 3375363 960 720 Jak zbudować ciepłą budę dla psa pilnującego domu?Jeżeli postawimy budę we właściwym miejscu, istnieje duża szansa, że nasz pies sam się do niej przekona. Jednak warto, a nawet trzeba, dopasować budę do potrzeb naszego zwierzęcia, tak by chętnie spędzał w niej czas.

Jakie wymiary powinna mieć buda dla psa?

Najprostszym sposobem na ustalenie wymiarów, jest zmierzenie aktualnego legowiska naszego małego podopiecznego. Jeżeli go nie posiada, możemy zmierzyć zwierzę podczas snu. Wymiary samej budy powinny był około o 20 cm większe. Pamiętajmy, aby uwzględnić także wymiary wejścia. Projekt budy powinien być dopasowany do gabarytów psa. Dlatego musimy, przed zaprojektowaniem obiektu, zmierzyć psa od karku do ziemi, a do uzyskanych wyników dodać przynajmniej 5 cm. Należy zmierzyć też szerokość psa i dodać do niej około 10 cm. Następnie należy zmierzyć wysokość, która w przypadku budy powinna być większa o co najmniej kilka centymetrów (mierzymy na wysokości głowy pupila).

dog 3790428 960 720 Jak zbudować ciepłą budę dla psa pilnującego domu?

Jak ocieplić budę dla psa?

Wszystko zależy od tego jak często nasz zwierzak będzie przebywał na dworze. Jeżeli tylko sporadycznie, wystarczy budowa obiektu bez ocieplenia. W innym przypadku niezbędna będzie dobra izolacja budy, która zapewni ochronę przed różnymi zjawiskami pogodowymi oraz zwiększy komfort przebywania.

Poza standardowym ociepleniem podłoża, ścian i dachu, warto dodatkowo zastosować specjalne maty izolacyjne. Są one łatwe w montażu (mocuje się je za pomocą rzepów). Świetnie też przylegają do ścian, co poprawia izolację przed zimnem oraz wilgocią.

Jak zbudować budowę dla psa? Instrukcja

Warto zacząć od listy niezbędnych przedmiotów. Będziemy potrzebować wiertarkę, pilarkę, metrówkę, szlifierkę oraz poziomnicę. Jeżeli planujemy dodatkowo wykonać pokrycie z gontu bitumicznego, warto także dołączyć do wyposażenia palnik gazowy. Pracę rozpoczynamy od zbudowania podstawy budy. Musimy utworzyć szkielet z krawędziaków. Przygotowaną wcześniej (zaimpregnowaną) płytę OSB montujemy od spodu. Pod nią należy umieścić folię izolacyjną, która zabezpieczy budę przed wilgocią z gruntu. Gdy szkielet jest gotowy, montujemy w nim płyty styropianowe, by następnie położyć na wierzchu płytę OSB.

Uwaga! Należy dobrze dostosować wielkość podstawy – nie musi ona równać się rozmiarowi wnętrza, ale lepiej, aby była nieco większa. Trzeba też wiedzieć, że płytę OSB należy zaimpregnować dopiero po jej docięciu!

dog 3698284 960 720 Jak zbudować ciepłą budę dla psa pilnującego domu?

Kolejny krok to montaż szkieletu z krawędziaków na uprzednio przygotowanej podstawie. Gdy mamy już przygotowany szkielet ścian, docinamy odpowiednio płyty OSB. Potrzebujemy do tego: podwójnych, pełnych płyt do montażu na ściany boczne, jedną pełną płytę na ścianę tylną oraz jedną płytę z wycięciem na wejście – na ściankę przednią. Gdy już wytniemy płyty OSB, zaczynamy montować ściany wewnętrzne. Kolejnym krokiem jest układanie ocieplenia ze styropianu, które montujemy na stelażu. Na końcu montujemy ściany zewnętrzne.

Następnie należy zbudować dach. Popularnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dach zdejmowany. W takim przypadku możemy łatwo unieść zadaszenie, uzyskując do wnętrza dostęp. Pierwszym krokiem jest utworzenie stelaża z krawędziaków, w konstrukcji dwuspadowej. Do niego montujemy płytę OSB od wewnątrz.  Na stelażu umieszczamy ocieplenie ze styropianu i przechodzimy do montażu zewnętrznej płyty OSB. Jeżeli zaprojektujemy dach tak, aby mógł klinować się w miejscu styku ze ścianami budy, będziemy w stanie uniknąć problemu, jakim może stać się przemieszczanie dachu. Dodatkowo, jeżeli dach jest osobną konstrukcją, musimy zamontować specjalne zawiasy. Warto również wykończyć go gontem bitumicznym (chroni on m.in. przed wilgocią).

Gdzie warto umieścić budę dla psa?

Buda powinna znaleźć się w miejscu zacienionym, ponieważ jej wnętrze nagrzewa się bardzo szybko. Najlepiej, jeżeli będzie to blisko drzewa lub budynku. Warto też zwrócić uwagę na zjawiska atmosferyczne, które mogą sprawić, że nas pies nie będzie zadowolony. W Polsce zwykle wiatry nadchodzą z zachodu, dlatego korzystne wydaje się umieszczenie frontu na stronie wschodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing