Jak wykończyć dom z bali?

18 gru 2013 | 0 komentarzy
Ostatni etap powstawania każdego domu polega na przeprowadzeniu prac wykończeniowych. Dom z bali podczas wykonywania tych robót, tak jak i w trakcie całej budowy, wymaga od fachowców odpowiedniego doświadczenia oraz bardzo dużej precyzji.

Jednym z pierwszych aspektów, o których trzeba pamiętać podczas prowadzenia prac wykończeniowych, jest zapewnienie wnętrzom prawidłowej wentylacji. W tym celu trzeba wykonać otwory wentylacyjne, niezbędne zwłaszcza w szczytach dachu. Ocieplenie domu z bali, podobnie jak w przypadku budynków wykonanych w tradycyjnej technologii murowanej, wykonuje się od strony zewnętrznej. I tak na przykład wełnę mineralną układa się pomiędzy drewnianymi łatami montowanymi do ściany. Do łat mocuje się także folię o wysokiej przepuszczalności pary. W miejscach jej montowania przytwierdza się dodatkowe listwy dystansowe, do których z kolei są mocowane deski elewacyjne. Przestrzeń, która pozostaje pod spodem, umożliwia odpowiednią wentylację.

shutterstock 70720726 Jak wykończyć dom z bali?

Shutterstock

Jeśli chodzi o wykończenie wnętrz, to wiele zależy oczywiście od gustu właścicieli oraz od wysokości budżetu, jakim dysponują. W kuchni i łazience najlepiej sprawdzą się, tak jak i w budynkach murowanych, płytki ceramiczne. W pozostałych wnętrzach doskonale będą się prezentować deski podłogowe, pasujące do charakteru budynku i jednocześnie zapewniające pomieszczeniom odpowiedni klimat.  W domach z bali o nieocieplanych ścianach wewnętrznych do ich pokrycia stosuje się wosk lub bezbarwny lakier. Ściany i sufity można także wykończyć, stosując w tym celu materiał z desek lub płyt kartonowo-gipsowych. Można także zdecydować się na zastosowanie paneli imitujących bale drewniane.

W drewnianym domu plastikowe okna nie wyglądają dobrze. Nikt też raczej nie decyduje się na takie zestawienie. Do tego rodzaju budynków najczęściej są wybierane okna z drewna sosnowego lub mahoniowego. Montuje się je do ścian za pomocą tzw. ślizgów, co umożliwia niezależną pracę ścian i okien. Wiele firm oferuje również okiennice, które mogą dodać budynkowi jeszcze więcej uroku.

Na koniec pozostaje problem z wyborem drzwi, a w domach z poddaszem – materiału, z którego zostaną wykonane schody. Oferta drewnianych drzwi jest ogromna; można wybierać zarówno spośród gotowych propozycji katalogowych, jak i zdecydować się na złożenie indywidualnego zamówienia. Drzwi wejściowe dobrze, aby dodatkowo zostały odpowiednio zaimpregnowane i ocieplone. Natomiast jeśli chodzi o schody, to najczęściej są wytwarzane z drewna sosnowego, ale producenci oferują także inne rodzaje materiału. Styl poręczy i tralek można optymalnie dopasować do charakteru wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing