Jak wykonać pokrycie dachu?

1 paź 2020 | 0 komentarzy
Prawidłowo wykonany dach sprawi, że przez lata będzie on funkcjonalny, a komfort jego użytkowania odczuje cała rodzina. Właściwie wybrane pokrycie dachu chroni budynek przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych, ale również nadaje mu wyjątkowy wygląd. Dowiedz się, co musisz wiedzieć, by poprawnie wykonać pokrycie dachu!

architecture bungalow buy construction wallpaper preview Jak wykonać pokrycie dachu?

Odpowiedni materiał na pokrycie dachowe

Wybór odpowiedniego materiału nie jest prosty. Jeżeli lokalny plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy nie przewidują zastosowania konkretnych materiałów, o rodzaju pokrycia dachowego może zadecydować architekt. Choć estetyka jest ważna, należy zwrócić uwagę na dostosowanie pokrycia do kąta nachylenia oraz formy naszego dachu. Ważnych czynnikiem jest wymieniony kąt nachylenia, ponieważ wpływa on na szczególność elementów pokrycia. Przy pochyleniu połaci dachu powyżej 10° można zastosować dachówki, przy czym do 22° pochylenia trzeba wykonać pełne deskowanie z papą lub folią w celu hydroizolacji. Papa termozgrzewalna nada się płaskie dachy od 0° do 12°, gonty bitumiczne od 5° do 45°, a blachę od co najmniej 14°.

Na dach o skomplikowanym przebiegu dobrze jest wybrać pokrycie z elementów o niewielkich wymiarach, na przykład dachówki cementowe lub ceramiczne. Duże powierzchnie prostych połaci dachowych dadzą się szybko i bez dużej ilości odpadów pokryć blachodachówką.

Obróbki blacharskie

To bardzo ważna część pracy, zapewniająca szczelność oraz estetykę pokrycia dachowego. Osadzenie okien dachowych oraz przejścia kominów wymagają odpowiednich obróbek! Jeżeli zastanawiamy się czy ewentualne zaklejanie oraz zakrywanie takich miejsc dekarskim uszczelnianiem jest dobrym rozwiązaniem – odpowiadamy: nie. Na dłuższą metę będzie to przede wszystkim kosztowne i pracochłonne, a dodatkowo nie przyniesie dobrego efektu na lata. Uwaga! Naprawy i poprawki obróbek są natomiast trudne do wykonania i wymagają czasem wymiany całych arkuszy pokrycia.

roof coating 2846279 960 720 Jak wykonać pokrycie dachu?

Warstwy izolacyjne oraz podkład do pokrycia dachu

Funkcjonalność dachu wiąże się głównie z tym, jak szczelny będzie. Pokrycie dachu wraz ze wszystkimi elementami powinno chronić przed przenikaniem pod dach budynku różnych opadów atmosferycznych. Poza ochroną przed wilgocią zewnętrzną, ważna jest również ochrona przed skraplającą się parą wodną, pochodzącą z wnętrza budynku. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie warstw paroizolacji dachu oraz wiatroizolacji. Uwaga! Wilgoć na poddaszu może być skutkiem braku membrany paroprzepuszczalnej, a nie nieszczelności pokrycia.

Jeżeli chodzi o pokrycie dachowe, to jest układane na podkładzie w formie deskowania albo ołacenia. Pełnego deskowania, które dodatkowo usztywnia konstrukcję dachową, wymaga pokrycie z płaskiej blachy albo z materiałów bitumicznych. Płacenie z łat i kontrłat wykonuje się pod pokrycie dachowe z dachówek i blachodachówek.

Orynnowanie dachu – czy jest niezbędną czynnością?

Jeżeli chcemy, by pokrycie dachu spełniało swoją rolę, konieczne jest zamontowanie systemu rynien oraz rur spustowych (które zbierają wodę opadową). Nasze rury nie mogą się rozszczelnić pod wpływem kurczenia się lub wydłużania materiału (na które wpływ ma temperatura). Zebrana z dachu woda może być traktowana jako woda do podlewania kwiatów w ogrodzie, rozprowadzona na powierzchni działki czy skierowana do kanalizacji zbiorczej. Tak funkcjonalne zastosowania na pewno spodobają się inwestorom.

Pamiętaj! Nawet drobne nieszczelności albo niedokładne wykonanie którejś z warstw pokrycia dachu skutkuje przedostaniem się wilgoci do wnętrza budynku. Im bardziej skomplikowana forma dachu, im więcej okien, kominów i różnych kątów pochylenia połaci, tym łatwiej o błąd w wykonaniu pokrycia. Najlepiej jest zapobiegać błędom, niż później je naprawiać, narażając nie tylko nasz portfel na wydatki, ale również siebie na stres oraz nerwy. Jeżeli można ich uniknąć, zdecydowanie warto to zrobić!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing