Jak rozpoznać pluskwę? Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

1 gru 2020 | 0 komentarzy
Pluskwa domowa jeszcze niedawno należała do stworzeń, które zostały wytępione. Niestety, w ciągu ostatnich lat, znów zaczęły dawać o sobie znać. Jak sprawdzić, czy mamy je w swoim domu? Im szybciej zaczniemy zapobiegać, tym lepiej dla nas!

Pluskwa domowa Bed bug Cimex lectularius Jak rozpoznać pluskwę? Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

Ile pluskwa wytrzyma bez jedzenia?

Pluskwa domowa jest aktywna głównie nocą. W dzień ukrywa się w suchych szczelinach. Dorosłe owady są niewrażliwe na mróz i mogą przeżyć nawet do 40 tygodni bez jedzenia! Podrażnione pluskwy wydzielają charakterystyczny zapach, który jest alarmem dla innych osobników. Zazwyczaj – pobieranie pokarmu zajmuje około 10 min. Zanim ulegniemy strasznym myślom i zaczniemy działać, dobrze jest upewnić się, że to naprawdę pluskwa jest problemem. Choć szacuje się, że populacja tych stworzeń w ciągu ostatnich lat wzrosła nawet o 500%, nie musi być to wcale jedna opcja.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwy to małe, czerwonawobrunatne owady o owalnym kształcie. Mimo niewielkich rozmiarów (to jedynie 5 mm x 3 mm) dorosłe owady są rozpoznawalne gołym okiem. Głodne są bardzo płaskie, a po spożyciu krwi stają się większe o kilka milimetrów. Dla wyobrażenia, można ich wielkość porównać z biedronką.

Co jest ważne: nie potrafią latać, ale bardzo sprawnie przemieszczają się po sufitach oraz ścianach. Podczas dnia trudno je wypatrzeć, jednak po odnalezieniu gniazda, będziemy w stanie zaobserwować również ich sposób poruszania się oraz „sprawdzone” przez nieprzyjaciół drogi.

Cimex lectularius bed bug 5975912718 Jak rozpoznać pluskwę? Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

Jak wygląda ukąszenie pluskwy?

To pytanie jest bardzo ważne, ponieważ ślady, jakie mamy na skórze, często są mylone. Na pierwszy rzut oka ukąszenie może nie różnić się za bardzo od ugryzienia komara. Istnieje jednak szereg sygnałów, które nakierują nas na właściwą odpowiedź. Przede wszystkim – pluskwy gryzą przeważnie we śnie. Wabi je ciepło oraz wydzielany dwutlenek węgla. Kiedy znajdują się na ofierze, nakłuwają skórę przeważnie w kilku miejscach, aż natrafią na właściwe naczynie krwionośne. Z tego powodu często możemy spotkać się z drogą, czyli kilkoma ugryzieniami obok siebie. Czasem mija kilka dni aż na skórze zaobserwujemy ukąszenia.

Jeżeli dalej nie mamy pewności, warto sprawdzić szafki, meble oraz łóżka. Podobne objawy mogą dawać inne czynniki, np. leki czy alergeny. Choć ślady na ciele są ważnym sygnałem, należy pamiętać, że czasem zagadka może być dużo trudniejsza do rozwiązania.

Odchody pluskiew – jak rozpoznać?

Jak już wspomnieliśmy, pluskwy zostawiają odchody – to przetrawiona krew. Trzeba przeglądać pościel, czy nie ma na niej małych czarnych lub ciemnoczerwonych plam. Sprawdzać warto również dolną część materaca oraz skrzynię łóżka. Zapobiegawczo, wykonywanie tych samych czynności w hotelu może nam niejednokrotnie uratować wakacje.

Dodatkowo, pluskwy zrzucają osłonki, na które można natrafić. Żyją zwykle od 6 do 12 miesięcy, więc w pościeli da się znaleźć martwe okazy. Pluskwy są delikatne, podczas snu zdarza się, że przypadkowo je zgnieciemy.

Walka ze szkodnikami może okazać się trudna, czasem wymaga kilku miesięcy zaangażowania. Im wcześniej rozpoznamy źródło problemu, tym lepiej dla nas – i dla szybszego poradzenia sobie z problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing