Jak pielęgnować meble drewniane?

2 sty 2017 | 0 komentarzy
Posiadasz w swoim mieszkaniu meble drewniane? Zastanawia Cię, jak o nie zadbać, aby na długo zachowały swoje pierwotne właściwości? Sprawa jest bardzo prosta i nie wymaga dużej wiedzy. Wystarczy od czasu do czasu wykonać odpowiedni zabieg, który pozytywnie wpłynie na stan drewna i pozwoli  zachować jego wygląd na wiele lat.


Szczególnie istotne jest dbanie o meble z litego drewna, które należą do bardziej kosztownych. Podobnie ma się sprawa z zabytkami. Jeżeli nie chcesz, aby czas pozbawił je pierwotnego wyglądu, to konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, które przełożą się na doskonały wygląd mebli.

Tego nie rób

Przystępując do czyszczenia mebli drewnianych, niejednokrotnie  sięgamy po dostępne pod ręką detergenty. Często decydujemy się na te same, których używamy w kuchni, co jest bardzo dużym błędem. Środki te bowiem powodują odbarwienia oraz osłabiają strukturę drewna. Należy również unikać używania mokrych i szorstkich ścierek. Woda wsiąka bowiem w drewno, a sama ściereczka może porysować jego powierzchnię. Już po kilku razach zauważysz, że meble straciły swój pierwotny wygląd. Lepiej również unikać stawiania na meblach rozgrzanych talerzy czy szklanek, które potrafią pozostawić po sobie trudne do usunięcia ślady.

shutterstock 275230868 hkz Jak pielęgnować meble drewniane?

Shutterstock

Czego używać do czyszczenia?

Kurz można oczywiście usunąć za pomocą suchej i gładkiej ściereczki. W przypadku poważniejszych plam należy natomiast sięgnąć po bardziej profesjonalne produkty. Na rynku są dostępne specjalnie przygotowane specyfiki do czyszczenia drewna. Posiadają odpowiedni skład, dzięki czemu usuwają zabrudzenia i nie niszczą, a nawet wzmacniają strukturę drewna. Pozostawiają na nim specjalną powłokę, która je chroni. Na rynku są dostępne zarówno uniwersalne produkty, jak i takie, które są przeznaczone do konkretnego gatunku drewna. Dzięki korzystaniu z profesjonalnych preparatów utrzymanie mebli w dobrym staje się prostsze. Nawet po wielu latach meble nie tracą swojego wyglądu.

Konserwacja mebli drewnianych

Drewno można konserwować na kilka różnych sposobów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na przedłużenie jego żywotności:

 • Olejowanie – oleje nie niszczą struktury drewna i są doskonałą alternatywą dla lakierów. Specjalnie stworzone oleje do impregnacji drewna przedostają się do jego struktury i ułatwiają „oddychanie” drewna. Oleje nadają połysk, stanowią powłokę antystatyczną i sprawiają, że mebel przyciąga znacznie mniej kurzu. Przy systematycznym stosowaniu oleju, możliwe jest uzyskanie pięknego wyglądu mebli. Olej uwydatnia bowiem słoje oraz kolor drewna. Minusem takiego rozwiązania jest natomiast fakt, że olej należy nakładać dość często, jeżeli zależy nam na bardzo dobrym efekcie.

  kitchen 347315 1920 loy Jak pielęgnować meble drewniane?

  pixabay.com

 • Lakierowanie – jest to metoda, która polega na pokryciu mebli specjalnym lakierem, z którego następnie odparowywany jest rozpuszczalnik i na meblach pozostaje jedynie przeźroczysta powłoka. Dzięki niej meble są odporne na działanie słońca oraz wody, a utrzymanie ich w czystości staje się znacznie prostsze. Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć fakt, że lakier potrafi pękać oraz tracić swoje walory estetyczne. W związku z tym co jakiś czas należy odświeżyć powłokę.
 • Malowanie – jest to najpopularniejsza metoda impregnacji mebli drewnianych. Dzięki tej formie możliwe jest uzyskanie mebli w praktycznie dowolnym kolorze. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb do drewna. Między innymi: specjalne impregnaty koloryzujące, dzięki którym możliwe jest nadanie meblom dowolnego koloru oraz zabezpieczenie ich powłoki; bejce, które nadają kolor, ale dodatkowo należy wzmocnić je powłoką z lakieru; lekierobejce jednocześnie zabezpieczające i nadające kolor meblom, farby kryjące, które całkowicie pokrywają drewno i zasłaniają jego naturalny kolor.
 • Woskowanie – woskowanie można zastosować na każdego rodzaju meble drewniane. Bez względu na to, czym zostały wcześniej pokryte. Natomiast po pokryciu woskiem żadnej innej powłoki zastosować już nie można. Samo woskowanie nadaje delikatny połysk oraz podkreśla strukturę drewna. Przed woskowaniem najlepiej jednak zapytać producenta, jaki efekt przyniesie wosk w połączeniu z danym rodzajem drewna. Każde reaguje bowiem inaczej na pokrycie go tego typu powłoką. Konsultacja jest zatem niezbędna. Na rynku dostępne są również woski koloryzujące.

  shutterstock 197958920 l85 Jak pielęgnować meble drewniane?

  Shutterstock

 • Politurowanie – ta technika przyczynia się do ożywienia mebli, ponieważ nadaje im bardzo wysoki połysk. Jej zastosowanie wymaga jednak sporej wiedzy oraz dużej cierpliwości, a wynika to z faktu, że należy nanieść kilka warstw politury, aby uzyskać zadowalający efekt.

Podsumowanie

Sama pielęgnacja mebli drewnianych jest zatem prosta. Ogranicza się w głównej mierze do skorzystania z profesjonalnych specyfików, które pozwolą na utrzymanie mebli w bardzo dobrym stanie. Wybierając detergent, należy kierować się oznaczeniami na produktach, które definiują, do jakich mebli dany produkt jest przeznaczony. Przed ich użyciem konieczne jest także dokładne zapoznanie się z instrukcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing