Jak ozdobić drewnianą elewację?

31 mar 2014 | 1 komentarz
Dawniej domy wiejskie, na przykład na Podlasiu, były bogato zdobione drewnianymi ornamentami. Do dziś można podziwiać przykłady tej architektury, która bywa też inspiracją dla budujących współcześnie.

Lukaszowka Jak ozdobić drewnianą elewację?

www.ciekawepodlasie.pl

Wycinane z drewna ornamenty były pokrywane farbą kontrastującą z kolorystyką elewacji i następnie mocowane do naroży, okapów, szczytów, do drzwi oraz okien. Ten piękny, charakterystyczny styl zdobienia z czasem jednak począł zanikać; nowe domy powstawały już bez zdobień, a ze starych budynków ornamenty znikały podczas remontów. Są jednak miejsca, gdzie tę tradycję nadal się kultywuje i dba o zachowanie charakterystycznego zdobnictwa. Podobne zabiegi wyjątkowo zasługują na dostrzeżenie, bowiem we współczesnym budownictwie drewnianym rzadko przykłada się większą uwagę do zdobnego wykończenia elewacji. Być może właściciele domów z drewna uważają, że drewniana elewacja sama w sobie jest już wystarczająco piękna i nie wymaga dodatkowych zdobień (i z pewnością wiele osób zgodzi się z tym twierdzeniem), a być może po prostu brakuje im pomysłów na atrakcyjne wykończenie na przykład domów z bali. Trzeba przyznać, że tutaj dużo bardziej ograniczony niż w przypadku domów murowanych, jest wybór materiałów elewacyjnych; nie można zastosować tworzyw sztucznych czy też przesadzić z innymi materiałami niż drewno, bo efekt może okazać się groteskowy. Warto natomiast zaczerpnąć wzorce z dawnych tradycji oraz poszukać inspiracji w budownictwie regionalnym.

Zabudowa drewniana Snycerka 682x1024 Jak ozdobić drewnianą elewację?

www.ciekawepodlasie.pl

Planując efektowne wykończenie domu drewnianego, można skorzystać z usług firm, które specjalizują się w odtwarzaniu starego wzornictwa lub tworzą własne, nowe wzory. Oferują one wykonanie drewnianych ornamentów zdobiących m.in. otwory okienne i drzwiowe, narożniki, nawisy i szczyty dachowe. Ozdobne narożniki oprócz tego, że upiększą dom, to na dodatek zasłonią łączenia desek, które zdarza się, że są nieprecyzyjnie wykonane. Drewnianą elewację można również urozmaicić poprzez dobranie elementów konstrukcyjnych z odpowiednio wyfrezowanych desek, które przełamią monotonię i dodadzą elewacjom charakterystycznego, świeżego wyglądu. Z kolei przy schodach doskonale sprawdzą się pięknie toczone i frezowane balustrady.

Kolejnym elementem, który atrakcyjnie ozdobi budynek i będzie przy tym pełnić funkcję praktyczną, są okiennice. Bardziej lub mniej ozdobne okiennice dodadzą budynkowi przytulności, latem będą chronić wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, znajdą też zastosowanie jako dodatkowe wzmocnienie antywłamaniowe.

1 komentarz

  1. Chciałabym ozdobić drewnianymi ornamentami szczyt dachu i balkon, proszę o kobtaky

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing